MSConfig işlemci çekirdek sayısı arttırmak sistemde problem yaratır mı?

Cosmo1907

Centipat
Daha fazla  
RAM
16
SSD veya HDD modeli
1 tb ssd
Ekran kartı
3060 8gb
Anakart
Asus Prime a520m-k
İşlemci
amd ryzen 5 5500
3060 ekran kartım ve AMD Ryzen 5500 işlemcim var. Valorant'ta 180-200 FPS alıyordum çekirdek sayısını artırdığım zaman daha fazla FPS aldığımı fark ettim, zaralı mı? Bu olay bir de bu sistemle Valorant'ta düşük FPS değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Problem yaratır. Ellemeyin. İki gün sonra bilgisayarım bozuldu diye konu açıyorsunuz sonra. Geliştiriciler için o ayarlar.

Çekirdek sayısını artırdığım zaman daha fazla FPS aldığımı fark ettim.
Fark etmediniz. Öyle bir şey yok. Zaten 10 tane olan şeye sen sadece 10 tane olacaksın demeniz performans açısından bir şey değiştirmez. Görev yöneticisinde çekirdekleri göster deyip kapalıyken de çekirdeklerinizin orada olduğunu görebilirsiniz.

Bir konuda haklısınız. Bilmiyorsanız kurcalamayın! Ama bir etki olur veya olmaz diyemem. Çünkü sistem çekirdek sayısını kilitlemek bilgisayarın her bir uygulama açması dahilinde sabitlenen miktarda çekirdeği kullanması demektir. Bu durumda az çekirdek gerektiren bazı uygulamalar yanıt vermeyebilir ve sistem kararsız kalabilir. Lakin sistemi hızlandırmak için daha stabil olan sanal RAM uygulamasıdır.

Çünkü sistem çekirdek sayısını kilitlemek bilgisayarın her bir uygulama açması dahilinde sabitlenen miktarda çekirdeği kullanması demektir.
Değiltir. İşletim sisteminin kullanabildiği çekirdek sayısını belirtir. Tek çekirdek kullanan bir program seçili çekirdek sayısı kaç olursa olsun tek çekirdek kullanmaya devam edecektir.

Sanal bellek hızlandırma yapmaz. Bellek hiyerarşisinin olması gereken bir üyesidir. İşi neyse onu yapar. Programları yazan adamlar nasıl yazdıysa öyle kullanılır kendisi.

Değiltir. İşletim sisteminin kullanabildiği çekirdek sayısını belirtir. Tek çekirdek kullanan bir program seçili çekirdek sayısı kaç olursa olsun tek çekirdek kullanmaya devam edecektir.

Sanal bellek hızlandırma yapmaz. Bellek hiyerarşisinin olması gereken bir üyesidir. İşi neyse onu yapar. Programları yazan adamlar nasıl yazdıysa öyle kullanılır kendisi.

Peki bu sistemle Valorant'ta bu kadar düşük FPS almam normal mi?

Sanal RAM atamak sistem performansını arttıracaktır. Çünkü fiziksel RAM kullanımının yerine SSD kullanarak sanal RAM uygularsanız hem Windows açılışında artış olur hem de uygulamalar hızlı tepki verir. Microsoft bu ayarı Windows işletim sistemine bırakmıştır. Aynı %temp% klasörü gibi.

Çekirdek konusuyla alakalı bir konu olmadığı konusunda hemfikirim
Konuyla alakasız bir şey. Yeni konu açın. Bilenler bakar.
Görev yöneticisinden kontrol edip inanmış gibi durmuyorsunuz hala.

Geri
Yukarı