Çözüldü MSI A520M-A anakartta EZ Debug CPU beyaz ışık yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

M3rtix

Hectopat
Yer
İstanbul / Şişli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen™ 5 3.7GHz / Anakart: MSI A520M-A PRO / Ekran Kartı: MSI GEFORCE RTX 2080 SUPER™ VENTUS OC / Kasa: FRISBY FC-8930G/ HDD: 1TB / SSD: TEAMFGROUP MP33 M.2 PCIE 1TB / RAM: Kingston 3600Mhz (8x2) / İşletim Sistemi: Windows 11 Pro 64-bit
Meslek
IT Uzman Yardımcısı
RAM
Kingston 16GB 3600MHZ Ddr4 PC RAM (KF436C17BBK2/16)
SSD veya HDD modeli
TEAMGROUP MP33 M.2 PCIe SSD
Ekran kartı
GeForce RTX 2080 SUPER™ VENTUS OC
Anakart
A520M-A PRO
İşlemci
AMD Ryzen™ 5 5600X
Herkese merhaba, MSI A520M-A Pro anakartımda Ryzen 5 5600X kullanıyordum base 3.7 MHz'di. Ancak ben bir denemek için anakartımda normalde CPU Boost veya OC olmamasına rağmen fch base clock değerini Auto'dan 120.00'a çektim. Ardından kaydetip yeniden başlatıyordu ki PC başlarken kapandı ve tekrar açılınca EZ Debug panelinden CPU ışığı yandı. Ancak tüm fanlar ve kasa çalışıyordu. Sonrasında temel mantık BIOS pilini çıkar tak yaparım belki düzelir diye umarak tak çıkar yaptım. Ama bu sefer EZ Debug CPU geçti DRAM'den CPU'ya bir daha geçip hata vermedi. Ama yine ekran siyahtı. Tekrar Power butonuna basılı tutup yeniden başlattığımda ise yeniden CPU LED'i yanıyor ve siyah ekranda kalıyor. Acaba kısa devre yaptırmış olabilir miyim? Veya işlemciyi yakmış olabilir miyim? Ne yapmam lazım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çözüm
Deger stabil olmamistir gibime geliyor, BIOS pilini cikartip 25-30 saniye bekletip geri tak. Eger LED yanmaya devam ederse o zaman isler degisir.
Deger stabil olmamistir gibime geliyor, BIOS pilini cikartip 25-30 saniye bekletip geri tak. Eger LED yanmaya devam ederse o zaman isler degisir.
Evet düzeldi ! Çok teşekkür ederim. Bir de şey sorsam buna OC nasıl yapabilirim bozmadan yardımcı olabilir misin?

Evet düzeldi ! Çok teşekkür ederim. Bir de şey sorsam buna OC nasıl yapabilirim bozmadan yardımcı olabilir misin?
Bu tur guc komponentleri zayif anakartlarda OC yapilmasini tavsiye etmem ama Curve Optimizer kullanabilirsin anakart izin veriyor ise, A520'lerin cogunda bu olmuyor gerci ama yine de bakmak lazim.

Bu tur guc komponentleri zayif anakartlarda OC yapilmasini tavsiye etmem ama Curve Optimizer kullanabilirsin anakart izin veriyor ise, A520'lerin cogunda bu olmuyor gerci ama yine de bakmak lazim.
Kapalı maalesef zaten o yüzden FCH değerini değiştirdim, normalde XMP ayarının yanında CPU Boost butonu var ama aktif değil. BIOS update de yaptım aktif olmadı. En azından 4.2 veya 4.3 yapsam bile kafi benim için işlemciyi.

120 yaptığın değer 101'i geçince kırmızı oluyor, 120'de çalışmaması gayet normal 👍
Evet kırmızıydı ama denemek istedim acaba öyle mi oluyor diye de olmuyormuş. Sizin var mı bir fikriniz nasıl OC yapabilirim ?

Bugüne kadar zaten paylaşılmış bilgilere göz atabilirsiniz.

Aklınıza takılan bir şey olursa konu açabilirsiniz, ama geniş kapsamlı bir şeyi tek seferde sormak sağlıklı olmaz. Şu an olduğu gibi.

Kapalı maalesef zaten o yüzden FCH değerini değiştirdim, normalde XMP ayarının yanında CPU Boost butonu var ama aktif değil. BIOS update de yaptım aktif olmadı. En azından 4.2 veya 4.3 yapsam bile kafi benim için işlemciyi.

Evet kırmızıydı ama denemek istedim acaba öyle mi oluyor diye de olmuyormuş. Sizin var mı bir fikriniz nasıl OC yapabilirim ?
dostum aynı anakart ve aynı işlemciyi kullanıyorum maalesef anakart güçsüz ve giriş seviyesi olduğu için OC desteği yok. sadece işlemci için CB ayarını açabilirsin CPU BOOST tarzı bişeydi açılımı yanlış hatırlamıyorsam. onu açtığın zaman bir miktar OC oluyor stock 3.7GHZ çalışırken 3.9 da çalışıyor.

Neden OC yapma ihtiyacı duydunuz? Aynı işlemciyi kullanıyorum ve bayağı ağır davranıyorum stok ayarlarında memnun ediyor beni 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı