Monster Tulpar T5 v21.5 sıcaklık ve FPS düşüşü

Jackie Boy

Kilopat
Daha fazla  
Laptopumu alalı 1.5 sene oldu ve şu an ilk günündeki performansından çok uzakta. Monster teknik servisine bakım için götürecektim fakat Ankara da ki teknik servisleri tadilattaymış o yüzden bekliyorum. Bakımı beklerken bu sorunun bir nebze de olsa nasıl üstünden gelebilirim? Fotoğrafta bilgisayar yeni açıldı sadece Opera Discord ve Spotify açık hiçbiri aktif çalışmıyor Turbo modda herhangi bir ayar değiştirmedim varsayılan şekilde çalışıyor.

Ayrıyeten RAM'imin 16 GB olması gerektiğini sanıyordum fakat 13GB yazıyor önceden de böyle miydi bilmiyorum bu yüzden de sorun yaşıyor olabilirim bunu nasıl öğrenebilirim?

Dosya Ekleri

• asdadssd.png
    asdadssd.png
    199,3 KB · Görüntüleme: 13
  • asdassd.png
    asdassd.png
    47,5 KB · Görüntüleme: 17
UV yapılabilir belki de düzgün bakım şart buna, servise vermenizi de önermem düzgün macun kullanmıyorlar. Kendiniz alıp değiştirmeniz daha iyi olur.

UV yapılabilir belki de düzgün bakım şart buna, servise vermenizi de önermem düzgün macun kullanmıyorlar. Kendiniz alıp değiştirmeniz daha iyi olur.

UV nedir tam olarak. Servis olarak da insanlar çok memnun aslında İstanbul'u tam bilmiyorum ama Ankara kısmından kendim de açmak istemiyorum laptopu garantisi de var hala.

UV nedir tam olarak. Servis olarak da insanlar çok memnun aslında İstanbul'u tam bilmiyorum ama Ankara kısmından kendim de açmak istemiyorum laptopu garantisi de var hala.

Undervolt demek, o işlemci kilidi açık geliyordur muhtemelen direkt bu rehberden faydalanabilirsiniz.

Aşırı etkisi olmaz ama sadece alternatif aradığınız için belirttim, onun dışında servisinden ben de memnunum normalde fakat kullandıkları macunu değiştirdiler en son MX4 kullanıyor olmaları lazım, o da pumpout yapıyor kısa sürede.

Ben eski laptopumda MX4 kullanıyordum aslında. ThrottleStop kullandıktan sonra cihaz sanki ona bağımlı kalıyor gibi hissediyorum eski laptopumda yaşamıştım bu durumu. Bir de bu kadar güçlü bir cihaz alıp undervolt yapmak biraz canımı sıkıyor açıkçası.

Ben eski laptopumda MX4 kullanıyordum aslında. ThrottleStop kullandıktan sonra cihaz sanki ona bağımlı kalıyor gibi hissediyorum eski laptopumda yaşamıştım bu durumu. Bir de bu kadar güçlü bir cihaz alıp undervolt yapmak biraz canımı sıkıyor açıkçası.

Undevolt performans düşürmez. MX4 dediğim gibi kısa vadede patlıyor ve sıcaklık artışına neden veriyor. Attığınız fotoğraf boştan olsa gerek GPU aktif bile olmadan 70 derece.

Undervolt sorunumu nasıl çözecek peki?

Çözmez sıcaklığı biraz daha düşürür o kadar. Sorununu hiçbir şey çözemez zaten bakım dışında, günlük kullanımda vs. fan açıyorsa cihaz tavsiyem günlük kullanımda Turbo kapatıp kullanman olur ekstra olarak. Onun dışında yapabileceğin pek bir şey yok.

Çözmez sıcaklığı biraz daha düşürür o kadar. Sorununu hiçbir şey çözemez zaten bakım dışında, günlük kullanımda vs. fan açıyorsa cihaz tavsiyem günlük kullanımda Turbo kapatıp kullanman olur ekstra olarak. Onun dışında yapabileceğin pek bir şey yok.

Bir de bir şey daha soracağım yaklaşık 5 senedir ASUS ROG Gladius mouse kullanıyorum fakat son 1 haftadır oyun oynarken falan mouse anlık duruyor 2-3 saniye sonra geri geliyor bunun fazla ısınmayla veya USB chipsetiyle ilgili olup olmadığını anlayabilir miyim yoksa mouse mu bozuldu?

Bir de bir şey daha soracağım yaklaşık 5 senedir ASUS ROG Gladius mouse kullanıyorum fakat son 1 haftadır oyun oynarken falan mouse anlık duruyor 2-3 saniye sonra geri geliyor bunun fazla ısınmayla veya USB chipsetiyle ilgili olup olmadığını anlayabilir miyim yoksa mouse mu bozuldu?
Isınmadan drop yediği için öyle yapıyordur bence.

Geri
Yukarı