Ms düşük olmasına rağmen ping dalgalanması oluyor

Deniz_1234

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Konuyla alakalı mı bilmiyorum ama RAM kaynaklı mavi ekran problemi yaşıyordum uzun süredir. Bunu çözmek için en son CMOS resetledim ve RAM frekansını arttırarak bu problemi artık yaşamamaya başladım. Fakat bu işlemlerden sonra (alakası olmayabilir) sürekli ping dalgalanmaları yaşamaya başladım. Özellikle Discord'da arkadaşlarımla konuşurken bu durumu fark ediyorum. 10 dakikada bir ping çok yükseliyor ve iletişim kuramıyoruz belli bir süre. Ve eğer bir oyun oynuyorsak bağlantım kopuyor ve saniyeler içinde tekrar düzeliyor. Ping sorunun kaynağını bulabilmek için ağ arayüzüne devamlı ping atmayı denedim. Ama pingin yüksek olduğu zamanlarda bile tepki süresi 3Ms'yi hiçbir zaman geçmedi. Kablo olarak Ugreen CAT6 Ethernet kablosu kullanıyorum o yüzden sorunun bu olduğunu sanmıyorum. Sizce sorun ne olabilir?

Ping problemi yaşarken kaydettiğim averaj ping değerleri:
Ping statistics for 192.168.1.1:
Packets: Sent = 246, received = 246, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, maximum = 15ms, average = 0ms.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fırlayan ping muhtemelen sizin ağınızdan karşıdaki sunucuya (Discord veya oyunun sunucusu) yapılan bağlantının pingi. Yani modemle bilgisayarınız arasındaki pingle veya RAM'le ilgisi yok. Yine de emin olmak için şöyle yapabilirsiniz, ağınızda internete bağlı tek cihaz bilgisayarınız olsun diğer cihazlar bağlanmasın. Bu sırada oyunu ve discordu kullanın. Eğer yine ping ve bağlantı problemi oluyorsa problem üstte anlattığım şekildedir. Bunun için yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Ama bu şekilde sorunsuz bağlanıyorsanız problemin kaynağı olarak evdeki diğer cihazların internet trafiğini arttırması akla gelir. Bunun için de, cihaza göre interneti önceliklendirme imkanı tanıyan bir router alabilirsiniz. Router'ın arayüzüne girip kendi PC'nize öncelik atadığınız zaman düzelme şansı var.

Fırlayan ping muhtemelen sizin ağınızdan karşıdaki sunucuya (Discord veya oyunun sunucusu) yapılan bağlantının pingi. Yani modemle bilgisayarınız arasındaki pingle veya RAM'le ilgisi yok. Yine de emin olmak için şöyle yapabilirsiniz, ağınızda internete bağlı tek cihaz bilgisayarınız olsun diğer cihazlar bağlanmasın. Bu sırada oyunu ve Discord'u kullanın. Eğer yine ping ve bağlantı problemi oluyorsa problem üstte anlattığım şekildedir. Bunun için yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Ama bu şekilde sorunsuz bağlanıyorsanız problemin kaynağı olarak evdeki diğer cihazların internet trafiğini arttırması akla gelir. Bunun için de, cihaza göre interneti önceliklendirme imkanı tanıyan bir router alabilirsiniz. Router'ın arayüzüne girip kendi PC'nize öncelik atadığınız zaman düzelme şansı var.

Bunu daha önce denemiştim. Maalesef bir tek bilgisayar internete bağlı olmasına rağmen sorun tekrarlamaya devam etti.

Yeni konular

Geri
Yukarı