Monster Tulpar T5 v21.7 performans arttırma ayarları

Kertmeyenkele

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Başlıktaki Gaming laptop a sahibim Monster kontrol merkezindeki bu kısımdaki ayarları donanımları riske atmadan performansı yükseltmek için nasıl ayarlamam lazım yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca bu eklerdeki profillerin ne işe yaradığını da aydınlatırsanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-09-06 223151.png
    Ekran görüntüsü 2022-09-06 223151.png
    150,4 KB · Görüntüleme: 51
  • Ekran görüntüsü 2022-09-06 223113.png
    Ekran görüntüsü 2022-09-06 223113.png
    163 KB · Görüntüleme: 53
  • Ekran görüntüsü 2022-09-06 222847.png
    Ekran görüntüsü 2022-09-06 222847.png
    192,4 KB · Görüntüleme: 57
Hocam sahip olduğun bilgisayarda yeterince FPS alırsın performansı arttırıp bilgisayarı zorlamana gerek yok.

Ben de Monster kullanıcısıyım aramızdaki tek fark 3050 Ti'ım olması ben çok rahat bir şekilde Battlefield 5 gibi bir oyunda ultrada 90 - 110 FPS alıyorum siz hayli hayli alırsınız

Dikkat etmeniz gereken RAM'leriniz tek kanal mı çift kanalmı ( eğer performans düşüklüğü yaşıyorsanız )

Hocam geç cevap yazıyorum kusura bakmayın. Öncelikle hayırlı olsun. Monster kontrol merkezinin nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekiyor. Cihaz size geldiğinde varsayılan ayarları kullanır ki bu aslında "profil1" demektir. Cihazın ofis, oyun ve turbo modu cihazın belli özelliklerini değiştirir ancak asıl önemli olan "profil" ayarlarıdır. Yani siz cihazı Turbo moda bile alsanız "profil1" ayarlarını kullanacağı için çok bir performans göstermez cihaz. Varsayılan ayarlarda ki performansı gösterir ki bu da ofis modu'dur. -) Örneğin siz profil1'in ismini render diye değiştirip akıllı kontrol merkezinden işlemci odaklı bir ayar yaparak bir profil oluşturmuş olursunuz. Aynı şekilde profil2'yi ise oyun diye değiştirip GPU odaklı bir profil de oluşturabilirsiniz. Daha sonra tek seçim ile hiç bir ayar yapmadan bu profiller arasından geçiş yaparsınız. Bu aslında cihazınıza tam olarak hakim olmanızı sağlar çünkü profil ayarlarından fan hızından tutun undervolt ya da oc yapmaya kadar ince ayarlar yapmanıza olanak sağlar.

Ayarlarınıza gelecek olursam; Profil ile çok uğraşmak istemiyorum ancak oyun performansı artsın diyorsanız "profil1" seçiliyken Turbo mod'a alın. Daha sonra "Akıllı güç kontrolünden" Dynamic boost seviyesini 5W'den 15W'ye çekin. Böylece cihazınız 125W+15W yani 140W olarak çalışır. Aynı zamanda mux switch'i açmayı unutmayın. Diğer tüm ayarlar varsayılan olarak kalabilir. Bu şekilde bile ciddi oranda cihazınızın performansı artacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı