Monster Tulpar T7 v21.8 ve Thunderbolt Hub'unu Aldım

bleedingtodeath

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ,
2 gün önce zorunluluktan ötürü masaüstü PC'den laptopa geçiş yaptım . Hayatımda ilk kez laptop kullanıyorum. Laptop seçimi için 2 hafta boyunca araştırmalar yaptım , bütçemin içinde olmasına karşın MSI yerine Monster'in spesifik olarak bu kasasında karar kıldım ve aldım . Evde olacağım zamanlarda az kabloyla kullanayım ve estetik olarak temiz olsun diye de yine Monster'in Pusat Dock'unu aldım . Deneyimlerimi aktarıyorum , çünkü geçerli bir deneyim başlığı bulamamıştım .

Öncelikle alırken iade edebilirim diye almıştım , sonuçta Monster markası bolca linçlenen bir marka ve ben bir masaüstü kullanıcısıydım .

Ürünün kasasıyla başlıyayım . Kasası çok şık , parmak izi bırakmıyor desem yeridir. Magnezyumdan yapılıyormuş , onu anlamam ancak elit bir hissiyatı ve görüntüsü olduğunu söyleyebilirim . 4 partlı RGB aydınlatması var , tuşları tek tek renk atayamıyorsunuz .

Bu modelde karar kılmamdaki en büyük etken Thunderbolt bağlantısının varlığı ve kasadaki yeri idi . Önemli tüm bağlantılar kasanın arkasında bulunuyor . Evde masaüstü düzeninde kullanacağımdan ötürü hiç bir kablo kargaşası olmuyor . Gücü , Thunderboltu arkadan bağlıyorum , klavye mouse monitörler thunderbolt dockuna bağlı durumda temiz bir görüntü oluşuyor .

Performansına gelirsek , belli başlı Benchmarklarda denedim . Ekran kartı 128-132 Watt güç çekiyor . İşlemci ve ekran kartı derecesi 80 Derece civarı izliyor benchmark sırasında . 79-83 derece arası diyelim . Inca Arrax 608 GMS modelli soğutucu aldım , onunla birlikte derece 75-78 dereceye geriledi . Bu düşüşte tabiiki laptop ile zemin arasında yer açmanında etkisi oldu .

İşlemci hakkında pek birşey diyemem ancak masaüstünde kullandığım en son kart RTX 3060 idi . Bu laptoptaki RTX 3070 modeli masaüstündeki RTX 3060'dan güçlü , RTX 3060TI'dan güçsüz . Arasında kalıyor ikisinin . Laptop olduğunu da hesaba katınca gerçekten tatmin oldum . Bu dediğimde Thunderbolt üzerinden monitöre bağlı olduğumdan MUX/Optimus devreye giriyor mu , giriyorsa etkisi güce nasıldır bilmeden yazıyorum . Bu laptopta Mux veya Optimus var mı bunun için uzman @Radeon RX 5500M dan destek istiyorum .

Geçelim Ekrana . Ekran 165Hz 2k . Tabiiki 3A oyunlarda bu ekranı tam potansiyelinde kullanamıyorsunuz . Hali hazırda Dota 2 , New World gibi oyunlar oynuyorum . 1080P'de Dota 2 140FPS civarı , New world 60 FPS+ veriyor . Ekranın renk doygunluğu güzel , IPS , Ölü piksel yoktu . Işık sızması çok az , oda IPS ekranda nazar boncuğu . GSync YOK .

Klavye ve touch pad hissiyatı ortalamanın üzerinde . Bir Macbook kalitesi beklememek lazım , ancak son 2 haftada denediğim laptoplar içinde iyi olanlar arasına girer . Nadirende olsa kendi klavyesini kullanıyorum , Mekanik klavyeden sonra tuş yerlerini karıştırdığım oluyor , birbirine yakın olduğundan olsa gerek .

Gelelim beni en etkileyen kısma : Pusat Dock + Thunderbold . Dock'un üzerinde 1x Display port , 1x Mini display port , 1x HDMI görüntü girişi bulunuyor . Ayrıca 3x USB , Thunderbolt çoklama , M2 SSD takma gibi özellikleride bulunuyor . Diğer docklardan ayıran özelliği Tüm görüntü çıkışlarının ayrı görüntü verebilmesi . Piyasadaki çoğu dock 1 görüntüyü farklı verme özelliğine sahip gerisini çokluyor . Bu öyle değil , her monitörü masaüstü PC'deymişsiniz gibi ayrı monitör olarak tanıtabiliyorsunuz . Tek bir kablo ile tüm kablo kalabalığı bitiyor . Tekrarlıyorum bu performası arttırıyor mu fikrim yok ..

Sorunuz var ise sorabilirsiniz arkadaşlar .

Merhaba arkadaşlar,
2 gün önce zorunluluktan ötürü masaüstü PC'den laptopa geçiş yaptım. Hayatımda ilk kez laptop kullanıyorum. Laptop seçimi için 2 hafta boyunca araştırmalar yaptım, bütçemin içinde olmasına karşın MSI yerine Monster'in spesifik olarak bu kasasında karar kıldım ve aldım. Evde olacağım zamanlarda az kabloyla kullanayım ve estetik olarak temiz olsun diye de yine Monster'in Pusat Dock'unu aldım. Deneyimlerimi aktarıyorum, çünkü geçerli bir deneyim başlığı bulamamıştım.

Öncelikle alırken iade edebilirim diye almıştım, sonuçta Monster markası bolca linçlenen bir marka ve ben bir masaüstü kullanıcısıydım.

Ürünün kasasıyla başlıyayım. Kasası çok şık, parmak izi bırakmıyor desem yeridir. Magnezyumdan yapılıyormuş, onu anlamam ancak elit bir hissiyatı ve görüntüsü olduğunu söyleyebilirim. 4 partlı RGB aydınlatması var, tuşları tek tek renk atayamıyorsunuz.

Bu modelde karar kılmamdaki en büyük etken Thunderbolt bağlantısının varlığı ve kasadaki yeri idi. Önemli tüm bağlantılar kasanın arkasında bulunuyor. Evde masaüstü düzeninde kullanacağımdan ötürü hiçbir kablo kargaşası olmuyor. Gücü, Thunderbolt'u arkadan bağlıyorum, klavye mouse monitörler Thunderbolt dockuna bağlı durumda temiz bir görüntü oluşuyor.

Performansına gelirsek, belli başlı Benchmarklarda denedim. Ekran kartı 128-132 Watt güç çekiyor. İşlemci ve ekran kartı derecesi 80 Derece civarı izliyor benchmark sırasında. 79-83 derece arası diyelim. Inca Arrax 608 GMS modelli soğutucu aldım, onunla birlikte derece 75-78 dereceye geriledi. Bu düşüşte tabii ki laptop ile zemin arasında yer açmanında etkisi oldu.

İşlemci hakkında pek bir şey diyemem ancak masaüstünde kullandığım en son kart RTX 3060 idi. Bu laptoptaki RTX 3070 modeli masaüstündeki RTX 3060'dan güçlü, RTX 3060 Ti'dan güçsüz. Arasında kalıyor ikisinin. Laptop olduğunu da hesaba katınca gerçekten tatmin oldum. Bu dediğimde Thunderbolt üzerinden monitöre bağlı olduğumdan MUX/Optimus devreye giriyor mu, giriyorsa etkisi güce nasıldır bilmeden yazıyorum. Bu laptopta MUX veya Optimus var mı bunun için uzman @Radeon RX 5500M dan destek istiyorum.

Geçelim Ekrana. Ekran 165Hz 2K. Tabii ki 3A oyunlarda bu ekranı tam potansiyelinde kullanamıyorsunuz. Halihazırda DotA 2, New World gibi oyunlar oynuyorum. 1080P'de DotA 2 140FPS civarı, New World 60 FPS+ veriyor. Ekranın renk doygunluğu güzel, IPS, Ölü piksel yoktu. Işık sızması çok az, oda IPS ekranda nazar boncuğu. G-SYNC YOK.

Klavye ve touch pad hissiyatı ortalamanın üzerinde. Bir MacBook kalitesi beklememek lazım, ancak son 2 haftada denediğim laptoplar içinde iyi olanlar arasına girer. Nadirende olsa kendi klavyesini kullanıyorum, Mekanik klavyeden sonra tuş yerlerini karıştırdığım oluyor, birbirine yakın olduğundan olsa gerek.

Gelelim beni en etkileyen kısma: Pusat Dock + Thunderbold. Dock'un üzerinde 1X Display Port, 1X Mini Display Port, 1X HDMI görüntü girişi bulunuyor. Ayrıca 3X USB, Thunderbolt çoklama, M.2 SSD takma gibi özellikleride bulunuyor. Diğer docklardan ayıran özelliği Tüm görüntü çıkışlarının ayrı görüntü verebilmesi. Piyasadaki çoğu dock 1 görüntüyü farklı verme özelliğine sahip gerisini çokluyor. Bu öyle değil, her monitörü masaüstü PC'deymişsiniz gibi ayrı monitör olarak tanıtabiliyorsunuz. Tek bir kablo ile tüm kablo kalabalığı bitiyor. Tekrarlıyorum bu performası arttırıyor mu fikrim yok.

Sorunuz var ise sorabilirsiniz arkadaşlar.

Hocam çalışıyor olması lazım, NVIDIA denetim masasını kontrol eder misiniz orada hangi portlar nereden görüntü verir gözükür. Ayrıca monitörsüz oynarken MUX olayını kullanmak için BIOS'tan switchable Graphics'i seçip oradan dGPU onlyyi işaretlemeniz lazım. Bilgisayar monitör varmış gibi performans verir.

Hocam çalışıyor olması lazım, NVIDIA denetim masasını kontrol eder misiniz orada hangi portlar nereden görüntü verir gözükür. Ayrıca monitörsüz oynarken MUX olayını kullanmak için BIOS'tan switchable Graphics'i seçip oradan dGPU onlyyi işaretlemeniz lazım. Bilgisayar monitör varmış gibi performans verir.
Bilgi için teşekkür ederim , monitörler bağlıyken dGPU'yu açtım dün gece , monitörlerden görüntü kesildi sadece laptoptan verdi :D Nvidia kontrol panelinden halletmem gerekiyor demekki

Merhaba arkadaşlar ,
2 gün önce zorunluluktan ötürü masaüstü PC'den laptopa geçiş yaptım . Hayatımda ilk kez laptop kullanıyorum. Laptop seçimi için 2 hafta boyunca araştırmalar yaptım , bütçemin içinde olmasına karşın MSI yerine Monster'in spesifik olarak bu kasasında karar kıldım ve aldım . Evde olacağım zamanlarda az kabloyla kullanayım ve estetik olarak temiz olsun diye de yine Monster'in Pusat Dock'unu aldım . Deneyimlerimi aktarıyorum , çünkü geçerli bir deneyim başlığı bulamamıştım .

Öncelikle alırken iade edebilirim diye almıştım , sonuçta Monster markası bolca linçlenen bir marka ve ben bir masaüstü kullanıcısıydım .

Ürünün kasasıyla başlıyayım . Kasası çok şık , parmak izi bırakmıyor desem yeridir. Magnezyumdan yapılıyormuş , onu anlamam ancak elit bir hissiyatı ve görüntüsü olduğunu söyleyebilirim . 4 partlı RGB aydınlatması var , tuşları tek tek renk atayamıyorsunuz .

Bu modelde karar kılmamdaki en büyük etken Thunderbolt bağlantısının varlığı ve kasadaki yeri idi . Önemli tüm bağlantılar kasanın arkasında bulunuyor . Evde masaüstü düzeninde kullanacağımdan ötürü hiç bir kablo kargaşası olmuyor . Gücü , Thunderboltu arkadan bağlıyorum , klavye mouse monitörler thunderbolt dockuna bağlı durumda temiz bir görüntü oluşuyor .

Performansına gelirsek , belli başlı Benchmarklarda denedim . Ekran kartı 128-132 Watt güç çekiyor . İşlemci ve ekran kartı derecesi 80 Derece civarı izliyor benchmark sırasında . 79-83 derece arası diyelim . Inca Arrax 608 GMS modelli soğutucu aldım , onunla birlikte derece 75-78 dereceye geriledi . Bu düşüşte tabiiki laptop ile zemin arasında yer açmanında etkisi oldu .

İşlemci hakkında pek birşey diyemem ancak masaüstünde kullandığım en son kart RTX 3060 idi . Bu laptoptaki RTX 3070 modeli masaüstündeki RTX 3060'dan güçlü , RTX 3060TI'dan güçsüz . Arasında kalıyor ikisinin . Laptop olduğunu da hesaba katınca gerçekten tatmin oldum . Bu dediğimde Thunderbolt üzerinden monitöre bağlı olduğumdan MUX/Optimus devreye giriyor mu , giriyorsa etkisi güce nasıldır bilmeden yazıyorum . Bu laptopta Mux veya Optimus var mı bunun için uzman @Radeon RX 5500M dan destek istiyorum .

Geçelim Ekrana . Ekran 165Hz 2k . Tabiiki 3A oyunlarda bu ekranı tam potansiyelinde kullanamıyorsunuz . Hali hazırda Dota 2 , New World gibi oyunlar oynuyorum . 1080P'de Dota 2 140FPS civarı , New world 60 FPS+ veriyor . Ekranın renk doygunluğu güzel , IPS , Ölü piksel yoktu . Işık sızması çok az , oda IPS ekranda nazar boncuğu . GSync YOK .

Klavye ve touch pad hissiyatı ortalamanın üzerinde . Bir Macbook kalitesi beklememek lazım , ancak son 2 haftada denediğim laptoplar içinde iyi olanlar arasına girer . Nadirende olsa kendi klavyesini kullanıyorum , Mekanik klavyeden sonra tuş yerlerini karıştırdığım oluyor , birbirine yakın olduğundan olsa gerek .

Gelelim beni en etkileyen kısma : Pusat Dock + Thunderbold . Dock'un üzerinde 1x Display port , 1x Mini display port , 1x HDMI görüntü girişi bulunuyor . Ayrıca 3x USB , Thunderbolt çoklama , M2 SSD takma gibi özellikleride bulunuyor . Diğer docklardan ayıran özelliği Tüm görüntü çıkışlarının ayrı görüntü verebilmesi . Piyasadaki çoğu dock 1 görüntüyü farklı verme özelliğine sahip gerisini çokluyor . Bu öyle değil , her monitörü masaüstü PC'deymişsiniz gibi ayrı monitör olarak tanıtabiliyorsunuz . Tek bir kablo ile tüm kablo kalabalığı bitiyor . Tekrarlıyorum bu performası arttırıyor mu fikrim yok ..

Sorunuz var ise sorabilirsiniz arkadaşlar .
Bu süre zarfına kadar herhangi bir problem/can sıkan durumla karşılaştınız mı?
Bir de Win11 kurulumlarında cihazın boot edilmeme sıkıntısını duydum, Monster logosu dönüp duruyormuş. Deneme fırsatınız oldu mu?Ben de almayı düşünüyorum lakin monster kronik hatalarıyla ünlü bir firma maalesef. Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim

Bu süre zarfına kadar herhangi bir problem/can sıkan durumla karşılaştınız mı?
Bir de Win11 kurulumlarında cihazın boot edilmeme sıkıntısını duydum, Monster logosu dönüp duruyormuş. Deneme fırsatınız oldu mu?Ben de almayı düşünüyorum lakin monster kronik hatalarıyla ünlü bir firma maalesef. Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim
Bilgisayar özetinde hiç bir can sıkılması yaşamadım . En zorlayıcı oyunlarda bile 80 derecenin üstünü görmedi cihaz , genelde oyunlarda 70derece üstüne çıkmadı . Yazılımsal olarak hiç bir sıkıntı yaşamadım .
Windows 10 pro kullanıyorum , 11'e geçmedim henüz . Zaten bu model Avrupada baya baya tutuyor sevilen elit bir kasa . Clevo değil yani

Tek yaşadığım sıkıntı Hub ile ilgiliydi . Tüm çıkışlarını kullanıyorum , ekstra içine m2 ssd taktım , arada kopmalar yapabiliyordu . SSD'yi Hubdan çıkarıp laptopa taktım , o sıkıntı da bitti . Kısaca fazlasıyla memnunum

Bilgisayar özetinde hiç bir can sıkılması yaşamadım . En zorlayıcı oyunlarda bile 80 derecenin üstünü görmedi cihaz , genelde oyunlarda 70derece üstüne çıkmadı . Yazılımsal olarak hiç bir sıkıntı yaşamadım .
Windows 10 pro kullanıyorum , 11'e geçmedim henüz . Zaten bu model Avrupada baya baya tutuyor sevilen elit bir kasa . Clevo değil yani

Tek yaşadığım sıkıntı Hub ile ilgiliydi . Tüm çıkışlarını kullanıyorum , ekstra içine m2 ssd taktım , arada kopmalar yapabiliyordu . SSD'yi Hubdan çıkarıp laptopa taktım , o sıkıntı da bitti . Kısaca fazlasıyla memnunum
Çok teşekkür ederim. Bilgisayarı zorlayan oyunlar için fan sesi hakkında ne söyleyebilirsiniz? Rahatsız edici boyutta mı?

Çok teşekkür ederim. Bilgisayarı zorlayan oyunlar için fan sesi hakkında ne söyleyebilirsiniz? Rahatsız edici boyutta mı?
Coil whine yok . Fan seside tam gücte her laptopta olduğu gibi sesli , kulaklik takili ise hic bir sekilde rahatsiz olmazsin . Hoparlörünün sesini de bastiracak sekilde degil fan sesi . Ama ince kasalar arasinda en kabul edilebilir cihazlardan biri ısı değerleri + fan sesi konusunda

Hocam ben de 21. 8 aldım 2 haftadır kullanıyorum. Genel olarak memnunum cihazdan işlemci kısmında ısınma var stres testinde 92lere kadar çıkıyor ekran kartı dynamic bosst açmadan 130w çekiyor açınca 140 141 çıkıyor haliyle 85-86lara çıkıyo
Technopat Sosyal Monster hocam grubumuz var monster kullanıcıları olarak gelmenizi tavsiye ederim

Yeni konular

Geri
Yukarı