MSI a68hm-e33 V2 Sistem kuzey köprüsü aşırı ısınma sorunu

cantrn1

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. 1 ay önce topladığım APU sistemi kullanıyorum. Ancak kuzey köprüsü aşırı ısınıyor. Boşta 70 derece, yük altında 85 derecelere çıkıyor. Artık mavi ekran vermeye başladı. Sistem bileşenlerim: AMD A8 7600 işlemci, Kingston hyperx predator 8 GB 1866 MHz RAM, MSI a68hm-e33 V2 anakart, 450 watt güç kaynağı r7 ekran kartı ( işlemciye tümleşik). Kasada bir adet yan kapakta bir adet önde büyük ve bir adet arkada olmak üzere üç adet fan bulunmakta. Isı değerlerini de SS olarak yüklüyorum. Tüm fanlar tam devirde dönüyor, kasa hava alan bir yerde yani kapalı bi alanda değil.

Ne yapmamı önerirsiniz? Bu sorun çok canımı sıkmaya başladı. Şimdiden yardım eden arkadaşlara teşekkür ediyorum.

@Recep Baltaş

Mkp5O9.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal diye biliyorum APU için o sıcaklık birde HWMonitörün değerlerine ben güvenmiyorum. Hwmönitöre göre benim işlemci 120 derecede çalışıyor. MSI Afterburner kurdum yanınada MSI control center ikiside 67 derece gösteriyor. HW göre ama 120 derece...

Aynı sorunu ben de yaşıyordum geçen haftaya kadar. GTA 5 oynarken 97 dereceye çıktığını gördüm AIDA64'te. Zaten elle temas mümkün olmuyordu. Kuzey köprüsünün yanında işlemci de 75-80 dereceleri görüyordu. Deep Cool Gammaxx S40 soğutucu sipariş ettim ve montajını yaptım. Şu an GTA 5'te işlemci maksimum 53 derece, kuzey köprüsü max.75 derece.

Ayrıca boşta sıcaklıklar; işlemci 31, kuzey köprüsü 34 derece.

yani işlemci soğutucusu alırsam bu sorun hallolur mu ? işlemci sıcaklığı 27 derecede dolaşıyor boşta ama kuzey köprüsü en düşük 60 derece

İşlemci soğutucusu alana kadar GTA 5 oynarken işlemci 80, kuzey köprüsü 98 dereceye kadar çıkıyordu. Soğutucudan sonra aynı oyunda grafikleri çok yükseğe çıkardığım halde işlemci 55,kuzey köprüsü 77'ye kadar çıkıyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı