MSI Afterburner sıcaklık farkı

TncyKrmn

Hectopat
Herkese Selam...

Gtx 1070 sahibiyim ama son zamanlarda oyunlarda kart 78-82 derece arasında çalışıyor. Genelde hep 72 derecede çalışıyordu. (Termal macunu yeni değiştirdim Termal Macun )

1 ya da 2 hafta kadar oldu bu sıcaklıklarda çalışmaya başlayalı.

Şöyle bir şey farkettim oyun içerisindeki sıcaklık değeri ile masaüstündeki sıcaklık değerleri birbirinden çok farklı.

Division 2 oyun içi sıcaklık değeri... Sizce bu farklılık neden kaynaklanıyor olabilir?

IMG_20200928_125553.jpg

Bu resim ise Alt +Tab ile masaüstünde görülen sıcaklık.

IMG_20200928_125601.jpg

Sizce bu farklılık neden kaynaklanıyor olabilir?

Oyundayken ekran kartınız doğal olarak ısınır. 70 derece de yüksek sıcaklık sayılacağı için fanlar hızlı çalışır. Sadece sizin masaüstüne geçerkenki geçirdiğiniz süre, ekran kartınızın birkaç derece soğumasına yeterlidir.

Birinde ekran kartınız yorulmuyor, birinde yoruluyor. Fark bu :)

Hocam mesajı iyi anlayamadınız sanırım :)
oyun içinde aldığım görüntü ile masaüstü arasında aldığım görüntü arasında 3-5 saniye ya var ya yok. Gördüğünüz üzere iki görüntüde ekran kartı yük altında çalışmakta. Sanırım siz birisinde masaüstünde boşta olarak anlamışsınız ikisi de oyun oynama sırasında.

Oyundayken ekran kartınız doğal olarak ısınır. 70 derece de yüksek sıcaklık sayılacağı için fanlar hızlı çalışır. Sadece sizin masaüstüne geçerkenki geçirdiğiniz süre, ekran kartınızın birkaç derece soğumasına yeterlidir.

Evet ama dediğim gibi oyun sırasında alt + Tab yapıyorum resmi çekmem maksimum 3-5 saniye, sizce 3-5 saniyede 14 derece fark olma ihtimali nedir?

Evet ama dediğim gibi oyun sırasında alt + Tab yapıyorum resmi çekmem maksimum 3-5 saniye, sizce 3-5 saniyede 14 derece fark olma ihtimali nedir?
Şöyle ki bunu öğrenebilirsiniz. MSI Afterburner programında altta sıcaklıkları, GPU kullanımını vb. loglayan bir kısım göreceksiniz. Oradaki "GPU Temperature"dan bakabilirsiniz. Oyundayken 70 derece ise Alt+Tab attığınızda hemen derecede ani bir düşüş yaşandığını gözlemleyebilirsiniz.

@TncyKrmn
Hayır, doğru anladım. Aynısı benim işlemcimin sıcaklığında da oluyordu. Ben normal olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ekran kartı siz Alt+Tab attığınızda oyundaki görüntüleri yüklemeye devam etmiyor diye biliyorum. Bu yüzden de sıcaklık düşüyor. Yanlış biliyorsam özür dilerim.

Geri
Yukarı