Monster Tulpar T5 v5.3 düşük GPU kullanımı problemi

Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar, bende Monster Tulpar T5 v5.3 bilgisayarım var.
  • İ7 6700HQ
  • GTX 980M 8GB
  • 16GB DDR4 RAM
  • 256 SSD (1500MB/S)
  • 750GB HDD
Battlefield V multiplayer 32x32 oynarken 1080p ultra ayarlarda 45 FPS alıyorum. Rivaturner ile GPU ve CPU kullanımlarına baktığımda ikisi de 60% veya 65% arası oluyor. Ben ikisini de 95% civarı kullanarak 60 FPS üstü almak istiyorum. Nasıl başarabilirim? Nvidia kontrol panelinden maksimum performansa ayarladım fakat değişen bir şey yok.
Düzenleme: işlemci ve ekran kartı sıcaklığı genel olarak 70° olarak seyir ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sisteminizde darboğaz yaşanıyor gibi duruyor. İkisini de %95 civarı kullanmanız durumu daha kötü hale getirecektir. Sistemler için sağlıklı olan GPU kullanımının %90+ olması ve CPU kullanımının ise GPU'dan fark olacak şekilde düşük olmasıdır. Yani demek istediğim İşlemciniz oyuna bi nebze de olsa yetmiyor. Battlefield V ise minimum Intel Core i5 6600K istiyor. Sizinki buna nazaran biraz düşük kalıyor. Çözümü Overclock yapmak fakat Dizüstü bilgisayarlarda overclock yapmayı desteklemiyorum.
Sisteminizde darboğaz yaşanıyor gibi duruyor. İkisini de %95 civarı kullanmanız durumu daha kötü hale getirecektir. Sistemler için sağlıklı olan GPU kullanımının %90+ olması ve CPU kullanımının ise GPU'dan fark olacak şekilde düşük olmasıdır. Yani demek istediğim İşlemciniz oyuna bi nebze de olsa yetmiyor. Battlefield V ise minimum Intel Core i5 6600K istiyor. Sizinki buna nazaran biraz düşük kalıyor. Çözümü Overclock yapmak fakat Dizüstü bilgisayarlarda overclock yapmayı desteklemiyorum.

Çözüm
Anlamıyorum, işlemci kullanımı 60% iken nasıl darboağaz oluyor?

İşlemci saat hızı değerleri neler? Diğer oyunlarda durum nasıl? (Özellikle yüksek CPU gücü isteyen oyunlar, Ubisoft oyunları olabilir, GTAV olabilir) Ya da BF'ın senaryo modunda durum nasıl?
Bir de ekran kartı sürücüsü güncel mi? Güncel ise silip temiz kurulum yapar mısınız?

çözülmedi, yanlışlıkla işaretledim ilk yorumu. hala kart ve işlemci 40% gücünü kullanmıyor. Senaryo modunda da yakın fps alıyorum. aynı şekilde 60%-70% kullanım
Söylediklerimi yapabilir misiniz acaba?
GPU sürücülerini silip DDU ile temiz kurulum yapabilir misiniz?
Bir de ekran görüntüsü bizim için daha açıklayıcı olur. (Frekans,sıcaklık,kullanım)
GPU sürücüsü temiz kurulumu adımlarını alıntımda bulabilirsiniz.
Şimdi söyleyeceklerimi daha önce yapmış olsan dahi harfiyen yapmanı istiyorum dostum. Problemin intel gpu ile alakalı olmayabilir, harici ekran kartı sürücüsünün sebep olduğunu düşünüyorum.
1-DDU kuruyorsun bilgisayarına
2- Güvenli modu aç, programı çalıştır, alttaki ayarlarda Windows'un güncelleme yapmasını engelle seçeneği var, onu işaretle.
3- Tüm harici GPU sürücülerini sil (Intel Gpu'ya hiç dokunma)
4- Bilgisayarı yeniden başlat ve aygıt yöneticisini kontrol et, eğer harici GPU hala gözüküyorsa 2. ve 3. işlemleri tekrarla.
5- Aygıt yöneticisini kontrol ettiğinde harici GPU gözükmüyorsa, sürücüsünü Nvidia'nın sitesinden manuel olarak bulup, indir, sonra da kur. (Kesinlikle Windows'un bu işlemi yapmasına izin verme, sen kendin yap.)
6- Kurulumlar bitip yeniden başlattıktan sonra, kartın sürümünü kontrol et. Oyuna girerken Nvidia kartını seçeceğini vs. biliyorsun zaten :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı