MP3 kalitesi nasıl artırılır?

Yani 128KB olarak gördüğüm şarkıyı iyi kulaklık ile 320KB olarak dinleyebilir miyim? 20 TL'lik Necmi abinin 1 milyoncusundan ölüm ile yaşam arasında kalan bir kulaklık kullanıyorum.

Hocam kalitesiz kulaklıklar 320KB bir şarkıyı 320KB olarak görmez zaten yani aradaki farkı anlamazsınız. Benim dediğim şey kaliteli kulaklıklar ile yüksek KB değerlerine çıkın yani kısacası eşeğe altın semer vurmuşlar eşek hala aynı eşek.

Öncelikle düşük kaliteli sesin, kalitesini yükseltme şansın yok(MP3 to FLAC). Kaliteli dosyalar(FLAC, WAV) indirmek zorundasın ya da Tidal gibi yerlerden dinlemek zorundasın.
Ayriyeten kulaklığın iyi değilse kulak içi modellerde farkı anlaman pek olası değil. Kaliteli kulaklıksa evet otur uğraş bu kaliteli ses için, ekipman sağlam değilse 320 Kbps dinleyin yeterli size.
Yani 128KB olarak gördüğüm şarkıyı iyi kulaklık ile 320KB olarak dinleyebilir miyim? 20 TL'lik Necmi abinin 1 milyoncusundan ölüm ile yaşam arasında kalan bir kulaklık kullanıyorum.
Yine de kafanıza takılan yer olursa sorabilirsiniz, yardımcı olmak isterim. Az çok hakim olduğum bir konudur

20 TL'lik Necmi abinin 1 milyoncusundan ölüm ile yaşam arasında kalan bir kulaklık kullanıyorum.
270 liraya aldığım Hi-Res özellikli Xiaomi ANC kulaklığımda 320 kbps'den yukarısında fark hissedemiyorum. Ya kulaklığın maksimum verebileceği kalite bu ya da telefonumun maksimum verebileceği kalite bu. ama 196 ile 320 arasındaki kalite anlaşılıyor, 128 ile 196 arasında da anlaşılıyor.

270 liraya aldığım Hi-Res özellikli Xiaomi ANC kulaklığımda 320 Kbps'den yukarısında fark hissedemiyorum. Ya kulaklığın maksimum verebileceği kalite bu ya da telefonumun maksimum verebileceği kalite bu. Ama 196 ile 320 arasındaki kalite anlaşılıyor, 128 ile 196 arasında da anlaşılıyor.

Hi-res ürünler 20000Hz'den fazla frekansları verebilen ürünler oluyor bende Anker Motion+ kullanıyorum fiyatına göre en iyi tiz sesleri veren hoparlör rakibi yok zaten.

20 liralık kulaklık için 128 bile yeter ancak paranız var ise Spotify alıp 320 dinleyin.

270 liraya aldığım hi-res özellikli Xiaomi anc kulaklığımda 320 Kbps'den yukarısında fark hissedemiyorum. Ya kulaklığın maksimum verebileceği kalite bu ya da telefonumun maksimum verebileceği kalite bu. Ama 196 ile 320 arasındaki kalite anlaşılıyor, 128 ile 196 arasında da anlaşılıyor.

Maalesef artık önüne gelen firma hi-res etiketi koydu kulaklarına, tamamen pazarlama taktiği oldu bu zamanlarda.

Maalesef artık önüne gelen firma hi-res etiketi koydu kulaklarına, tamamen pazarlama taktiği oldu bu zamanlarda.

Bilemiyorum artık kulaklıktan dolayı mı yoksa telefondan mı, belki de ben hissedemiyorumdur aradaki farkı :d Bu da bir olasılık. Telefonum Xiaomi Mi 6 bu arada, f/p bir model olduğu için telefonumun daha yüksek ses çıkışı sağlayamadığını düşünüyorum ben. Zaten 320 kbps gayet yeterli bence. Kulaklığı da aktif ses engellemesi olduğu için almıştım zaten.

Markalar etiket koyamıyor bu bir sertifika yani onlara veriliyor çoğu testlerden geçiyor.

Aynı THX sertifikası gibi.

Aslında demek istediğim bir kulaklığın kalitesini kesinlikle hi-res sertifikası belirlemiyor. Ama dediğiniz doğru belli standartları karşıladığı sürece alınan bir sertifika, firmalar da kolayca alabilir bu sertifikayı. Yani insanları yanıltıyorlar bizim kulaklık hi-res diye ve insanlar oo bunu almalıyım diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı