Motorsiklet ile fren nasıl yapılır?

baliciyim

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, fazla motor sürmeyi bilmiyorum. 12 saatlik eğitim aldım fakat aklıma takılan bazı durumlar var.
Ön fren şu an eğitmen kullanma dediği için kullanmıyorum. Ön frene takılmayın.

Senaryo 1: 5. viteste gittiğimizi farz edelim. İleride kırmızı ışığı gördüğümde nasıl frenleme yapmam gerekiyor? Ben normalde frenlerken debriyaja basılı tutup arka frenle yavaşlarken bir yandan da hızım azaldıkça vites küçültüyorum(kesin duracaksam ilk debriyaja bastığım andan beri debriyajdan elimi çekmiyorum). Böylece en son 1.vites ardından da duruyorum ama bu şekilde ani bir şey olsa duramam bayağı bir mesafe olması gerekiyor.

Senaryo 2: Yine 5.vitesle giderken aniden durmam gereken bir durumda debriyaja basılı tutup yavaşça arka frene basar dururum. Bu senaryoda direkt bir şekilde durmaya odaklandığım için daha rahat duruyorum fakat bu sefer de vites 5'te kaldığından onu tekrar 1'e almam gerekiyor.

Trafikte motoru kullandığımda kırmızı ışıklarda dururken biraz zorlanıyorum aslında. Bir motor bulabilsem pratik yapacağım da etrafımda da böyle bir imkan yok.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, fazla motor sürmeyi bilmiyorum. 12 saatlik eğitim aldım fakat aklıma takılan bazı durumlar var.

Senaryo 1: 5. viteste gittiğimizi farz edelim. İleride kırmızı ışığı gördüğümde nasıl frenleme yapmam gerekiyor? Ben normalde frenlerken debriyaja basılı tutup arka frenle yavaşlarken bir yandan da hızım azaldıkça vites küçültüyorum(kesin duracaksam ilk debriyaja bastığım andan beri debriyajdan elimi çekmiyorum). Böylece en son 1.vites ardından da duruyorum ama bu şekilde ani bir şey olsa duramam bayağı bir mesafe olması gerekiyor.

Senaryo 2: Yine 5.vitesle giderken aniden durmam gereken bir durumda debriyaja basılı tutup yavaşça arka frene basar dururum. Bu senaryoda direkt bir şekilde durmaya odaklandığım için daha rahat duruyorum fakat bu sefer de vites 5'te kaldığından onu tekrar 1'e almam gerekiyor.

Trafikte motoru kullandığımda kırmızı ışıklarda dururken biraz zorlanıyorum aslında. Bir motor bulabilsem pratik yapacağım da etrafımda da böyle bir imkan yok.

Scooter kullanabilirsiniz trafiğe alışma açısından başlangıç için iyi gelir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Barkın abimizin bu videolarını izleyin.

Genel olarak her zaman arka freni kullanın çünkü eğer motorda abs yoksa ön teker ani bir sıkışta kilitlenir. Ben ne zaman freni kullanacağımı hissetsem direk debriyaja yapışırım aniden durmam gerekir diye ayrıca ayrıca arka fren ile yavaşlanır ön fren ile durulur ben bu olay yüzünden kaza yapmıştım altımda Yamaha virago 535 vardı 500CC dev bir canavar önüme direk birisi atladı motordada abs olmadığı için bende bir anda ön frene asıldığım için ön fren kilitledi kendini direk yattı yere motor o yüzden abs siz motor tercih etmeyin heleki büyük kilolu bir motor alacaksanız ölümle burun buruna oluyorsunuz.

Bu arada senoryalar biraz garip bu tür olayları yaşamak için şehir içinde çok hızlı kullanmanız gerekiyor sizde yeni sürücü olduğunuz için en fazla 3. vitesi görürsünüz şehir içinded yüksek CC de o yüzden fazla takılmayın zamanla motorla bir oluyorsunuz zaten sanki motor kendi vucüdunuz bir parçası gibi yönetiyorsunuz onu.

Genel olarak her zaman arka freni kullanın çünkü eğer motorda abs yoksa ön teker ani bir sıkışta kilitlenir. Ben ne zaman freni kullanacağımı hissetsem direk debriyaja yapışırım aniden durmam gerekir diye ayrıca ayrıca arka fren ile yavaşlanır ön fren ile durulur ben bu olay yüzünden kaza yapmıştım altımda Yamaha virago 535 vardı 500CC dev bir canavar önüme direk birisi atladı motordada abs olmadığı için bende bir anda ön frene asıldığım için ön fren kilitledi kendini direk yattı yere motor o yüzden abs siz motor tercih etmeyin heleki büyük kilolu bir motor alacaksanız ölümle burun buruna oluyorsunuz.

Bu arada senoryalar biraz garip bu tür olayları yaşamak için şehir içinde çok hızlı kullanmanız gerekiyor sizde yeni sürücü olduğunuz için en fazla 3. vitesi görürsünüz şehir içinded yüksek CC de o yüzden fazla takılmayın zamanla motorla bir oluyorsunuz zaten sanki motor kendi vucüdunuz bir parçası gibi yönetiyorsunuz onu.
Siz sadece yavaşlamak için frenlerken debriyaj kullanıyor musunuz ? ben sadece dururken debriyaj kullanılır diye biliyorum. onun dışında hız azaltmak için arka frene basıyorum.

Siz sadece yavaşlamak için frenlerken debriyaj kullanıyor musunuz? Ben sadece dururken debriyaj kullanılır diye biliyorum. Onun dışında hız azaltmak için arka frene basıyorum.

Kişiden kişiye değişir bende alışkanlık oldu ne zaman kısa mesafede fren kullansam debriyaja sonuna kadar basarım. Ayrıca İstanbul'da yaşıyorum önüne birisi atlaması çok muhtemel bir de bir anda kapı açılma senoryaları falan var.

12, 13 yıllık tecrübe ile bahsedeyim. (Eğer motor scooter değilse)
  • İlk kural hiçbir frenleme türünde debriyaja basılmaz.
  • Önünüzde kırmızı ışık veya bir engel var ise, ön freni yavaşça sıkmaya başlarsın aynı zamanda vites düşürürsün. Her zaman vitesin ve hızın eş değer olmalıdır motosiklet yavaşlıyor ise vitesi de aynı dengede düşürün. Arka frene çok az ayağının ucuyla dokunsan yeterli.
  • Ani bir şekilde durman gerekiyor ise, eğer yatık ise motoru önce dikleştireceksin hafif arkaya ya da ön frene dokunduğunda motoru dikleştirir sonrasında arka ve önü yine yavaşça sıkarsın sonra içinden bildiğin duaları okursun.
  • Eğer abs ve kayrıdmalı debriyaj var ise motorunda frenlere biraz daha iyi asılabilirsin ama her durumda motor mutlaka dik olmalı.
  • Önünde engel olduğunda asla sadece arka frenle durabileceğini düşünme hem durmaz hem de kayar savurur. Önce azıcık arkaya dokun motosikletin ön amortisor boşluğu gitsin sonra önü yavaşça 4 parmakla sık.
  • Hafif de olsa bir virajdayken asla frenlere dokunma amele sümüğü gibi asfalta yapıştırır. Önüne engel çıkarsa o engelden nasıl kaçarsın onu düşün.

Motoru ön fren durdurur. Ön fren kullanmayı mutlaka öğren.

Geri
Yukarı