MSI Afterburner'dan yapılan OC riskli midir?

Darboğazı azaltmazsınız. CPU bazlı bir darboğaz varsa bu, işlemci GPU'yu besleyemiyor demek. Eğer siz OC yaparsanız, GPU'nun gücünü daha da arttıracaksınız. Bu da zaten yeterince besleme yapamayan CPU'nun iyice tökezlemesi, yetersiz kalması demek.

Eğer darboğaz varsa buna uygun farklı çözümler sunabiliriz.

OC hakkında da, kademe kademe yaparsanız zararı olmaz. Değerleri birden sonuna çekmeyin. Sisteminizi belirtin, uygun ayarlar konusunda yardımcı olalım.

Darboğazı azaltmazsınız. CPU bazlı bir darboğaz varsa bu, işlemci GPU'yu besleyemiyor demek. Eğer siz OC yaparsanız, GPU'nun gücünü daha da arttıracaksınız. Bu da zaten yeterince besleme yapamayan CPU'nun iyice tökezlemesi, yetersiz kalması demek.

Eğer darboğaz varsa buna uygun farklı çözümler sunabiliriz.

OC hakkında da, kademe kademe yaparsanız zararı olmaz. Değerleri birden sonuna çekmeyin. Sisteminizi belirtin, uygun ayarlar konusunda yardımcı olalım.
R5 2600X,1660 Super ve sanırım işlemci bazlı sıkıntım.Bir türlü çözüm bulamıyorum bu darboğaza

R5 2600X,1660 Super ve sanırım işlemci bazlı sıkıntım.Bir türlü çözüm bulamıyorum bu darboğaza
Hangi oyunda, nasıl değerler alıyorsunuz? 2600X, 1660S ile darboğaz yapmaz. Çok daha üst kartları da besleyebilen bir CPU.

Hangi oyunda, nasıl değerler alıyorsunuz? 2600X, 1660S ile darboğaz yapmaz. Çok daha üst kartları da besleyebilen bir CPU.
Her oyunda yiyorum darboğazı.Önceki konularımı da incelersenz görebilirsiniz bazı oyun değerlerimi.
Her şey ultra alıyorum vs. ama haa aynı bugün dsr ile çözünürlüğü arttırdım ve denedim bu sefer düzeliyo fakat yüksek çözünürlükten dolayı fps düşüyo işlemcimde 90derecelere varıyo.

Her oyunda yiyorum darboğazı. Önceki konularımı da incelersenz görebilirsiniz bazı oyun değerlerimi.

Her şey Ultra alıyorum vs. ama haa aynı bugün DSR ile çözünürlüğü arttırdım ve denedim bu sefer düzeliyor fakat yüksek çözünürlükten dolayı FPS düşüyor işlemcimde 90derecelere varıyor.

Bütün sistemi atın veya yazın lütfen
CPU ve GPU sadece darboğaz yapmaz bilgisayardaki bir bileşen ebirin hızına yetişemez ise darboğaz yapar bu RAM'den de kaynaklanır bir eski HDD var ise ondan da olabilir hele hele bu HDD sanal belleği açık ise vay halinize
:)
Sisteminizi atın ve arkadaşın dediği gibi o CPU o ekran kartını rahatlıkla besleyebilir eğer yok beslemiyor abicim derseniz.
Lütfen gereksiz uygulamaları arka plandan kapatın
Belki böyle OC yapmadan belki düzelir ama pek sanmıyorum.

Aldığınız FPS değerleri, ekran yenileme hızına, oyun içi V-Sync ayarına da bağlı. Oynadığınız oyunlar CPU'ya yüklenen oyunlar ise (CS:GO örneğin), yüksek sıcaklıkları görmeniz normal. NVIDIA kontrol panelinden, sorun yaşadığınız ilgili oyunun özel ayarlarına gelip, dikey senkronizasyonu tekli seçeneğe alıp tekrar deneyin. Bu, FPS'i ekran yenileme hızınıza sabitleyip, CPU'ya binecek yükü azaltacak.

Ayrıca oyunları Ultra'ya almaktan ziyade, optimize ayarları seçmek önemli. Misal ben her ayarı Ultra yaptığım bir oyunda yeterli performans alamazken, CPU'ya en az yükü bindiren, grafikten ödün vermeyen aynı zamanda GPU kullanımını da ön plana alacak ayarlar yaparak oynuyorum. Oyun bazına ayar yapmanız bu yüzden gerekli, her şeyi Ultra ayara aldığınızda dokuları, gölgeleri, çoklu işlemeleri de ciddi oranda arttırıyorsunuz ve bunların büyük kısmı da CPU'ya yüklenen ayarlar.

CPU ve GPU sadece darboğaz yapmaz bilgisayardaki bir bileşen ebirin hızına yetişemez ise darboğaz yapar bu RAM'den de kaynaklanır bir eski HDD var ise ondan da olabilir hele hele bu HDD sanal belleği açık ise vay halinize
Sisteminizi atın ve arkadaşın dediği gibi o CPU o ekran kartını rahatlıkla besleyebilir eğer yok beslemiyor abicim derseniz.
R5 2600X
16 Gb 3000Mhz Ram 8+8
1660 Super
500 Gb Kioxia m.2 SSD
Evet eski bir hddm var baya eski hemde 500 Gb
550 Watt PSU
Aldığınız FPS değerleri, ekran yenileme hızına, oyun içi V-Sync ayarına da bağlı. Oynadığınız oyunlar CPU'ya yüklenen oyunlar ise (CS:GO örneğin), yüksek sıcaklıkları görmeniz normal. NVIDIA kontrol panelinden, sorun yaşadığınız ilgili oyunun özel ayarlarına gelip, dikey senkronizasyonu tekli seçeneğe alıp tekrar deneyin. Bu, FPS'i ekran yenileme hızınıza sabitleyip, CPU'ya binecek yükü azaltacak.

Ayrıca oyunları Ultra'ya almaktan ziyade, optimize ayarları seçmek önemli. Misal ben her ayarı Ultra yaptığım bir oyunda yeterli performans alamazken, CPU'ya en az yükü bindiren, grafikten ödün vermeyen aynı zamanda GPU kullanımını da ön plana alacak ayarlar yaparak oynuyorum. Oyun bazına ayar yapmanız bu yüzden gerekli, her şeyi Ultra ayara aldığınızda dokuları, gölgeleri, çoklu işlemeleri de ciddi oranda arttırıyorsunuz ve bunların büyük kısmı da CPU'ya yüklenen ayarlar.
Bir deneyeceğim o ayarları şyice kurcalayıp.Böyle optimize,GPU’mun kullanımını daha ön plana çıkartacsk optimize ayarları nasil bulabilirim ?
Monitörümde XG2405 144 Hz

Bütün sistemi atın veya yazın lütfen.
CPU ve GPU sadece darboğaz yapmaz bilgisayardaki bir bileşen ebirin hızına yetişemez ise darboğaz yapar bu RAM'den de kaynaklanır bir eski HDD var ise ondan da olabilir hele hele bu HDD sanal belleği açık ise vay halinize.
Lütfen gereksiz uygulamaları arka plandan kapatın.

Eğer arkadaşın dediği gibi hala ayarları ben Ultra da oynayacagım derseniz şunları yaparak işlemcinin yükünü azaltabilirsiniz.

Vg veya vfx veya tx çözünürlüğü mevcut ise oyunda bunu azaltın veya tamamen kapatın
Gereksiz efektleri kapatan bir ayardır her oyunda (olmayabilir)
AMD veya GeForce NVIDIA Denetim Masası'ndan.
3D ayarlarının yönetilmesi sekmesinden
Gölgelendirici önbelleği
Seçeneğini açık yapın
Açıklaması orada vardır
Ve doku kalitesi çok da önemli olmasa da her zaman yükseğe almışızdır
Ama onu da orta veya Ultra yani hangi ayarında ise bir alt a çekebilirsiniz ki işlemciye binen yük azalsın.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    2 KB · Görüntüleme: 14

Yeni konular

Geri
Yukarı