mRNA aşılarının Prion hastalıkları yaptığı iddiası doğru mu?

Tıbbi salgının tek ölçütü öldürme oranı değildir hocam. Ayrıca bu sayıları değerlendirirken, bulaş oranını düşürebilmek adına dünya genelinde 1.5 yıldır alınan bütün önlemleri unutmamak gerekiyor. COVID19 özelinde kesinlikle unutulmaması gereken, bulaşma hızı ve solunum makinesi ihtiyacı yüzünden hastane kapasitesinin aşılmasının korkunç sonuçları olacağı gerçeği. Eğer hiçbir önlem alınmamış olsaydı, emin olun %2, 7 olarak bahsettiğiniz oran bugün hayal olurdu.

Sizce salgının kendi kendini bitirmesini beklemek mi mantıklı (2-3 yıl) yoksa vakaları yazın azaltıp kışın arttırmaya çalışıp dengede(!) tutmak mı? Bu bakış açısı ile yaklaşırsak bu pandemi daha uzun sürmez mi? Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nedir?

Sizce salgının kendi kendini bitirmesini beklemek mi mantıklı (2-3 yıl) yoksa vakaları yazın azaltıp kışın arttırmaya çalışıp dengede(!) tutmak mı? Bu bakış açısı ile yaklaşırsak bu pandemi daha uzun sürmez mi? Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nedir?
2-3 yıl değil şu dakikadan sonra millet 1 yıl bile sıkamaz dişini. Şu anda bile tam yasaklar uygulanamıyorken gidip 2-3 yıl devam edemez bu durum. Yasakları kaldırırsak insanlar hiç sınır tanımaz, kurunun yanında yaş da yanar. Bu durumda insanlara işe yarayacak bir yol sunmalıyız. Aşı bunu sağlıyor.

Hocam bu tip salgınları çözmenin tek yolu aşıdır. Bence yapılması gereken, insanların açık havadaki özgürlüklerini kısıtlamadan, kapalı alanları (kafe-restoran-spor salonu vs) kısıtlamak. Ama bu ciddi bir ekonomik yük, çünkü devlet kapalı tuttuğu iş yeri sahiplerine destek olmak zorunda. Bizim ülkemizde bu ekonomik güç olmadığı, üretim eksikliğinden dolayı turizme mecbur kaldığımız, destek eksikliğinden de iş yeri sahipleri iflasın eşiğinde olduğu için bu şekilde bir yaz-kış döngüsüne girmiş durumdayız. Doğru bulmuyorum elbette bu şekilde olmasını.

@Conficker Belasi kızgın atmanızın sebebi nedir hocam? Soracağınız, aklınıza takılan, inanmadığınız bir şey varsa cevaplayayım. Tweet Sözcü gazetesine laf ettiği için attıysanız haklısınız, bu haberi yapan tek yer Sözcü değil sonuçta, özel olarak hedef gösterildiklerini düşünmüyorum ama üslubu da doğru bulmuyorum, Tweet sahibi benzer birkaç haber gördüğü için bu şekilde tepki vermiştir herhalde. Ben gazeteye laf atıldığı için değil, ardından verilen bilimsel bilgiler değerli olduğu için paylaştım.

Son düzenleme:
Tamam hocam sen aşı olma, zaten zorunluluk yok. Ben aşı olacağım vakti geldiğinde. Benim yakınlarımdan ölenler ve hastalığı geçirip atlatanlar oldu. Açıkçası pek de hoş geçmedi. Bundan dolayı ben hakkımı aşıdan kullanıyorum. Ayrıca peki aşını öldürme yüzdesi var mı? Benim bildiğim yok. Bu durumda aşı hala daha iyi durumda demektir. Çok şükür yakınımdan aşı olanlar da oldu ve hiçbir yan etki gözükmedi.
Zorunluluk şu an benim için geçerli olmasa da ileriki zamanlarda (en kötü bu sonbahara) çoğu kişi için görünmez bir duvar haline geleceği aşikar. Verisi kasten? tutulmayan bir kaynağı benden istiyorsunuz. bu konuda ben sadece internetteki şikayet içeriklerini sunabilirim ama size bir şey kanıtlamak istemem düşünür düşünceyi bulana kadar.. İsterse 100 yıl yaşatsın, gerekirse tek goronalı* ben olayım yine de aşı olmayı düşünmüyorum, bunun cahillik ve önyargı ile bir ilgisi yok. Bizzat seçtiğim bir durum.

Zorunluluk şu an benim için geçerli olmasa da ileriki zamanlarda (en kötü bu sonbahara) çoğu kişi için görünmez bir duvar haline geleceği aşikar. Sürekli kaynak sormanız kadar komik bir durum yok; Verisi kasten? Tutulmayan bir kaynağı benden istiyorsunuz. Bu konuda ben sadece internetteki şikayet içeriklerini sunabilirim ama size bir şey kanıtlamak istemem düşünür düşünceyi bulana kadar. İsterse 100 yıl yaşatsın, gerekirse tek goronalı* ben olayım yine de aşı olmayı düşünmüyorum, bunun cahillik ve ön yargı ile bir ilgisi yok. Bizzat seçtiğim bir durum.

@holywitcherofrivia tarafından paylaşılan açıklamalar fikrinizi değiştirmiştir diye düşünüyordum ancak hala bilimsel dayanağı olmayan saptırmalara dayanarak insanların sağlığını riske atıyorsunuz. Umarım siz ve sizin gibilerin dayanaksız fikirleri ileride daha büyük sorunlara yol açmaz.

Zorunluluk şu an benim için geçerli olmasa da ileriki zamanlarda (en kötü bu sonbahara) çoğu kişi için görünmez bir duvar haline geleceği aşikar. Sürekli kaynak sormanız kadar komik bir durum yok; Verisi kasten? tutulmayan bir kaynağı benden istiyorsunuz. bu konuda ben sadece internetteki şikayet içeriklerini sunabilirim ama size bir şey kanıtlamak istemem düşünür düşünceyi bulana kadar.. İsterse 100 yıl yaşatsın, gerekirse tek goronalı* ben olayım yine de aşı olmayı düşünmüyorum, bunun cahillik ve önyargı ile bir ilgisi yok. Bizzat seçtiğim bir durum.
Bende size olmamayı seçebilirsiniz dedim? İstediğinizi seçin ama biz aşı olmak istiyorsak bize karşı çıkma hakkınız yok. Olay sadece bu. Biz nasıl size aşı olmak zorunluluğu tutmuyorsak sizde bizim aşı olmamıza karışamazsınız. Zaten yeterli yüzdeye ulaştıktan sonra çoğu kişi sizin aşılı olup olmadığına bakmayacak. Çünkü biz aşılı olduğumuz için sizinle aynı yerde bulunabileceğiz, bundan dolayı da o "görünmez duvar" diye bir şey kalmayacak merak etmeyin.

Zorunluluk şu an benim için geçerli olmasa da ileriki zamanlarda (en kötü bu sonbahara) çoğu kişi için görünmez bir duvar haline geleceği aşikar. Sürekli kaynak sormanız kadar komik bir durum yok; Verisi kasten? tutulmayan bir kaynağı benden istiyorsunuz.
Verisi kasten tutulmuyor gibi bir durum söz konusu değil. Böyle bir şey imkansız. Aşı veya ilaçlara dair ciddi yan etki şüphesinde, ilgili aşı ve ilacın tüm uygulamaları durdurulup sorunun kaynağı anlaşılana kadar araştırma yapılır.

Görünmez duvar düşünceniz için:

Aşısız kişiler hem hastalığı daha kolay kapıyor, hem de ağır geçirme riskleri daha yüksek. Dolayısıyla aşısız insanların kısıtlamalarını kaldırırsanız, hastane ve yoğun bakım yükü çok hızlıca artacağı için bu kısıtlamalar kaldırılamaz.

Aşı olan insanlar ise hastalığı kapmaya karşı bir miktar korunuyor. Hasta olanlar ise çok büyük oranda daha hafif geçiriyor, hastane ve yoğun bakım ihtiyacı neredeyse hiç kalmıyor. Dolayısıyla aşılı insanların kısıtlamalarını kaldırırsanız, hasta olanların sayısı hızlıca artsa bile hastane ve yoğun bakım yükü aynı şekilde oluşmuyor.

Bu sebeple aşılı insanlara özel şekilde, kısıtlamalarda hafifleme yapılması kadar doğal bir şey olamaz. Aşılı insanların sosyal faaliyetlerinin riski ile aşısızların sosyal faaliyetlerinin riski karşılaştırılamayacak kadar farklı. Eşitsiz bir uygulama gibi duruyor evet ama adil olan bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı