Monster Pusat Pro Bluetooth Gamepad İncelemesi

Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır bilgisayar için gamepad bakmaktaydım ve sonunda Monster Pusat Pro Bluetooth Gamepad almaya karar verdim. Aslında ilk başta Xbox Gamepad ve PS5 DualSense arasında kalmıştım daha sonra edindiğim çeşitli bilgiler doğrultusunda DualSense'in bilgisayara optimize edilmediğinden dolayı bazı özelliklerinin tam çalışmadığını öğrendim (bölgesel titreşim gibi), bunun üzerine Xbox Gamepad'de karar kılmıştım fakat ani gelen bir "Herhangi bir Bluetooth gamepad yeterli olacaktır" düşüncesi üzerine son olarak Monster Pusat Pro Bluetooth Gamepad almaya karar verdim. Ürünü dün gece saatlerinde amazon üzerinden sipariş ettim ve Prime sayesinde bugün sabah 10 civarlarında elime ulaştı, paketleme gayet iyiydi bunu da belirtmiş olayım.

Uzun lafın kısası, 300 TL için fena bir ürün sayılmaz. Kurulumunu yaparken biraz uğraştırması dışında benim için herhangi bir problem yok kol ile ilgili. Ancak, "hiç uğraşmak istemiyorum, benim param da var arkadaş!" diyorsanız kesinlikle Xbox Gamepad almanızı tavsiye ederim. Fakat biraz uğraşmaya tahammülünüz varsa sizin için de gayet yeterli bir ürün olacağını düşünüyorum, teknik açıdan yeterli buldum. Açıkçası ben bütçem olmasına rağmen tercih etmedim çünkü klavye/fare ikilisini Gamepad'den daha çok kullanıyorum yalnızca Fifa/NBA/Forza/Witcher gibi oyunları kolla oynuyorum.

Şimdi nedir bu ürünün +'ları, nedir -'leri diyecek olursak;

+'ları:
  • Açıkçası malzeme kalitesini yeterli buldum, sert plastik kullanılmışa benziyor.
  • Hem kablo hem de Bluetooth üzerinden bağlayabiliyorsunuz.
  • Fiyat/performans konusunda başarılı olduğunu düşünüyorum.
  • Analogları gayet başarılı, hassasiyeti yeterince tatmin edici.
  • Tuş takımını beğendim, basım hissi tatmin ediyor, yüksek sesli değil.
  • Mobil için alan arkadaşlara sevindirici haber de içinden telefonu Gamepad'e sabitleyebileceğiniz bir aparat çıkıyor.
  • Şarj konusunda beğenimi aldı, saatlerdir kullanıyorum ve hala şarjı var. Web sitesinde de tek şarjda 10-12 saat kadar dayandığı yazıyor.
  • Gamepad'in fare Switch'i var. Bunu aktif ettiğinizde analogu fare olarak da kullanabiliyorsunuz, yerinizden kalkmadan ufak dokunuşlar yapmak için yeterli.
Not: Cihazda Turbo özelliği var fakat hiç kullanmadığım için ne kadar etkili olacaktır bilmiyorum fakat normal hızını yeterli buldum ben, herhangi bir gecikmeyle karşılaşmadım.

-'leri:
  • Öncelikle R1/L1 tuşları çok ses çıkarıyor. Gece çok rahatsız edebilir, sessiz ortamda benim sinirimi bozdu.
  • R1 ve L1 tuşları aynı hassasiyette değil. L1'in basımı daha rahat benim gamepad'imde.
  • R1 tuşu L1 tuşuna göre çok oynuyor. Sabit olduğunu söyleyemem ama hayati bir problem yok ortada.
  • Bana gelen Gamepad'de sol analog biraz yamuk çıktı. Kullanımında bir sıkıntı yok ancak analog güzel montelenmemiş olacak ki, gözle görülür bir yamukluk var.
  • Dpad'i hiç beğenmedim, dpad ile oynayan birisi değilim o yüzden bana göre büyük dert değil fakat Dpad'i sık sık kullanan arkadaşların beğeneceğini pek sanmıyorum.
  • Gamepad'in şarj kablosu 1 metre, yani şarjdayken arkama yaslanıp rahat rahat oynamak istiyorum diyorsanız biraz zor.
  • Titreşim özelliği Bluetooth ile kullandığımda aktif olmadı sanırım, çünkü kol hiç titremedi. Henüz kablo ile oynamadığım için kabloda çalışıp çalışmadığını bilmiyorum fakat muhtemelen çalışacaktır.
  • Gamepad ergonomi açısından çoğu kişiden + alsa da ben kesinlikle beğendiğimi söyleyemem. Ne Xbox Gamepad gibi, ne de PS Gamepad gibi, ikisinin de tam ortasında bir tasarıma sahip bu yüzden tutuş konusunda rahatsız edici buldum.
    • İki analogu ayna anda kullanırken parmaklarımın birbirine değdiği zamanlar oldu.
    • R1 veya L1 kullanırken hemen altındaki tuşa (R2/L2) basma konusunda sıkça problem yaşıyorum. Belki alıştıktan sonra bu dert olmayacaktır bilemiyorum.
  • En büyük problemi, cihazı Bluetooth ile bilgisayara bağlamak. Bilgisayar ilk başta Gamepad'i KLAVYE/FARE olarak algılıyor. Bunu düzeltmenin yolu var ancak biraz uğraştırabiliyor. Buradan Gamepad'i Bluetooth ile nasıl bilgisayara bağlayacağınızı öğrenebilirsiniz. Açıkçası bunu yapmak yeterli değil, Steam dışı oyunlarda pek çok sorun yaşadım. Mesela Epic Games'te ücretsiz verilen NBA 2K21'de ayarları yaparken canımdan can gitti. Ancak orijinal Xbox Gamepad'e sahip olan arkadaşım hiç problem bile yaşamadı, oyun otomatik olarak tüm ayarları yaptı.

Şu anlık, sayabileceğim tüm + ve -'ler sanırım bunlar. İleride karşılaştığım problemlere ya da +'lara göre düzenleme yapacağım.

NBA 2K21'i arkadaşınız BT modunda mu kullanıyor ve kaçıncı nesil Xbox kolu ? Güncel olarak 9. nesil Xbox kolu NBA 2K21'de kablosuz modda BT ile tak çalıştır şeklinde görmüyor. Her tuşu manuel ayarlamak gerekli ve tuşlar da kol üstündeki gibi X, A şeklinde görünmüyor sayılar var. Kısaca BT modunda NBA 2K21 görmüyor, kablo ile problem yok.

NBA 2K21'i arkadaşınız BT modunda mu kullanıyor ve kaçıncı nesil Xbox kolu ? Güncel olarak 9. nesil Xbox kolu NBA 2K21'de kablosuz modda BT ile tak çalıştır şeklinde görmüyor. Her tuşu manuel ayarlamak gerekli ve tuşlar da kol üstündeki gibi X, A şeklinde görünmüyor sayılar var. Kısaca BT modunda NBA 2K21 görmüyor, kablo ile problem yok.
BT modu, ben de monster cihazımda sorunu çözdüm hiçbir problem yok. 9. Nesil Xbox kolu kullanıyor arkadaşım ve BT'de kullanıyor, ayarlar oyun tarafından otomatik atandı, normal maçlarda titreşim var yalnızca online müsabakalarda yok.

En büyük problemi, cihazı Bluetooth ile bilgisayara bağlamak. Bilgisayar ilk başta Gamepad'i KLAVYE/FARE olarak algılıyor. Bunu düzeltmenin yolu var ancak biraz uğraştırabiliyor. Buradan Gamepad'i Bluetooth ile nasıl bilgisayara bağlayacağınızı öğrenebilirsiniz. Açıkçası bunu yapmak yeterli değil, Steam dışı oyunlarda pek çok sorun yaşadım. Mesela Epic Games'te ücretsiz verilen NBA 2K21'de ayarları yaparken canımdan can gitti. Ancak orijinal Xbox Gamepad'e sahip olan arkadaşım hiç problem bile yaşamadı, oyun otomatik olarak tüm ayarları yaptı.

Ne yazık ki bu sorun yüzünden iade etmiştim gamepadi.

Bende Monster Pusat gamepad vardı (Xbox stili olan) çok güzeldi fakat R2 ve L2 takılmaya başladı. Kadıköyde bulunan servise götürdüm ve Bluetooth modelle değiştirdiler. Kolu Bluetooth ile bağladığımda ne yazık ki sadece Steam algılıyor, Rocket League algılamıyor ve titreşim çalışmıyordu. Kabloyla bağladığımda ise Rocket League algılıyor titreşim de çalışıyor. Sıkı bir Rocket League oyuncusu olarak iade ettim. İade etme nedenim ise kablosuz olarak Rocket League oynayamamam ve DualShock tarzında olmasıydı.

Xbox gamepad tarzını çok beğeniyorum. İade ettikten sonra Xbox tarzı Xinput destekli kablosuz bir gamepad aradım ama maalesef bulamadım. Şu an Rocket League oynayamıyorum... Bu üzücü.

Fikrinize katılıyorum, görüntü olarak Monster Gamepad F710'a göre çok daha şık.

Ben bunu değil ama bundan bir önceki Bluetooth'suz olanını kullandım. Bir keresinde yere düşürdükten sonra LB tuşu içe çöktü. Çöktükten sonra bir kalemle düzelteyim dedim bu sefer tamamen koparttım tuşu. Kendi hatam olduğu içinde servise göndermedim attım cihazı çöpe.

Bundan önce F710 kullandım. Onu da defalarca düşürmüştüm ama hiç problem yaşamadım. 2,5-3 sene sonra tuşlarından bir tutuklu yapmaya başlamıştı o yüzden değiştirmiştim.

Yani ne kadar şık olursa olsun malzeme kalitesi bana göre F710'dan daha düşük. Kullanırken yere düşürmemeye çalışın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı