Rehber Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır? (Anlatım)

Bu iş biraz zor. Sonuçta çalışmış bir yağ. Tam emin olmak için yağ bakımı yapın ve km'yi de yazın.

Ercan Bey selamlar,

Ben de bir külüstür var 96 model Reno19. Motor yağı çubuğuna baktım biraz azalmış gibi duruyor. Ben de ekleme yapmak istiyorum. Rehberinizi okudum ama aklımdakilere çok cevap olmadı açıkçası. Benim motor 1.4 Energy, şimdi ben yağ alırken 1.4-1.5-1.6 olayına dikkat etmeli miyim yoksa sadece yukarıdaki yazan kriterlere göre herhangi bir yağı alabilir miyim? Ek olarak malumunuz motor içerisinde zaten yağ var. Farklı bir marka alırsam üzerine eklersem sıkıntı çıkarır mı? Son olarak belirttiğim araç için bir öneriniz varsa marka olarak memnun olurum. @Yener K. Yener abi senin de fikrini almak isterim.
İçerisindeki yağ hangi viskozite ise ona göre ekleme yapabilirsiniz. Yani 10w-40 veya 5w-30 gibi. Marka değişimi pek önerilmez ama çok fazla problem olacağını düşünmüyorum. Eğer sıfırdan yağ alıp değişim yapacaksanız yukarıda yazdığım kriterleri göz önünde bulundurun. Renault geçmişte ELF yağ kullanıyordu, yine ELF alabilirsiniz.

İçerisindeki yağ hangi viskozite ise ona göre ekleme yapabilirsiniz. Yani 10w-40 veya 5w-30 gibi. Marka değişimi pek önerilmez ama çok fazla problem olacağını düşünmüyorum. Eğer sıfırdan yağ alıp değişim yapacaksanız yukarıda yazdığım kriterleri göz önünde bulundurun. Renault geçmişte ELF yağ kullanıyordu, yine ELF alabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim hocam, en sağlıklısı yine değiştiren ustaya götürmek sanırım. Ben işin içinden çıkamam gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı