MSI Afterburner overclock basit midir? Geri alınır mı?

KatliyeN

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. MSI RX 570 Armor OC kullanıyorum. Kartıma overclcok yapmak istiyorum soğutmam iyi olduğu için. Soğutabiliyorken eksik performansla kalmak istemiyorum. Sorularım şunlar:
Afterburner voltaj ayarını otomatik yapar mı?
Afterburner'dan yaptığım OC'yi silip (sıfırlayıp) fabrika çıkışlı değerlerine geri getirebilir miyim?
Eğer Afterburner ile OC yaparsam faydasını görür müyüm yoksa kartımın buna ihtiyacı yok mu?
Eğer biliyorsanız cevaplarsanız sevinirim.

AAA oyunlarda 5FPS'den yukarı çıkmayacağından eminim. CS:GO çok oynuyorum. Gerçek şu ki FPS arttıkça daha çok adam vuruyorum. 20FPS fark etse 1 adam fazla vurabilirim. Biliyorum CS:GO işlemci odaklı bir oyun. Fakat işlemcim yeterince güçlü. Hatta ekran kartım işlemcime göre düşük kalıyor. 10 ay sonra falan RX6000 serisine geçmeyi planlıyorum.

Pro settings sitesinden gözlemlersen eğer genelde CS:GO için en çok tercih edilen ekran kartı RTX 2060 ve Super sürümüdür. Çünkü CS:GO gecikme süresine önem veren bir oyundur. Sen bu ekran kartı ile ve yanında yüksek bir işlemci ile fps değerin rekabetçi de 300 FPS altına zor düşüyordur. Merak ettim 360 yenileme hızına sahip bir monitör mü kullanıyorsun ? CS:GO çok önem veriyorsan AMD ekran kartı ve işlemcisi yerine Intel & Nvidia tercih etmelisin. Acaba CS:GO neden işlemci odaklı bir oyun? :) Benim ekran kartı kullanımım CS:GO oyununda %25-30 arası. Oyun akışı hızlansın diye, gecikmeyi daha az'a indirgemek için OC basıyorum ki ekran kartını işlemciye göre daha az kullansın. Bu şekilde CS:GO tadı anlaşılır. Yüksek fps ile değil, zaten eminim 300 FPS rahat görüyorsundur.

NOT: CS:GO oyun içinde ekran kartı kullanımına bakabilirsin sen de, ve bu seviyeyi yükseltmek istiyorsan çözünürlüğü ve grafik kalite ayarlarını full çek...Ekran kartın da bu sayede yüksek değerler de kullanır CS:GO o zaman işlemci ağırlıklı oyun'un mantığını anlarsın. Yani millet keyfinden düşük çözünürlük oynamıyor. Çünkü Full HD ayar da işlemci yükü üzerinden atıyor, bu durumda gecikmeyi çevirdiğin mouse'un hissiyatında bile anlayabiliyorsun.

MSI Afterburner üzerinde bir sistem vardı kendisi test edip OC yapabileceğin en iyi değerleri buluyordu. İnternette videoları vardır ben denemiştim. Baya güzel olmuştu geri alması çok kolay.

Merhabalar. MSI RX 570 Armor OC kullanıyorum. Kartıma overclcok yapmak istiyorum soğutmam iyi olduğu için. Soğutabiliyorken eksik performansla kalmak istemiyorum. Sorularım şunlar:
Afterburner'dan yaptığım OC'yi silip (sıfırlayıp) fabrika çıkışlı değerlerine geri getirebilir miyim?
Eğer Afterburner ile OC yaparsam faydasını görür müyüm yoksa kartımın buna ihtiyacı yok mu?
Deneyebilirsin bir sorun olmaz her resette varsayılan değerlerle başlar sistem.

GTX 660 Ti'ı +115 core, +600 memory clock ile kullanıyorum. 1215 core clock, 3605 memory clock değerlerinde. 70 FPS aldığım oyunda 80 FPS'e çıkıyor. Stabilite sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsan hiç uğraşma bence.

AAA oyunlarda 5FPS'den yukarı çıkmayacağından eminim. CS:GO çok oynuyorum. Gerçek şu ki FPS arttıkça daha çok adam vuruyorum. 20FPS fark etse 1 adam fazla vurabilirim. Biliyorum CS:GO işlemci odaklı bir oyun. Fakat işlemcim yeterince güçlü. Hatta ekran kartım işlemcime göre düşük kalıyor. 10 ay sonra falan RX6000 serisine geçmeyi planlıyorum.
Eğer monitörün 60 veya 75HZ ise +20 fps almanın bir mantığı yok. Bu durum 144HZ içinde geçerli çünkü o sistemle zaten 200-250 FPS alıyorsunuzdur. OC yapmanın mantığı yok. Arkadaşlar zaten yukarıda belirtmişler fakat şunu bilmenizde fayda var eğer monitörünüz yeterli değilse FPS'in çok fazla olması bir şey değiştirmez. Eğer ki 360HZ monitör varsa tamam yapın derim ancak o kadar olduğunu sanmıyorum.

OC'nin ne olduğunu bilen ve birazcık İngilizcesi olan-Türkçe var mı bilmiyorum- çok rahat bir şekilde OC yapar. Tek tuş ile OC'yi sıfırlayabilirsin her şeyi eski haline getirebilirsin.

Pro settings sitesinden gözlemlersen eğer genelde CS:GO için en çok tercih edilen ekran kartı RTX 2060 ve super sürümüdür? Çünkü CS:GO gecikme süresine önem veren bir oyundur. Sen bu ekran kartı ile ve yanında yüksek bir işlemci ile FPS değerin rekabetçi de 300 FPS altına zor düşüyordur. Merak ettim 360 yenileme hızına sahip bir monitör mü kullanıyorsun? CS:GO çok önem veriyorsan AMD ekran kartı ve işlemcisi yerine Intel & NVIDIA tercih etmelisin. Acaba CS:GO neden işlemci odaklı bir oyun? :) benim ekran kartı kullanımım CS:GO oyununda %25-30 arası. Oyun akışı hızlansın diye, gecikmeyi daha Az'a indirgemek için OC basıyorum ki ekran kartını işlemciye göre daha az kullansın. Bu şekilde CS:GO tadı anlaşılır. Yüksek FPS ile değil, zaten eminim 300 FPS rahat görüyorsundur.

Not: CS:GO oyun içinde ekran kartı kullanımına bakabilirsin sen de, ve bu seviyeyi yükseltmek istiyorsan çözünürlüğü ve grafik kalite ayarlarını Full çek...Ekran kartın da bu sayede yüksek değerler de kullanır CS:GO o zaman işlemci ağırlıklı Oyun'un mantığını anlarsın. Yani millet keyfinden düşük çözünürlük oynamıyor. Çünkü Full HD ayar da işlemci yükü üzerinden atıyor, bu durumda gecikmeyi çevirdiğin Mouse'un hissiyatında bile anlayabiliyorsun.

Hocam unlost ayarlarını kullanıyorum :D monitörüm 144Hz. Dediğiniz gibi rekabetçide 320 390 arası alıyorum. İşlemci soğutmam çok iyi sıvı soğutma olmamasına rağmen. Oyun içinde 52 derece görüyorum max. Boşta ise 24'e kadar düşüyor şu an.

Hocam unlost ayarlarını kullanıyorum :D monitörüm 144Hz. Dediğiniz gibi rekabetçide 320 390 arası alıyorum. İşlemci soğutmam çok iyi sıvı soğutma olmamasına rağmen. Oyun içinde 52 derece görüyorum max. Boşta ise 24'e kadar düşüyor şu an.

Dostum, CS:GO işlemciyi çok kullanmıyor aslında. Kullanım sırasında çok fazla güç tüketen bir oyun değil. Bence CS:GO oyunundan baz alınarak sıcaklık değerlerini değerlendirme. 144 hz bir monitör'ün var, ki 240 hz olsa bile şu değerlerin güzel. Fazladan fps sana extra bir şey sağlamaz. Monitör'ün yenileme hızı 144 hz olduğu için her türlü maksimum 144 fps olacaktır. Bunları geçtim, hiçbir şekilde ekran kartına OC yapma. Herkes sana ne kadar kolay yapılacağını söyler, ama emin ol pratik deneyim sahibi olanlar sana ekran kartı OC uygulamasını önermez. Bellekler ilerleyen zaman da bir gün cortluyor. OC işlemini işlemcin için körükleyebilirsin. Ram için de bir tık yapılabilir. Ama ekran kartı için OC'dan uzak dur. CS:GO için bir konu açmıştım orada senin için daha faydalı bilgiler var.

Geri
Yukarı