Çözüldü Monster Tulpar T7 v16.1.2 oyunlarda FPS düşüşü ve aşırı ısınma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Musa B.

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba, daha önce 2-3 kez Monster aşırı ısınıyor adlı konular açmıştım fakat kesin bir çözüm asla bulamadım ve en son aldığım soğutucu sayesinde sıcaklığı 98´e sabitleyerek kapanmadan oyun/render vesaire yapmaya başlamıştım. Bilgisayarda kodlama yapmaya başlayınca HDD yetersiz kalmaya başladı ve 1TB Samsung 970 Evo M.2 SSD aldım. Visual Studio´daki kasmalar gitti fakat oyunlardaki FPS droplar devam ediyor. Özellikle Rocket League oyununda başıma geliyor.

Oyunu NVIDIA GeForce Experience önerilen ayarlarında oynuyorum ve 100-120 FPS alırken birden 30-40´lara düşüyor ve çok sık oluyor. Genelde en kritik anlarda (topa vurmak için en fazla hıza ulaştığımda, uçtuğumda vs) meydana geliyor. NVIDIA Denetim Masası´nda "yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi"nde ayarlar. İnanın kafayı yemek üzereyim, ayarları düşürünce görüntü kötüleşiyor fakat sıklık azalsa da droplar yine meydana gelmeye devam ediyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bu da yetmezmiş gibi ekran kartım en fazla 70 derece olurken son birkaç gündür 98 dereceyi gördü hatta ve hatta dün 100 dereceyi gördü.

Bu sıcaklık değerlerine Monster´ın kendi sitesinen indirdiğim Control Center üzerinden baktım, görev yöneticisinden de teyit ettim GPU sıcaklığı 98´di. Termal macunu temmuz ayı gibi yenilemiştim Arctic MX-4 ile. Önerilerinizi bekliyorum.

Sistem: Monster Tulpar T7 v16.1.2 [16GB RAM, 1TB Samsung 970 Evo M.2 SSD, GTX1060 6GB, i7 8750-H, 120Hz]

Çözüm
@Piaso Bahsetmiş olduğunuz pozisyonda kullanıyordum zaten ama sorunu çözdüm bu konudan uzun bir süre sonra. Sorun hava kanallarındaki tozmuş. Ekran kartı ile hava çıkışı arasındaki boşluğu kapatmak için kullanılan bant alt kısımda yapışkanı kaldığı için tozları tutmuş bu da hava akışını ciddi miktarda kötü etkilemiş. Şu an bilgisayarı değiştirdim herhangi bir problemim yok.
Güncelleme: Termal macun yenilemesini bu sabah yaptım, çok fazla düşmese de en azından artık Opera ve Visual Studio açıkken ısınma azaldı. Undervolt işlemini sanırım ben tam olarak yapamıyorum çünkü her yaptığımda Minecraft hata veriyor (orijinal) ondan dolayı undervolt işlemsizdir bu değerler.
1608806748330.png

Güncelleme: Termal macun yenilemesini bu sabah yaptım, undervolt ve yeni termal macun ile Minecraft "Sildurs Vibrant Shaders v1.281 High" ile 30 FPS ve ekran kartım 95 işlemcim ise 98 derece şeklinde ısındı. Bilgisayar ömrünü mü tüketiyor anlamadım.

Son düzenleme:
Güncelleme: Termal macun yenilemesini bu sabah yaptım, çok fazla düşmese de en azından artık Opera ve Visual Studio açıkken ısınma azaldı. Undervolt işlemini sanırım ben tam olarak yapamıyorum çünkü her yaptığımda Minecraft hata veriyor (orijinal) ondan dolayı undervolt işlemsizdir bu değerler.Eki Görüntüle 798280
Güncelleme: Termal macun yenilemesini bu sabah yaptım, undervolt ve yeni termal macun ile Minecraft "sildurs vibrant shaders v1.281 high" ile 30 FPS ve ekran kartım 95 işlemcim ise 98 derece şeklinde ısındı. Bilgisayar ömrünü mü tüketiyor anlamadım.

Bilgisayarınız ortam ve çevreden etkilenerek o şekilde ısınma ihtimali fazla. Lütfen bilgisayarın altını boşluk bırakacak şekilde hizalayın ve eğik olarak pozisyon oluşturun. Isınmada kayda değer bir şey olmaz ise iki çözümünüz var. Birincisi Liquid sıvı koymanız Liquid sıvılar işlemci ve grafik kartını aşırı soğutma özelliklerine sahipler fakat devrelere girerse sıkıntı yaşarsınız. Donanım Arşivi'nin bu konu hakkında yaptığı video var onu izleyin ve ondan daha iyi bir yöntemle yapın. Size bu durum riskli gözüküyorsa FPS'den biraz fedakarlık yapma zamanı. Pil gücü ayarlardan CPU ve GPU işlemcinin çalışma yüzdesini yavaş yavaş indirin. 120 de aynı oluyorsa pil yüzdesinden CPU ve GPU'yu 80'e çekin FPS 100 olsun. FPS 100 de sıkıntı çıkıyorsa yine 90'a indirin en sonunda 20-30 FPS kaybı ile bu sorundan kesin çözüm ve net bir şekilde ayrılacağınızı umuyorum.

@Piaso Bahsetmiş olduğunuz pozisyonda kullanıyordum zaten ama sorunu çözdüm bu konudan uzun bir süre sonra. Sorun hava kanallarındaki tozmuş. Ekran kartı ile hava çıkışı arasındaki boşluğu kapatmak için kullanılan bant alt kısımda yapışkanı kaldığı için tozları tutmuş bu da hava akışını ciddi miktarda kötü etkilemiş. Şu an bilgisayarı değiştirdim herhangi bir problemim yok.

Çözüm

Geri
Yukarı