MSI Afterburner ile OC nasıl yapılır?

dürümkıs

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
MSI Afterburner programını az önce kurdum fakat bir şeylere dokunmadım çünkü OC ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyorum. O yüzden size danışmak istedim. Bilgisayarı riske atmayacak şekilde hangi ayarları yapabilirim? Biraz performans artışı olsa yeterli. Çok bir FPS artışına ihtiyacım yok. Sadece birazı lazım. Fotoğrafı bıraktım.

asdasdasdasd.PNG

Bilmiyorsan girişmeyeceksin. Aynı zamanda soğutucun nedir?
Anakart tipi nedir?
İşlemci nedir? Bunları bilmeden overclock yapmana yardımcı olamayız.

Risk maalesef her zaman var. Kombustor veya FurMark indirerek stress teste sokman lazım.
Core clock MHz'yi 10'ar 10'ar arttırarak stress teste sokarsın.
Memory clock 50MHz olarak arttırarak git.
Power limiti yüzde 20-30 arasına çek.
Sıcaklığa göre yeni bir fan profili oluşturman gerekebilir.
Bir sıkıntı olursa mavi, yeşil, siyah ekran yersin ve yeniden başlatılır bilgisayar.

Bu arada CPU değil GPU OC edilmiş olacak. MSI Afterburner GPU overclock aracı.

Anakart tipi nedir?
Doğru diyorsun, bilmeden girişmek için yüce Kaantpctts adlı kullanıcıdan girişme izni almam gerekiyordu. Unutmuşum kusura bakma.

Anakart tipi nedir?
MSI Afterburner ile ekran kartına overclock yapılıyor :D.

Öncelikle, ekran kartınızın soğutmasının iyi olduğundan emin olun. Stok haliyle bile soğumuyorsa kart yapmanın manası olmaz. Onun dışında, yavaş yavaş çekirdek ve bellek frekansı arttırarak ilerleyeceksiniz. Mesela her seferinde 15MHz çekirdek hızı. Her arttırmada da yaklaşık olarak 2.5 dakika ekran kartını stres testine sokun. Görüntüde yırtılma, uygulamada çökme varsa veya ekran gidiyorsa biraz azaltın. Görüntü gittiğinde ctrl + win + shift + B kombinasyonu ile sürücüyü resetleyip geri getirebilirsiniz.
Bazen testte sorun olmasa bile oyunlarda çökebiliyor. Gerçek dünya testine de sokun yani kartı. Eğer herhangi bir çökme vesaire yoksa, olmuş demektir. Duruma göre fan hızını ayarlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı