MoreFine M1s Stick PC İncelemesi

Merhabalar. Bugün sizlere Çin'den almış olduğum Morefine M1s stick PC inceleyeceğim. Öncelikle ürün Banggood üzerinden 140 dolara alındı. Tabii ki güzel ülkemizdeki 30 Euro gümrük vergi sınırından dolayı vergisiyle beraber 160 dolara denk geldi. Aynı zamanda 11 gün gibi muhteşem bir zamanda geldi.

(Ürünü 6 ay kullanıp tecrübe kazandıktan sonra yeni bilgiler ekledim)

Giriş:

Öncelikle bu ürünü alma amacım tamamen taşınabilir özellikte olmasıydı. Yani cebine dahi koyup götürebilirsin. İçerisinde Windows 10 yüklü bir şekilde geliyor. Fakat aktivasyonu etkinleştirilmiş bir şekilde değil. Normal bir bilgisayardan hiçbir farkı yok. Herhangi kırpılma yapılmamış. Tek ihtiyacı aynı telefon şarj adaptörü gibi bir adaptörle prize bağlı bir şekilde çalışıyor ve televizyon veya monitöre takıp, klavye-fare bağlayıp kullanmaya başlıyorsunuz. Bu arada Micro USB ile bağlandığı için gerekli gücü USB kablosuyla televizyondan almayı denemeyin. Çünkü televizyon 3 amper veremiyor. Aynı zamanda televizyon yada monitör HDMI girişi dar bir alanda ise HDMI uzatma kablosu ile her yere sığabilir.

IMAG0174.jpg IMAG0184.jpg IMAG0186.jpg

Özellikler:

Dış yüzey: Plastik
İşlemci: Intel® Atom™ x5-Z8350 4cores 1.84GHz 64bit 14nm
Ekran kartı: Intel HD Graphics
RAM: DDR3L 1600Mhz 4GB
Depolama: eMMC4.5 64GB
Wireless/Bluetooth: Intel Stone Peak AC3165 802.11 a/b/g/n/ac 1x1 MIMO ve Bluetooth 4.0 Kombo Modül
Ağırlık: 65 gram
Güç: 5V/3A

IMAG0182.jpg IMAG0172.jpg IMAG0178.jpg IMAG0179.jpg IMAG0181.jpg

Bağlantı birimleri:

1 adet Micro SD kart yuvası (Maksimum 128GB'a kadar bir kart takılabilir)
Micro USB girişi (Güç girişi)
1 adet USB 2.0
1 adet USB 3.0
1 adet HDMI 2.0 çıkışı
1 adet güç düğmesi

Paket içeriği:

1 x MoreFine M1s Stick PC
1 x Güç adaptörü
1 x HDMI uzatma kablosu
1 x Kullanma kılavuzu
1 x Avrupa tipi dönüştürücü

Ürünü alırken çok araştırdım. Adını hiç duymadığım ve internet üzerinde adam akıllı hiç incelemesini görmediğim için ilk başta tedirgin yaklaştım. İlk önce Intel Compute Stick bilgisayarları gördüm. Fakat ürünlerin incelemelerine baktığımda herkesin depolama biriminin yavaşlığından yakınıyordu. 40mb/40mb okuma-yazma hızları alınıyormuş. Daha sonra Meegopad ürünlerine baktım. Aynı şekilde o ürünlerinde okuma yazma hızları ile birlikte ısınma sorunu olduğunu gördüm. En çok Asus Vivostick hoşuma gitmişti. Hatta MoreFine ile birebir aynı özelliğe sahipti. Ama RAM 2GB olduğu için içim ısınmadı. Çünkü günümüzde her ne kadar 2GB RAM günlük kullanım için yeterli denilse de, Chrome gibi RAM kurutan bir tarayıcı olunca mecburen en az 4GB gerekiyor. Bununla beraber piyasada ne kadar ürün varsa Lenovo, Beelink, Bben ve daha sayamadığım onlarca tanınmış veya Çin markasını inceledim.

IMAG0187.jpg IMAG0190.jpg

Fiyatına göre en iyi ürün MoreFine seçtim. Bu fiyata 4GB Ram ve 64GB depolamaya sahip dünya genelinde Stick Pc yok. Çoğu ürün 32GB depolama birimine sahip. Aslında 64GB depolamayı fazla kafaya takmadım. Çünkü 128GB'a kadar SD kart desteği olduğu için ekleme yaparım diyordum. Fakat adam akıllı hiç program yüklememe rağmen Windows güncelleme yaptı vs. derken hemen 32GB doldu bile. O yüzden bu tür bir ürün alacak arkadaşlar mümkünse minimum 64GB tercih etsin. Stick Pc ürünlerinde ısınma sorunları yaşayanlar varmış. Çoğu ürünler fansız ve 22nm Intel Atom Z3735f işlemciye sahip. MoreFine M1s içindeki işlemci 14nm Intel Atom X5-Z8350 ve içerisinde çok küçük bir fan var. Skylake bir işlemci olduğu için ve fan soğutması olduğu için maksimum 60 derece sıcaklık gördüm. Aynı zamanda içerisinde Toshiba 064G70 model eMMC 64GB depolama birimine sahip. Depolama birimi onca Stick PC arasında benim gördüğüm en hızlı değerlere sahip. Açılma ve kapanma hızları ortalama 20 saniye.

ısı.jpg

6 Ay'ın sonunda ürünle ilgili şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hatta şaşırtıcı şekilde Vegas Pro üzerinden bir çok kurgular yapıp Render aldım. Bir kez olsun aşırı ısınmadan kendini kapatmadı. Youtube, İnternet uygulamaları, Office programları vs. gibi hiçbir türde sıkıntı yaratmadı. Ürün 4K destekliyor. Fakat 4K bir cihaza sahip olamadığım için test edemedim. 1080p videolarda en ufak kasma ve donma yok. Filmleri rahatlıkla izledim. Bununla beraber oyun oynama hayalleriniz varsa bu ürünü unutun. Çünkü ürünün kapasitesi buna yeterli değil. Minecraft gibi bir oyunda bile en düşük ayarlarda 20FPS aldım. League Of Legends de aynı şekilde. Oyunları açmada herhangi bir sıkıntı yok. Teknik olarak oynuyorsunuz da. Ama akıcılık maalesef yok. Yani anca grafikleri çok düşük oyunları veya İnternet üzerinden oyunları oynayabilirsiniz. Bu yüzden yük testi, performans testi falan da yapmadım. Ama bununla beraber bu bilgisayarı alacak kişininde oyun için alacağını düşünmüyorum. Çünkü üretim amacı zaten buna yönelik değil.

Son olarak gelelim ürünün artılarına ve eksilerine.

Artıları(+)

- Çok küçük ve taşınabilir olması.
- Boyutuna göre beklenmeyen işleri yapması.
- Rakiplerine göre daha yüksek depolama hızına sahip olması.
- Çok küçük olmasına rağmen ısı değerlerinin iyi olması.

Eksikleri(-)

- Az sayıda USB girişi (Sadece 2 adet ve, Mouse ve klavye takıldığında yer kalmıyor) (NOT: USB Hub ile çözülebilir)
- Kulaklık/Mikrofon girişi olmaması (NOT: Ses HDMI üzerinden televizyondan geliyor. Ama USB ses kartı ile bu da çözülebilir)
- Yanında televizyonda veya monitörde durmasını sağlayacak yapışkan bir askı gelmesini beklerdim. Çünkü HDMI uzatma kablosu ile bağlayınca sarkıyor.

IMAG0176.jpg

Dosya Ekleri

• ısı.jpg
    ısı.jpg
    58,1 KB · Görüntüleme: 212
  • 1233.jpg
    1233.jpg
    48,7 KB · Görüntüleme: 196
  • IMAG0169.jpg
    IMAG0169.jpg
    96,9 KB · Görüntüleme: 200
  • IMAG0172.jpg
    IMAG0172.jpg
    32,4 KB · Görüntüleme: 179
  • IMAG0174.jpg
    IMAG0174.jpg
    108 KB · Görüntüleme: 194
  • IMAG0176.jpg
    IMAG0176.jpg
    97,9 KB · Görüntüleme: 231
  • IMAG0178.jpg
    IMAG0178.jpg
    22,8 KB · Görüntüleme: 170
  • IMAG0179.jpg
    IMAG0179.jpg
    17,4 KB · Görüntüleme: 183
  • IMAG0181.jpg
    IMAG0181.jpg
    31 KB · Görüntüleme: 331
  • IMAG0182.jpg
    IMAG0182.jpg
    34,8 KB · Görüntüleme: 269
  • IMAG0184.jpg
    IMAG0184.jpg
    53,3 KB · Görüntüleme: 278
  • IMAG0186.jpg
    IMAG0186.jpg
    30,1 KB · Görüntüleme: 279
  • IMAG0187.jpg
    IMAG0187.jpg
    49,7 KB · Görüntüleme: 177
  • IMAG0190.jpg
    IMAG0190.jpg
    118,7 KB · Görüntüleme: 381
Son düzenleyen: Moderatör:
Ürünü daha detaylı bir şekilde tekrar inceleyeceğim. Konu silinebilir mi karışıklık olmasın.
Mesaj olarak ekleyin, ilk mesaja taşırız. Yeni konuya gerek yok.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı