Montaj yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Ycubukcu

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir anakart aldım. Ve montaj yapacağım. Ancak montaj yaparken nelere dikkat etmeliyim? Anakartı nereye koymalıyım? Soğutucumu anakartı kasaya taktıktan sonra mı takmalıyım? Aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Soğutucunuzu taktıktan sonra takmanızı tavsiye ederim anakarta vidaları fazla sıkmayın tatlı bir şekilde sıkın kabloları eksik takıp çalıştırmaya çalışmayın. Ekran kartını iyi montalayınki anakarta sonradan zarar vermesin. İşlemcinin termal macununu yenileyin hatta ekran kartını da yenileyebilirsiniz.

Anakartı kasaya takmadan önce ramleri ve işlemciyi takın. Eğer soğutucu küçük stok soğutucuysa onu da kasa dışında takmanızda fayda var çünkü büyük kule tipi soğutucular kasa içinde takarken zorluk çıkarabilir. Bana göre en zor kısım ön panel bağlantıları. Onu yapan hepsini yapar bence. Kablo gizlemeye uygun bir kasanız var ise de yapmanız gereken PSU'yu takıp tüm kabloları arka kısma attıktan sonra gerektikçe yerlerine takmanız.

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir anakart aldım. Ve montaj yapacağım. Ancak montaj yaparken nelere dikkat etmeliyim? Anakartı nereye koymalıyım? Soğutucumu anakartı kasaya taktıktan sonra mı takmalıyım? Aydınlatırsanız çok memnun olurum.
Öncelikle elindeki statik elektriği atarak başla olaya. Duvara, tahta kapıya vesaire fırsat buldukca elini sür.

Aldığın anakartın marke ve modeline göre Youtube'da bir sürü (örneğin Technopat'ın) sistem toplama videoları var. Örneğin senin anakartın B350M yongasetli bir anakart ise Youtube'a B350M sistem toplama diye aratıp anakrtını monte edebilirsin.
Anakartlar mutlaka yükseltme vidalarının üstünde monte edilmesi gerekir. Bu yükseltme vidaları ya kasada otomatik olarak gelir ya bunları bir poşetin içine koyarlar. Sen bu yükseltme vidalarını (anakartın boyuna göre ) kasaya takarsın, ardından anakartının deliklerini o yükseltme vidalarının olduğu yere denk getirerek şapkalı vidalarla vidalarsın. Anakartı montajlamadan önce arka plakayı takmayı unutma.

Sakın RAM’i ve ekran kartını takayım derken fazla bastırıp kırma. YouTube’da bir sürü video var kendim baka baka 3 saate yakın kurmuştum :) 6-7 tane çeşit çeşit video izlemiştim. Uzun sürdü ama değdi. O PC yi açarken ki mutluluk 3 saatime değmişti :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı