MOSFET nedir ?

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor, yani MOSFET, bir devreden elektriğin geçip geçmeyeceğine izin veren anahtardır.

CPU elektrik istediğinde MOSFET açık konuma geçer ve elektriğin güç devresi boyunca ilerlemesini sağlar. Eğer güç devresi enerjisini boşaltma durumunda ise bu durumda MOSFET, kapalı konuma geçerek akımı durdurur. Böylece var olan enerji boşaltılmadan devreye yeni enerji yollanmaz.

MOSFET açık konumda olduğunda enerji bir sonraki bileşen olan boğucu bobin'e geçecektir.

Mosfet.jpg

Yeni anakart ve psu larda bu kullanılıyor sanırım. Açarken makina hemen açılmıyor bir kontrolden sonra açılıyormuş gibi oluyor. Sanırım bu parça sayesinde.

Hem anakartlarda hem de PSU'larda kullanılıyor ama açılışa gözle görülür bir etkisi olmayacaktır.

Şartel gibi bir şey mi?

Şalter atar. Bu biraz daha farklı. Eelktronik anahtar diyelim (Switch).

Bende Thermaltake in PSU su var 750 Watt açma tuşuna bastığımda genellikle 1-2 saniye çalışıp duruyor 2-3 saniye sonra açılmaya başlıyor anakartım Asus P8Z77-V PRO kasam ise Corsair Carbide Series 500R Mid-Tower Case

Metal oxide semiconductor field effect transistor, yani MOSFET, bir devreden elektriğin geçip geçmeyeceğine izin veren anahtardır.

CPU elektrik istediğinde MOSFET açık konuma geçer ve elektriğin güç devresi boyunca ilerlemesini sağlar. Eğer güç devresi enerjisini boşaltma durumunda ise bu durumda MOSFET, kapalı konuma geçerek akımı durdurur. Böylece var olan enerji boşaltılmadan devreye yeni enerji yollanmaz.

MOSFET açık konumda olduğunda enerji bir sonraki bileşen olan boğucu bobin'e geçecektir.

Eki Görüntüle 13707

Peki bu tamiri mümkün olan bir şey midir yoksa yenilemek zorunlu mudur eğer yanmış durumda ise ve bir kartın MOSFET kodunu nasıl öğrenebiliriz hocam.

Peki bu tamiri mümkün olan bir şey midir yoksa yenilemek zorunlu mudur eğer yanmış durumda ise ve bir kartın MOSFET kodunu nasıl öğrenebiliriz hocam.
Eğer üzerindeki kod okunuyorsa tabii aynısıyla değiştirilebilir. Ama okunmuyorsa zor. Yani aynı kılıf olup birbirinden farklı yüzlerce çeşit mosfet var.

Ya da arızalı cihazın varsa teknik dökümanından öğrenilebilir.

Eğer üzerindeki kod okunuyorsa tabii aynısıyla değiştirilebilir. Ama okunmuyorsa zor. Yani aynı kılıf olup birbirinden farklı yüzlerce çeşit MOSFET var.

Ya da arızalı cihazın varsa teknik dokümanından öğrenilebilir.

Arızalı cihazım var fakat bende değil teknik serviste. Cihazım Palit gamingpro 3080 Ti modeli. Bana MOSFET'lerinde arıza olduğu ve Türkiye'de bulamadıklarını söylediler. Fakat kodu olduğunu bilmiyordum. Eğer bunu nasıl öğrenebileceğimi biliyorsanız lütfen bana bu kodu söyler misiniz 🙏

Arızalı cihazım var fakat bende değil teknik serviste. Cihazım Palit gamingpro 3080 Ti modeli. Bana MOSFET'lerinde arıza olduğu ve Türkiye'de bulamadıklarını söylediler. Fakat kodu olduğunu bilmiyordum. Eğer bunu nasıl öğrenebileceğimi biliyorsanız lütfen bana bu kodu söyler misiniz 🙏
Dediğim gibi yani açıp bakmak lazım. Üzerindeki seri numarasından (eğer okunuyorsa) kolayca bulunabilir.

Ya da Palit ile iletişime geçip ekran kartı modelinizi belirterek mosfet hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Verip vermedikleri hakkında bilgim yok tabii. Ama sormaktan zarar gelmez.

Kartın içini hiç açmış mıydınız?

Dediğim gibi yani açıp bakmak lazım. Üzerindeki seri numarasından (eğer okunuyorsa) kolayca bulunabilir.

Ya da Palit ile iletişime geçip ekran kartı modelinizi belirterek MOSFET hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Verip vermedikleri hakkında bilgim yok tabii. Ama sormaktan zarar gelmez.

Kartın içini hiç açmış mıydınız?

Ben hiç açmadım daha önce de hiç tamir görmemiş durumdaydı aldığımda kart ilk kez bu arızada açıldı. Fakat açan kişi de teknik servis ve elinde bu MOSFET'ten olmadığını söyledi. Ne yazık ki Türkiye'de de bulamadığını belirtti ve biraz zaman verirsen araştıracağım dedi. Ben de tabii dedim fakat MOSFET'lerin bir kodu olduğunu telefonu kapattıktan sonra öğrendim yani kodunu bilmiyorum ne yazık ki. Ben kendim de bir yandan araştırmak için kodu öğrenmeye çalışıyorum şu an fakat bulamadım bir yöntem ne yazık ki.
Palit'e mail attım durumu bakalım dönüş bekliyorum ben de.

Yeni konular

Geri
Yukarı