Çözüm Monster v17.2.X performans sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhaba arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu bu bilgisayarlardaki performans eksikliği drop vb. sorunları nasıl çözerim diye uğraşan bir mağdurdum. Her şeyi yaptım fakat çözülmedi ama bugün sizler için uzun zamanlar sonucunda çözdüğüm bu sıkıntıdan nasıl kurtulduğumdan bahsedeceğim. Öncelikle ilk yapmanız gereken şey tabii ki de BIOS güncellemektir. Ben testlerini yaptığım ve de en az sıkıntıya sahip ve de en güncel BIOS şu anlık bu.

Eki Görüntüle 1268502

Kontrol edin sizinki ile bu aynı sürümmü diye buraya arama menüsüne DxDiag yazarak ulaşabilirsiniz sıra geldi bu BIOS'u bilgisayara yüklemeye korkmayın gayet basit bir flash belleğe ya da farklı yazılımlara ihtiyacınız yok. Verdiğim linkteki dosyayı indirin ve klasöre çıkartın. Ardından bu fotoğraflardaki ayarları yapın.(verdiğim dosyadada fotoğraflar var.

Eki Görüntüle 1268519

Eki Görüntüle 1268521

Eki Görüntüle 1268523

Eki Görüntüle 1268520

Bu ayarları yapıp kaydedin daha sonra masaüstüne gelin klasöre çıkarttığınız dosyalardan.

Eki Görüntüle 1268528

Bu dosyayı yönetici olarak çalıştırın.

Eki Görüntüle 1268529

Tamam seçeneğine basın.
Bilgisayarınız yeniden başlayacak korkmayın bilgisayarı açma tuşuna basın bilgisayar tamamen kapanır ise daha sonra yeni BIOS sürümüne hızlı bir şekilde geçmiş oldunuz tebrik ederim.
Çözülen sorunlar: Fix GPU tamamen kulllanmama, ani FPS dropları, ani voltaj sıçrayışları.
Fakat sorun hala çözülmez ise en temiz çözüm bir de bunun üstüne tertemiz bir Windows 11 format atarsanız mükemmel oluyor performans ikiye katlanıyor.
Monster Abra A5 v17.2(8 GB RAM)
League of Legends Ultra ayarlar: 140-190 arası.
CS:GO1080p Ultra: 120-200 arası.
Valorant 1080p Ultra: 150-200 arası.
PUBG Ultra ayarlar 1080p: 55-80 FPS arası.

Dostum benim problemim hala çözülmedi. BIOS güncellemesini teknik serviste yaptırdım ancak sadece BIOS güncellemesi dediğim için EC versiyonunu güncellememişler ne alaka ise. Şimdi de BIOS 1.07.09, EC versiyonu ise 1.07.05'te kaldı. Ec versiyonunu nasıl güncellerim? Ve zaten şu an bu versiyon farklılıklarından kaynaklı CPU normal kullanımda 36 derece gözükse bile CPU fanım sabit 5000 RPM'de takılı kalıyor. Buradan senin attığın dosyadan da BIOS güncellemesini denedim ancak EC versiyonu hala 1.07.05 gözüküyor. Sorun neden kaynaklı olabilir acaba?

Dostum benim problemim hala çözülmedi. BIOS güncellemesini teknik serviste yaptırdım ancak sadece BIOS güncellemesi dediğim için ec versiyonunu güncellememişler ne alaka ise. Şimdi de BIOS 1.07.09, ec versiyonu ise 1.07.05'te kaldı. Ec versiyonunu nasıl güncellerim? Ve zaten şu an bu versiyon farklılıklarından kaynaklı CPU normal kullanımda 36 derece gözükse bile CPU fanım sabit 5000 RPM'de takılı kalıyor. Buradan senin attığın dosyadan da BIOS güncellemesini denedim ancak ec versiyonu hala 1.07.05 gözüküyor. Sorun neden kaynaklı olabilir acaba?

Görüntüsel bir sorum olduğunu düşünüyorum ilk kez sizden duydum CPU sorunu ise Control Center'in bir azizliği sanırım.

Merhaba iyi sosyaller,
Aynı problemi yaşıyorum ve bugün Monster'a mail attım geri dönüş bekliyorum. Umuyorum ki BIOS güncellemesiyle sorun çözülür. BIOS versiyonum 1.07.07TFB10 ve KBC/EC versiyonum da 1.07.08 (sizdeki 1.07.09), ME FW versiyonum ise sizinkiyle aynı @mustib67. 1. sorum BIOS güncellemesi sonrası KBC/EC versiyonu da yükselir mi yoksa harici bir işlem daha mı yapmam gerekli? 2. sorum KB/EC versiyonunun bu problemle herhangi bir ilgisi var mı?

Siz bu BIOS güncelleme dosyasını Monster'dan almışsınız okuduğum kadarıyla. 3. sorum ise bu dosyalar üzerinde herhangi bir oynama yapmış mıydınız hocam? Aşağıdaki alıntılamış olduğum mesajınızı gördüğüm için bunu sormak istedim, merak ettim.

Ve de üstüne bu voltajla problemleri ile ilgili ufak bir modlama yapıldı. Sorun çözüldü.

Bir de bu konu altında Monster ile konuşan arkadaşlardan BIOS güncellemesini kendileri yaptıkları takdirde ürünün garanti dışı kalacağına ilişkin şeyler okudum. BIOS güncellemesinden kaynaklı olabilecek sorunlarda mı ürün garanti kapsamı dışında kalıyor yoksa BIOS güncellemesini biz yaparsak cihazın garantisi komple mi bitiyor? Ne şekilde bir bilgi verdiler size dostlar?

Merhaba iyi sosyaller,
Aynı problemi yaşıyorum ve bugün Monster'a mail attım geri dönüş bekliyorum. Umuyorum ki BIOS güncellemesiyle sorun çözülür. BIOS versiyonum 1.07.07TFB10 ve KBC/EC versiyonum da 1.07.08 (sizdeki 1.07.09), ME FW versiyonum ise sizinkiyle aynı @mustib67. 1. sorum BIOS güncellemesi sonrası KBC/EC versiyonu da yükselir mi yoksa harici bir işlem daha mı yapmam gerekli? 2. sorum KB/EC versiyonunun bu problemle herhangi bir ilgisi var mı?

Siz bu BIOS güncelleme dosyasını Monster'dan almışsınız okuduğum kadarıyla. 3. sorum ise bu dosyalar üzerinde herhangi bir oynama yapmış mıydınız hocam? Aşağıdaki alıntılamış olduğum mesajınızı gördüğüm için bunu sormak istedim, merak ettim.

Bir de bu konu altında Monster ile konuşan arkadaşlardan BIOS güncellemesini kendileri yaptıkları takdirde ürünün garanti dışı kalacağına ilişkin şeyler okudum. BIOS güncellemesinden kaynaklı olabilecek sorunlarda mı ürün garanti kapsamı dışında kalıyor yoksa BIOS güncellemesini biz yaparsak cihazın garantisi komple mi bitiyor? Ne şekilde bir bilgi verdiler size dostlar?
Hocam son soru hakkında bilgi vereyim size.
Eğer BIOS güncellemesi yaparken herhangi bir teknik bir sorun çıkarsa cihaz garanti kapsamından çıkar.
Yani güncellemeyi kendiniz yapabilirsiniz.
Nasıl bir sorun çıkabilir ?
Eğer cihazınızı şarjı az iken kuruluma başlarsanız ve elektrik kesintisiyle cihazınız kapanırsa geçmiş olsun deriz.
Ama eğer siz bunları yapmadan kuruluma başlarsanız herhangi bir teknik bir sorun çıkmaz.
bu arada cihazınızın modeli neydi ?

Son düzenleme:
Hocam son soru hakkında bilgi vereyim size.
Eğer BIOS güncellemesi yaparken herhangi bir teknik bir sorun çıkarsa cihaz garanti kapsamında kalır.
Yani güncellemeyi kendiniz yapabilirsiniz.
Nasıl bir sorun çıkabilir ?
Eğer cihazınızı şarjı az iken kuruluma başlarsanız ve elektrik kesintisiyle cihazınız kapanırsa geçmiş olsun deriz.
Ama eğer siz bunları yapmadan kuruluma başlarsanız herhangi bir teknik bir sorun çıkmaz.
bu arada cihazınızın modeli neydi ?
Hocam bende 1ay oldu yaklaşık mesaj atmıştım onlar bana bios güncellemesi için gerekli dosyaları atmışlardı ve güncelleme yaparken her hangi bir sorun karşısında garanti kapsamında olmadığını söylemişlerdi
Hocam bu mesajınızda garanti kapsamında olmadığını söylemişsiniz. Şimdiki mesajınızda garanti kapsamında kalacağını söylemişsiniz. İki mesajda birbirlerine zıt durumları söylüyorsunuz gibi geldi veya ben anlayamadım. Affınıza sığınarak tekrar sorma gereksinimde bulunuyorum, son mesajınıza dayanarak soruyorum ben bu BIOS güncellemesini yaparsam cihaz her türlü garanti kapsamında kalıyor değil mi? Güncelleme esnasında sorun çıkarsa da garanti kapsamında değerlendiriliyor değil mi?
Monster Abra A5 v17.2 kullanıyorum üstadım.

Hocam bu mesajınızda garanti kapsamında olmadığını söylemişsiniz. Şimdiki mesajınızda garanti kapsamında kalacağını söylemişsiniz. İki mesajda birbirlerine zıt durumları söylüyorsunuz gibi geldi veya ben anlayamadım. Affınıza sığınarak tekrar sorma gereksinimde bulunuyorum, son mesajınıza dayanarak soruyorum ben bu BIOS güncellemesini yaparsam cihaz her türlü garanti kapsamında kalıyor değil mi? Güncelleme esnasında sorun çıkarsa da garanti kapsamında değerlendiriliyor değil mi?

Hocam çok özür dilerim orada telefondan yazmışım galiba otomatik düzeltme yüzünden yanlış olmuş çok pardon :)
Hocam tekrar söyleyim en son yazdığım mesaj doğru.
Eğer teknik bir sorun çıkarsa garanti kapsamında değildir olacak
Ben ilk mesajı düzenliyim hemen.

Hocam o zaman bu güncellemeyi yapın zaten çok kolay 5 dakikalık iş ve performansınız bayağı artar.
Ben aynı modelin 16 GB RAM'li modelini kullanıyorum.
Hocam çok özür dilerim orada telefondan yazmışım galiba otomatik düzeltme yüzünden yanlış olmuş çok pardon :)

Hocam o zaman bu güncellemeyi yapın zaten çok kolay 5 dakikalık iş ve performansınız bayağı artar.
Mesajı düzenledim sağ olun hocam.

Mesajı düzenledim sağ olun hocam.

Hocam sorun çıkması olası bir durum değil yani çıkmaz diye bir durum yok ama siz dediklerimi yaparsanız %90 çıkmaz
-Bilgisarı tamamen şarj edin.
-Güncellemeye şarjı takılı şeklinde başlayın.
Hocam bu BIOS güncellemesinde sorun yaşayan kişiler
Çoğunlukla masaüstü kullanıcısı sorun yaşamalarının sebebi ise güncelleme yaparken elektrik kesiliyor ve sistem kapanıyor böyle bir durumda geçmiş olsun diyoruz :)
Biz laptop kullandığımız için sorun yaşamamız çok olası bir durum değil.
Siz endişelenmeyin direk yapın.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu bu bilgisayarlardaki performans eksikliği drop vb. sorunları nasıl çözerim diye uğraşan bir mağdurdum. Her şeyi yaptım fakat çözülmedi ama bugün sizler için uzun zamanlar sonucunda çözdüğüm bu sıkıntıdan nasıl kurtulduğumdan bahsedeceğim. Öncelikle ilk yapmanız gereken şey tabii ki de BIOS güncellemektir. Ben testlerini yaptığım ve de en az sıkıntıya sahip ve de en güncel BIOS şu anlık bu.

Eki Görüntüle 1268502

Kontrol edin sizinki ile bu aynı sürümmü diye buraya arama menüsüne DxDiag yazarak ulaşabilirsiniz sıra geldi bu BIOS'u bilgisayara yüklemeye korkmayın gayet basit bir flash belleğe ya da farklı yazılımlara ihtiyacınız yok. Verdiğim linkteki dosyayı indirin ve klasöre çıkartın. Ardından bu fotoğraflardaki ayarları yapın.(verdiğim dosyadada fotoğraflar var.

Eki Görüntüle 1268519

Eki Görüntüle 1268521

Eki Görüntüle 1268523

Eki Görüntüle 1268520

Bu ayarları yapıp kaydedin daha sonra masaüstüne gelin klasöre çıkarttığınız dosyalardan.

Eki Görüntüle 1268528

Bu dosyayı yönetici olarak çalıştırın.

Eki Görüntüle 1268529

Tamam seçeneğine basın.
Bilgisayarınız yeniden başlayacak korkmayın bilgisayarı açma tuşuna basın bilgisayar tamamen kapanır ise daha sonra yeni BIOS sürümüne hızlı bir şekilde geçmiş oldunuz tebrik ederim.
Çözülen sorunlar: Fix GPU tamamen kulllanmama, ani FPS dropları, ani voltaj sıçrayışları.
Fakat sorun hala çözülmez ise en temiz çözüm bir de bunun üstüne tertemiz bir Windows 11 format atarsanız mükemmel oluyor performans ikiye katlanıyor.
Monster Abra A5 v17.2(8 GB RAM)
League of Legends Ultra ayarlar: 140-190 arası.
CS:GO1080p Ultra: 120-200 arası.
Valorant 1080p Ultra: 150-200 arası.
PUBG Ultra ayarlar 1080p: 55-80 FPS arası.

Bu dosyayı bende Monster'dan istedim sonra kimse yardımcı olmadı sağ olasın bende A7 v 13.1.3 var.
Sadece all dosyasında ki işaretli dosyayı çalıştırmak yeterli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
bu dosyayı bende monster dan istedim sonra kimse yardımcı olmadı sağolasın bende A7 V 13.1.3 var
sadece All dosyasında ki işaretli dosyayı çalıştırmak yeterli mi
Hocam @mustib67 hocanın attığı klasördeki dosyanın benzeri sizde var ise onu çalıştırmak yeterli kendisi güncelleme işini yapıyor.
-Şarjın tam olduğundan ve güncellemeye şarjda yapmaya dikkat edin.

Hocam benim BIOS'um 1.07.13fb08 galiba sizin biosunuzdan daha güncel, indirmeye gerek yok bence. Aslında emin değilim güncel mi değil mi?

Hocam cihazınızın modeli nedir?
Monster destek ile iletişime geçin kendi BIOS sürümünüzü gönderin ve güncel olup olmadığını kontrol ettirin.

Geri
Yukarı