Monster Pusat Pro Bluetooth gamepad alınır mı?

Kısa cevap hayır. Uzun cevabı isteyenler için ise artıları ve eksileri ile nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Artıları:
-Malzeme kalitesi iyi.
-Tutuşu güzel (ürünün şekli ve boyutu iyi tasarlanmış)
-Tuşları tok, analogları hassas.
- Telefonunuza da bağlayabiliyorsunuz.
-Kablolu mod ile PC'de bütün oyunlar kolu otomatik algıladı.
-Bluetooth modu Android cihazlarda çok iyi çalışıyor.

Eksileri:
-Bluetooth modunda tetikler düğme olarak tanımlanıyor, yani bu ne demek bu cihazı Bluetooth'lu olarak PC'ye bağladığınızda (ki gerçekten çok zor nedeni bir alt maddede) aracınıza yarım gaz veremiyorsunuz klavyede "w" tuşuna basmak ile aynı mantığa geliyor.
-Cihazı Bluetooth modunda PC'ye bağladınız zaman klavye mouse olarak öncelikli tanımlandığı için gamepad modu kendi başına çalışmıyor, Xbox360ce gibi ek uygulamalar kullanmanız gerekiyor ki tavsiye etmiyorum bazı oyunlar banlayabiliyor(çok düşük bir ihtimal bu olay. GTA Online'daki ban dalgalarına yakalanırsanız oluyor genelde) bağlasanız bile bilgisayarınız tetikleri düğme olarak atıyorlar ki bu da bir önceki madde de söylediğim problemi ortaya çıkarıyor.
-Bluetooth modunda aynı zamanda start ve select tuşları sıklıkla basmıyor.
-Bluetooth ile klavye mouse modunda kullanmak isterseniz maalesef onu da yapamıyorsunuz, neden mi? Çünkü tıklama tuşunu tetiğe atadığınız zaman (bir oyuncu olarak RT'yi ateş modu yapmayan var mı bilmiyorum ama ben yapmıyorum o yüzden lütfen ateş modunu başka tuşa ata demeyin) saniyede 100 kere falan tıklıyor ki sonuç olarak banlanabiliyorsunuz.
-Bluetooth ile bağlandığımda şöyle oluyor normalde Gamepad'i bir bilgisayara bağladığınızda oyun içindeki tuşlar değişir (yani menüde geri dön tuşunun yanında artık backspace yazmaz b yazar) bende bu tuşlar değişmedi yine "backspace" olarak kaldı ama sol analoğu hareket ettirince yine saniyede yüzlerce kere "backspace" ile "b" yazısı arasında geçip duruyor.

Şimdi Bluetooth modu ile oyun oynamanın imkansız olduğunu anladığımıza göre web sitesinde de önerdiği gibi Xinput'u kullanmak için kablolu moda geçelim.
Bu arada bir hatırlatma notu cihaz PC'de Bluetooth ile kullanılmak üzere tasarlanmamış bir ürün. O yüzden yukarıdaki sıkıntıların birçoğu zaten yanlış kullanımdan kaynaklı ama normalde Bluetooth'lu gamepadlerde böyle bir sıkıntı olmaz. Bu arada tetiklerin düğme olarak gözükmesi yani yarım tetik basamama Android'de de geçerli.

-Ürünün lt ve RT tetikleri aynı eksen üzerindeler bu yüzden iki tuşa aynı anda basamıyorsunuz. Daha anlaşılabilir olmak için örnek vermem gerekirse GTA'da teker yakamazsınız.
-Ürünün yanında geen kablo sadece 1 metre ve bu da oyun oynama rahatığını bayağı bozuyor (ben televizyona laptopumu bağlayıp kanepeden oynuyorum normalde)
-Kablo o kadar sert ki oturtmak için herkül olmalısınız, çıkartmak için ise herkül bile yetersiz kalabilir.
-Ürün şarj olurken yeşil ışığı yanıp sönüyor ve kablolu oynarken hep şarj olduğu için ışığı hep yanıp sönüyor, bu da gece oyun oynamamı imkansız hale getiriyor çünkü LED'i çok parlak ve gözümü rahatsız ediyor( evet tek bir LED gözümü rahatsız edecek kadar parlak)
-Her üründe olan ürünün içi açılmasın diye konan garanti etiketi tam da cihaz ile birlikte gelen telefon tutacağının oturacağı vida deliğinin üstüne yapıştırılmış, bu yüzden telefon tutacağını kullanmak demek garantinizinden vazgeçmek demek oluyor (ki ben fark etmeden kullanmış bulundum).

Bu arada unutmadan onu da yazayim son maddede garantiniz gider dedim ama müşteri hizmetlerini arayıp sorunca bir şey olmaz önemli değil dediler. Yine de teknik servis isterse kullanıcı hatası deyip yollama hakkına sahip.

Son söz olarak ürünün malzemesi çok kaliteli ve tatmin edici seviyede tasarımı çok iyi yapılmış fakat yazılımda patlak verilmiş. Ben şu an bu yazıya son sözü eklerken Monster beni aradı sorunlar hakkında konuştuk çok da güler yüzlüydüler tekrardan üstüne basarak garanti etiketi durumunun farkında olduklarını ve işlemleri bunu göz önünde bulundurarak yapacaklarını söylediler. Ayrıca kısa kablo ve yazılım konusuna da üretici firma hakkında geri dönüş yapılacakmış. Bunlar iyi hoş olsa da tabii ki de aramanın sonu sizin probleminizi çözdük lütfen Şikayetvar'daki mesajınızı kaldırın oldu. Driver güncellemesi geldiği zaman Şikayetvar'dan mesajımı kaldırıp buradan da güncelleme yapacağım. Merak ettiğiniz bir sorunuz varsa da yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-01-20 at 16.58.52 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-20 at 16.58.52 (1).jpeg
    113,7 KB · Görüntüleme: 917
  • WhatsApp Image 2021-01-20 at 16.58.52 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-20 at 16.58.52 (2).jpeg
    57,8 KB · Görüntüleme: 861
  • WhatsApp Image 2021-01-20 at 16.58.52.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-20 at 16.58.52.jpeg
    102,3 KB · Görüntüleme: 724
  • WhatsApp Image 2021-01-20 at 16.58.53.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-20 at 16.58.53.jpeg
    46,5 KB · Görüntüleme: 787
Elinize sağlık. Şu an Dualshock 4 kullanıyorum bilgisayarımda ve gayet işimi görüyor. Bluetooth kopma falan da yapmıyor.

Hocam Forza Horizon 4 için alacaktım tam. Bluetooth ile oynamayı düzeltirler mi? Kablolu oynanınca da aynı hataları yaşadınız mı? Çok güzel bi inceleme olmuş fakat tek beğenmediğim nokta soketinin sağlamlığını eleştirmeniz. Ne kadar sağlam olursa o kadar uzun ömürlü olur diye düşünüyorum , teşekkür ederim.

Hocam Forza Horizon 4 için alacaktım tam. Bluetooth ile oynamayı düzeltirler mi? Kablolu oynanınca da aynı hataları yaşadınız mı? Çok güzel bir inceleme olmuş fakat tek beğenmediğim nokta soketinin sağlamlığını eleştirmeniz. Ne kadar sağlam olursa o kadar uzun ömürlü olur diye düşünüyorum, teşekkür ederim.

Hocam vallahi düzelteceğiz yakın zamanda dediler bana ama bekleyip göreceğiz artık. Bir değişiklik olursa güncellemesini yaparım zaten.
Soketin sağlamlığını ise bununla alakalı değil aslında, evet ilk başta çok sağlam geliyor ama sürekli birbirlerine sürtündükleri için aşınıyorlar ve ilk bu tarz girişler yalama oluyor. Bu sağlamlığı zaten aktif olarak kullanısam (telefon ve PC geçişinde) bir haftaya kalmaz.
Ayrıca dediğim gibi kablo ile bağladınız zaman sorunsuz çalışıyor ve direk Xbox kolu olarak algılıyor, hatta Monster burada zekice bir hamle yaparak sağdaki 4 tuşu Xbox'a göre ayarlamış bu sayede DualShock'da olduğu gibi X'e bas dediğinde kafanız karışmıyor.
Edit: Bu arada Bluetooth'dan çok lt ve RT tuşlarının aynı eksende olması sıkıntı. Çünkü tam gaz yaparken aynı anda frene basarsanız araç frenlemiyor sadece elinizi gazdan çekmiş olarak sayıyor. Biliyorum söylediğim çok uç bir örnek gibi gözüküyor ama bu sürekli yapılan bir tuş kombinasyonu.

Son düzenleme:
Hocam vallahi düzelteceğiz yakın zamanda dediler bana ama bekleyip göreceğiz artık. Bir değişiklik olursa güncellemesini yaparım zaten.
Soketin sağlamlığını ise bununla alakalı değil aslında, evet ilk başta çok sağlam geliyor ama sürekli birbirlerine sürtündükleri için aşınıyorlar ve ilk bu tarz girişler yalama oluyor. Bu sağlamlığı zaten aktif olarak kullansam (telefon ve PC geçişinde) bir haftaya kalmaz.
Ayrıca dediğim gibi kablo ile bağladınız zaman sorunsuz çalışıyor ve direk Xbox kolu olarak algılıyor, hatta Monster burada zekice bir hamle yaparak sağdaki 4 tuşu Xbox'a göre ayarlamış bu sayede DualShock'da olduğu gibi X'e bas dediğinde kafanız karışmıyor.
Edit: Bu arada Bluetooth'dan çok LT ve RT tuşlarının aynı eksende olması sıkıntı. Çünkü tam gaz yaparken aynı anda frene basarsanız araç frenlemiyor sadece elinizi gazdan çekmiş olarak sayıyor. Biliyorum söylediğim çok uç bir örnek gibi gözüküyor ama bu sürekli yapılan bir tuş kombinasyonu.

LT ve RT aynı eksende derken kastetmek istediğiniz tuşlar aynı anda basıldığı halde o tepkiyi vermemesi mi, yoksa birinin basılıp birinin basılmaması mı? Yazılımsal olarak çözülebilir mi bunu merak ediyorum.

Lt ve RT aynı eksende derken kastetmek istediğiniz tuşlar aynı anda basıldığı halde o tepkiyi vermemesi mi, yoksa birinin basılıp birinin basılmaması mı? Yazılımsal olarak çözülebilir mi bunu merak ediyorum.

Şöyle anlatayım lt ve RT tuş aynı eksende derken şunu kastediyorum;
Tuşlar ortak bir eksendeler( yanlış hatırlamıyor isem Z ekseni) ve tuşlara basmazsanız bu eksen 0 değerinde oluyor.
Lt tuşu bu eksene -255'e kadar değer veriyor tam basmanız halinde,
RT tuşu +255 değer verior tam basmanız halinde,
Eğer siz gaza Full basarken (+255) frene yerım basarsanı ( -128) oyun sizi yarım gaza basıyorsunuz kabul ediyor(çünkü iki sayının toplamı +127) )
Aynı şekilde teker yakmak için Full gaz (+255) ve Full fren (-255) basıldığında araç hiçbir şey yapmıyor (çünkü sonuç 0)
Bu çok basit yazılımla düzeltilebilecek bir şey, LT tuşunu W adlı yeni bir eksene -255 yerine +255'e kadar değer vermesini söylerseniz kolayca çözülebilir.

Şöyle anlatayım lt ve RT tuş aynı eksende derken şunu kastediyorum;
Tuşlar ortak bir eksendeler( yanlış hatırlamıyor isem Z ekseni) ve tuşlara basmazsanız bu eksen 0 değerinde oluyor.
Lt tuşu bu eksene -255'e kadar değer veriyor tam basmanız halinde,
RT tuşu +255 değer verior tam basmanız halinde,
Eğer siz gaza Full basarken (+255) frene yerım basarsanı ( -128) oyun sizi yarım gaza basıyorsunuz kabul ediyor(çünkü iki sayının toplamı +127) )
Aynı şekilde teker yakmak için Full gaz (+255) ve Full fren (-255) basıldığında araç hiçbir şey yapmıyor (çünkü sonuç 0)
Bu çok basit yazılımla düzeltilebilecek bir şey, lt tuşunu W adlı yeni bir eksene -255 yerine +255'e kadar değer vermesini söylerseniz kolayca çözülebilir.

Anladım yardımınız için teşekkürler. Monster genelde yazılım işlerinde ilk başta sıkıntılı olsa da sonradan çok iyi toparlayan bir firma. Control Center'la bir nevi aynı kaderi paylaşacak. İlk çıktığında yazılım çok kötüydü şimdi gayet güzel ve kullanışlı. 300 lira fiyat bandında rakipsiz sayılabilir bence. Çünkü en yakın rakibi SteelSeries stratus Duo. Fiyatı 750 800 lira civarında.
DÜZENLEME: Arkadaşlar kesinlikle şu an sipariş vermeyin ürün chipset arızalı Monster arızayı kabul etmiş. Konuya bunu ekleme yaparsan güzel olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı