Çözüldü MSI Afterburner sıcaklık değerleri normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Whitess.

Kilopat
Daha fazla  
RAM
HyperX FURY 3600mHz 8GB (x2)
Ekran kartı
MSI GT 1030 - 2 GB
Anakart
Z170-D3H
İşlemci
I5-6600K
Aşağıya fotoğrafını yükleyeceğim MSI Afterburner değerlerim öncelik olarak sıcaklık olmak üzere: GPU ve CPU normal mi?
Son 2 günde işlemcimin sıcaklığı oyunlarda maksimum 40'dan, 45 ve 49 arasına çıkmış durumda ve kasadaki fanlar son hız çalışıyor ve çok ses çıkıyor. 2016'dan beridir de işlemciye macun uygulamadım ama soğutucu ve işlemci etrafını sürekli olarak toza karşı temizledim.

UwU.jpg

Çözüm
2016'dan beri kullandığım işlemcide ilk defa %100 kullanımda 51-55 dereceyi gördüm az önce,
Bu değerler bu işlemci için normal mi peki?
Yanıtınız için de teşekkür ederim pazartesi günü işlemcinin macununu değiştireceğim.

K işlemcisi için mükemmel diyebilirim benim 3470 bile 75 dereceye çıkıyor :D
Macun yenilenirse daha da iyi olur güzel iyi soğutan bir macun durumu düzeltir.
Aşağıya fotoğrafını yükleyeceğim MSI Afterburner değerlerim öncelik olarak sıcaklık olmak üzere: GPU ve CPU normal mi?
Son 2 günde işlemcimin sıcaklığı oyunlarda maksimum 40'dan, 45 ve 49 arasına çıkmış durumda ve kasadaki fanlar son hız çalışıyor ve çok ses çıkıyor. 2016'dan beridir de işlemciye macun uygulamadım ama soğutucu ve işlemci etrafını sürekli olarak toza karşı temizledim.

Eki Görüntüle 1839460

Sıcaklıklar iyi aslında istersen macunu yenileyebilirsin.

(Düzeltme)
Fan sesi çok kötüyse biraz azalabilir BIOS'tan fan hızı ayarlanabilir fazla değil de ilk başta biraz düşürüp deneyebilirsiniz sıcaklıkları takip edip 70 derecede çalışsa yeterli olur.

Son düzenleme:
2016'dan beri kullandığım işlemcide %100 kullanımda ilk defa 51-55 dereceyi gördüm az önce,
bu değerler bu işlemci için normal mi peki?
Yanıtınız için de teşekkür ederim pazartesi günü işlemcinin macununu değiştireceğim.

Son düzenleme:
2016'dan beri kullandığım işlemcide ilk defa %100 kullanımda 51-55 dereceyi gördüm az önce,
Bu değerler bu işlemci için normal mi peki?

Çözüm

(Düzeltme)
Fan sesi çok kötüyse biraz azalabilir BIOS'tan fan hızı ayarlanabilir fazla değil de ilk başta biraz düşürüp deneyebilirsiniz sıcaklıkları takip edip 70 derecede çalışsa yeterli olur.
CPU 49 dereceyi geçtiğinde CPU soğutucu bloğun fanı dahil kasa içinde ki diğer 4 fanda alışık olduğumdan çok fazla ses çıkarıyor. Aşırı yüksek bir ses değil ama özellikle gece vakti sesler çok rahatsız ediyor daha önce bu kadar değildi. Arka planda çalışan garip bir uygulama da bulunmuyor ki sıklıkla kontrol ediyorum zaten. Belirtmek istedim.

Pazartesi günü tanıdık bir bilgisayarcıda MX4 macun kullanacağım, umarım sıcaklıklar eski haline döner, bu kadar sese alışık olmadığımdan doğal olarak panikledim :)

CPU 49 dereceyi geçtiğinde CPU soğutucu bloğun fanı dahil kasa içinde ki diğer 4 fanda alışık olduğumdan çok fazla ses çıkarıyor. Aşırı yüksek bir ses değil ama özellikle gece vakti sesler çok rahatsız ediyor daha önce bu kadar değildi. Arka planda çalışan garip bir uygulama da bulunmuyor ki sıklıkla kontrol ediyorum zaten. Belirtmek istedim.

Pazartesi günü tanıdık bir bilgisayarcıda MX4 macun kullanacağım, umarım sıcaklıklar eski haline döner, bu kadar sese alışık olmadığımdan doğal olarak panikledim :)

İşlemci sıcaklığına bağlı macundan dolayı fan sesi bir tık azalabilir en azından CPU fanından gelen ses azalabilir fanlar ses yapmalı zaten yapacak pek bir şey yok 🙂
Fan hızı azaltılmasını pek fazla tavsiye etmiyorum sisteminiz çok iyi ama yine de denenebilir.

İşlemci sıcaklığına bağlı macundan dolayı fan sesi bir tık azalabilir en azından CPU fanından gelen ses azalabilir fanlar ses yapmalı zaten yapacak pek bir şey yok 🙂
Fan hızı azaltılmasını pek fazla tavsiye etmiyorum sisteminiz çok iyi ama yine de denenebilir.
Cevaplarınız için teşekkürler Fan hızını düşürmeyi zaten yapmayı düşünmüyorum. Bu sıcaklık değerleri için de gayet normal dediniz zaten, artık olay macun sürüldükten sonrasında bitiyor. Tekrardan teşekkürler.

Birde son eklemek istediğim ve aklıma takılan bir kısım var : Opera, Steam veya Uplay tarzı uygulamaları ilk açışta işlemci kullanımı %100 oluyor ve Fanların sesi dediğim gibi çok geliyor, bu da eğer size göre gayet normalse "sıkıntı yok" diye kendimi rahatlatabilirim en azından. :)

Cevaplarınız için teşekkürler fan hızını düşürmeyi zaten yapmayı düşünmüyorum. Bu sıcaklık değerleri için de gayet normal dediniz zaten, artık olay macun sürüldükten sonrasında bitiyor. Tekrardan teşekkürler.

Bir de son eklemek istediğim ve aklıma takılan bir kısım var: Opera, Steam veya Uplay tarzı uygulamaları ilk açışta işlemci kullanımı %100 oluyor ve fanların sesi dediğim gibi çok geliyor, bu da eğer size göre gayet normalse "sıkıntı yok" diye kendimi rahatlatabilirim en azından. :)

Rica ederim 🙂
İlk açtığınızda ortalama ne kadar sürüyor öyle yapması açıkçası bende nadiren olan bir şey bilgisayar ilk açılırken ya da bir program açılırken bir anlık olabilen şeyler ama yine de çok fazla sorun oluyorsa çözüm bulunabilir eskiden bende vardı böyle sorun format attığımda düzelmişti başka yolları da vardır ama çok fazla bilmiyorum.

Rica ederim 🙂
İlk açtığınızda ortalama ne kadar sürüyor öyle yapması açıkçası bende nadiren olan bir şey bilgisayar ilk açılırken ya da bir program açılırken bir anlık olabilen şeyler ama yine de çok fazla sorun oluyorsa çözüm bulunabilir eskiden bende vardı böyle sorun format attığımda düzelmişti başka yolları da vardır ama çok fazla bilmiyorum.
Uygulamaya ilk tıkladığım anda CPU %100 kullanıma geçiyor, Fanlar deliriyor ve sıcaklık 10-15 saniyeliğine 45-55 derece arasına fırlıyor. Tabii fanlar delirdiği için işlemcinin sıcaklığı 10-15 saniye sonra düzeliyor(25-32 derece arasına geri düşüyor). Ancak bu bahsettiğim de daha önce olan bir şey değildi ve 2 gündür var bu sorunum.

Uygulamaya ilk tıkladığım anda CPU %100 kullanıma geçiyor, fanlar deliriyor ve sıcaklık 10-15 saniyeliğine 45-55 derece arasına fırlıyor. Tabii fanlar delirdiği için işlemcinin sıcaklığı 10-15 saniye sonra düzeliyor(25-32 derece arasına geri düşüyor). Ancak bu bahsettiğim de daha önce olan bir şey değildi ve 2 gündür var bu sorunum.

İşlemci fanınız tam olarak ne acaba?
Bu durumu yaşayanları burada görmüştüm çok ciddi bir şey değil işlemci fan hızınız ayarlanabiliyorsa onu da deneyebilirsiniz macun sürdükten sonra durum farklılaşabilir normalde işlemci kullanımı yüksek oluyor mu genellikle programlar ilk açılışta sisteme aniden yük biniyor her bilgisayarda yaşanabilecek durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı