Motosikletin parçalarını neler yapmak zarar verir?

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Öncelikle motosikleti başlatırkene hangisini yapayım?
1 Normal düğmesi ile marş motoru ile.
2 Marş pedalına basarak.
3 Yokuş aşagı vitesle.
Bunu soruyorum çünkü motorum bir tuhaf. Aküsü azaldı diye düğme ile çalışmıyordu. Sarjı olsa da bazen olmuyor.

Marş pedalı ile de yapmak keyifli olabiliyor ama bunun herhangi bir dişliye zararı var mı?

Bir de yokuş aşağı hızlıca inerken vitesle başlıyor. Bu da keyifli ama bir zararı var mı acaba?

Motosikleti kullanırken nasıl davranışlar parçalara zarar verir?
Vites yükseltirkene debriyajı kullanmamak, hızlı giderken debriyajı sıkıp boşta gitmesine sebep olmak, ani frenler ve lastikleri kaydırmak, jikle ile oynamak, aniden hızlanmak, aragaz çekmek?

Özellikle hangisini yapılırsa önemli, pahalı parçalar zarar görür?(bir video da şanzımana zarar veren bir davranış olduğunu görmüştüm ama tam hatirlamiyorum)

Öncelikle motosikleti başlatırkene hangisini yapayım?
1 normal düğmesi ile marş motoru ile.
2 marş pedalına basarak.
3 yokuş aşagı vitesle.
Bunu soruyorum çünkü motorum bir tuhaf. Aküsü azaldı diye düğme ile çalışmıyordu. Sarjı olsa da bazen olmuyor.

Marş pedalı ile de yapmak keyifli olabiliyor ama bunun herhangi bir dişliye zararı var mı?

Bir de yokuş aşağı hızlıca inerken vitesle başlıyor. Bu da keyifli ama bir zararı var mı acaba?

Motosikleti kullanırken nasıl davranışlar parçalara zarar verir?
Vites yükseltirkene debriyajı kullanmamak, hızlı giderken debriyajı sıkıp boşta gitmesine sebep olmak, ani frenler ve lastikleri kaydırmak, jikle ile oynamak, aniden hızlanmak, aragaz çekmek?

Özellikle hangisini yapılırsa önemli, pahalı parçalar zarar görür?(bir video da şanzımana zarar veren bir davranış olduğunu görmüştüm ama tam hatirlamiyorum)

Marş pedalı her zaman için değil zor durumda kullanımlar için uygundur. Sen yeni akü almaya bak.

Marş pedalı ile çalıştırma moturun oynanmış değil ise. Yokuş aşağı vitesle in çünkü elini sürekli debriyaj telinde tutarsan o tel bir süre sonra kopar. Vitesi boşa almak daha riskli çünkü 1-2 arası boş vites olduğu için bir anda 1'e geçer dişli zarar görür elin debriyajda olsa bile.

Şu postta söylediğin (motoru düğmeyle ve kickstart ile çalıştırmak hariç) her şey motora zararlı. Düzgün kullanırsan uzun ömürlü olur.
Hangisi hangi parçaya zararlı ile ise
ve o parçayı değiştirmek ne kadar pahalı ise
ona göre davranmayı planlıyorum.

Geri
Yukarı