Çözüldü İşlemci çekirdek sayısını arttırmak zararlı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
O işlemci sayısı ayarı uygulama geliştiricileri için. Geliştiriciler uygulamalarını MSConfig'ten CPU çekirdek sayılarını değiştirerek test ediyorlar. İşletim sistemi zaten işlemciyi gerektiği gibi kullanır. Bu ayarı yapmadan önce görev yöneticisindeki CPU sekmesinden çekirdekler ve mantıksal işlemci sayısını görebilirsiniz. MSConfig'deki işlemci sayısı ayarını kurcalamayın yoksa çekirdekler kayboldu diye konu açarsınız. Normal kullanıcıların yapmaması gereken bir ayar çünkü.
Var olan çekirdekler zaten ihtiyaç halinde kullanılıyor.
Hepiniz çalışın dayatması pek mantıklı değil, bu suyu boşa akıtmak gibi. Önermiyorum önerenlerde pr çalışması yapan youtuberlerdir.

O işlemci sayısı ayarı uygulama geliştiricileri için. Geliştiriciler uygulamalarını MSConfig'ten CPU çekirdek sayılarını değiştirerek test ediyorlar. İşletim sistemi zaten işlemciyi gerektiği gibi kullanır. Bu ayarı yapmadan önce görev yöneticisindeki CPU sekmesinden çekirdekler ve mantıksal işlemci sayısını görebilirsiniz. MSConfig'deki işlemci sayısı ayarını kurcalamayın yoksa çekirdekler kayboldu diye konu açarsınız. Normal kullanıcıların yapmaması gereken bir ayar çünkü.

Çözüm
Msconfig'deki o ayar mevcut çekirdekleri tam performans çalıştırmak için değil. Aksine çekirdek kısıtlamak için. O ayara dokunmana gerek yok. Lazımsa işletim sistemi, oyun, program vs. kullanır işlemcini.
Şunu da unutmamak lazım. Uygulama kaç çekirdek kullanmaya ayarlıysa o kadar kullanır. Programlama ile ilgili. Mesela işlemcinin %60'ını kullanan bir oyunu bu tür dış müdahele ile zorlayarak işlemci kullanımını arttıramazsınız veya böyle bir artış beklentisiyle performans artışı bekleyemezsiniz.
Kaldı ki oyun açtığınızda işlemci sadece oyun için çalışmaz. Ekran kartı ile veriler vs. gidip gelirken de çalışır.
Özetle dışardan bu tür kaba müdahele ile işlemci kullanımıyla birlikte performans artışı yaşamanız istisnai ve özel durumlar için geçerli.

İşlemcin az kullanılıyorsa bu iyidir.
Darboğaz yoktur demektir.
GPU ile CPU donanımlarını karıştırmış olmayasınız :)
:D Sanırım karıştırdım da arada mantıksız şekilde Forza Horizon 5'de mevsim mevsim bazen donmakta bazen ise artmakta çözemedim

Eski haline getirdim.Herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı