Motosiklette kışın kalın teker mi ince teker mi tercih edilmeli?

YokBirSteamim

Decipat
Motor konusunda biraz acemiyim, yakın zamanda motosiklet alacağım.
Kışın yolların buzlanma gibi sorunları olabiliyor, bu tarz durumlarda küçük geniş lastikli biraz büyükçe olan scooterler mı daha iyi olur ya da diğerleri mi?

Motor konusunda biraz acemiyim, yakın zamanda motosiklet alacağım.
Kışın yolların buzlanma gibi sorunları olabiliyor, bu tarz durumlarda küçük geniş lastikli biraz büyükçe olan scooterler mı daha iyi olur ya da diğerleri mi?
Bu arada eğitimin yoksa kesinlikle eğitim al hele kışın süreceksen hiç anlamadan tık diye düşüverirsin.

Bu arada eğitimin yoksa kesinlikle eğitim al hele kışın süreceksen hiç anlamadan tık diye düşüverirsin.
Motor ehliyetim var A2 ama şahsıma ait hiç motor kullanmadım.
Kışın motor kullanmak riskli. Ama kullanacaksan ince teker daha iyi. Zemine daha çok basıp sürtünmeyi artırır buda yola tutunmanı sağlar. Aynı şey arabalar içinde geçerlidir.
YBR 125 işimi görebilir sanırım.

Kışın motor kullanmak riskli. Ama kullanacaksan ince teker daha iyi. Zemine daha çok basıp sürtünmeyi artırır buda yola tutunmanı sağlar. Aynı şey arabalar içinde geçerlidir.
Birazcık geç geldim fakat yüzey alanının değişmesi sürtünme kuvvetine hiç bir etki yapmaz orada lastiğin daha iyi tutunmasını sağlayan şey lastiğin dişlerinin daha iyi gömülmesidir yani tamamen silik bir ince birde kalın lastik olursa sürtünmede hiç bir fark olmaz fakat lastiklerin üzerindeki dişler ince lastikte daha iyi gömülüp tutunma sağlayacağı için daha fazla sürtünme varmış gibi his yaratır fakat bu olay sadece şekli değişen yüzeylerde olur, böyle mi ifade ediliyor emin değilim, yani asfaltta sürecekseniz ve üzerinde kar yoksa en kaliteli lastik en iyi tutacaktır. Biraz fazla ve boş uzatmışım neyse olduğu kadar.

Birazcık geç geldim fakat yüzey alanının değişmesi sürtünme kuvvetine hiç bir etki yapmaz orada lastiğin daha iyi tutunmasını sağlayan şey lastiğin dişlerinin daha iyi gömülmesidir yani tamamen silik bir ince birde kalın lastik olursa sürtünmede hiç bir fark olmaz fakat lastiklerin üzerindeki dişler ince lastikte daha iyi gömülüp tutunma sağlayacağı için daha fazla sürtünme varmış gibi his yaratır fakat bu olay sadece şekli değişen yüzeylerde olur, böyle mi ifade ediliyor emin değilim, yani asfaltta sürecekseniz ve üzerinde kar yoksa en kaliteli lastik en iyi tutacaktır. Biraz fazla ve boş uzatmışım neyse olduğu kadar.

Lastik inceldikçe yüzey alanı azalır. Yüzey alanı azalınca basınç artar. Basınç artınca sürtünme kuvveti artar. Lastik dişleri su tahliyesi sağlar. Yine anlamadıysan; spor ayakkabı giyen biri ayağına bassın, bir de topuklu ayakkabı giyen biri. Yüzey azaldığı için basınç artacaktır. Çivili yatakta buna güzel bir örnektir. Sürtünme artışı içinse; elini masanın üzerinde kaydır, daha sonra diğer elini de koy elinin üstüne ve tekrar kaydır. Sürtünme artışını göreceksin.
silik bir ince birde kalın lastik olursa sürtünmede hiç bir fark olmaz
Müthiş saçmalamışsın. Silik lastikte fren bile tutmaz. Sürtünme azaldığı için, fren mesafesi uzar.

Lastik dişleri su tahliyesi içindir, kış lastiklerinde ise dişler arasına kar girer ve buraya yapışırlar. Bu karlar yoldaki karlara yapışır ve ekstra sürtünme yaratır.
Müthiş saçmalamışsın. Silik lastikte fren bile tutmaz. Sürtünme azaldığı için, fren mesafesi uzar.
Silik lastikler kuru havada en iyi performansı verirler motor sporlarında hep silik lastik kullanılır yağmurlu havalar hariç. Yazınızın geri kalanını beğendim ama slik lastikle fren bile tutmaz demeniz yanlış olmuş.

Geri
Yukarı