MSI Alpha 17 A4DEK-025XTR alınır mı?

59 sayfa boyunca tüm mesajları okumaya çalıştım. Bazı yaşanmış sorunlar "tamam daha fazla bakmana gerek yok alma" noktasına getirdi ama gördüğüm okuduğum kadarıyla her sorun çözüme ulaşmış. Yarın sabah Alpha 17 modelini hepsiburada üzerinden sipariş etmek istiyorum. Genel birkaç sorum var bu 59 sayfa sonunda. (Biliyorum belki gereksiz olacak, şimdiden özür dilerim. Bu soruların cevapları 59 sayfanın içinde var olabilir ama ilk sipariş edenlerin yaşadığı maceralardan sonra insan bir de kendi sormak istiyor.

1-Bir arkadaş ekranı aniden basan pixel sorunundan bahsetmişti ve daha sonra bu sorunun çözüldüğünü ama çok daha sonra tekrar yaşadığını anlatmıştı. Acaba o sorunu driverlarla tamamen çözebildi mi ?

2-RX5600m oyun performansı ortada. Eskisi kadar oyun oynama fırsatım olmuyor. Ama haftada 3-4 saat de olsa RDR2, Witcher 3, Gears tarzı oyunları hikaye modunda oynarım. Online olarak ise sadece fifa oynarım. Ama RX5600m'i Solidworks, Autocad gibi CAD programlarında kullanıp sorun yaşayan oldu mu ?

3- Isınma sorunu yaşayan var mı ? Bu laptopu tercih etmemin ilk nedeni AMD'nin 7nm üretiminin MSI soğutma sistemleriyle birleşiyor olmasıdır.
59 sayfa boyunca tüm mesajları okumaya çalıştım. Bazı yaşanmış sorunlar "tamam daha fazla bakmana gerek yok alma" noktasına getirdi ama gördüğüm okuduğum kadarıyla her sorun çözüme ulaşmış. Yarın sabah Alpha 17 modelini hepsiburada üzerinden sipariş etmek istiyorum. Genel birkaç sorum var bu 59 sayfa sonunda. (Biliyorum belki gereksiz olacak, şimdiden özür dilerim. Bu soruların cevapları 59 sayfanın içinde var olabilir ama ilk sipariş edenlerin yaşadığı maceralardan sonra insan bir de kendi sormak istiyor.

1-Bir arkadaş ekranı aniden basan pixel sorunundan bahsetmişti ve daha sonra bu sorunun çözüldüğünü ama çok daha sonra tekrar yaşadığını anlatmıştı. Acaba o sorunu driverlarla tamamen çözebildi mi ?

2-RX5600m oyun performansı ortada. Eskisi kadar oyun oynama fırsatım olmuyor. Ama haftada 3-4 saat de olsa RDR2, Witcher 3, Gears tarzı oyunları hikaye modunda oynarım. Online olarak ise sadece fifa oynarım. Ama RX5600m'i Solidworks, Autocad gibi CAD programlarında kullanıp sorun yaşayan oldu mu ?

3- Isınma sorunu yaşayan var mı ? Bu laptopu tercih etmemin ilk nedeni AMD'nin 7nm üretiminin MSI soğutma sistemleriyle birleşiyor olmasıdır.
Bir de garip biçimde, hepsiburadaya bilgisayar tarayıcısından girince Alpha 17'nin sayfasını açmıyor. Mobil uygulamada ise ulaşılabilir durumda.

59 sayfa boyunca tüm mesajları okumaya çalıştım. Bazı yaşanmış sorunlar "tamam daha fazla bakmana gerek yok alma" noktasına getirdi ama gördüğüm okuduğum kadarıyla her sorun çözüme ulaşmış. Yarın sabah Alpha 17 modelini Hepsiburada üzerinden sipariş etmek istiyorum. Genel birkaç sorum var bu 59 sayfa sonunda. (Biliyorum belki gereksiz olacak, şimdiden özür dilerim. Bu soruların cevapları 59 sayfanın içinde var olabilir ama ilk sipariş edenlerin yaşadığı maceralardan sonra insan bir de kendi sormak istiyor.

1-Bir arkadaş ekranı aniden basan pixel sorunundan bahsetmişti ve daha sonra bu sorunun çözüldüğünü ama çok daha sonra tekrar yaşadığını anlatmıştı. Acaba o sorunu driverlarla tamamen çözebildi mi?

2-RX5600M oyun performansı ortada. Eskisi kadar oyun oynama fırsatım olmuyor. Ama haftada 3-4 saat de olsa RDR2, Witcher 3, Gears tarzı oyunları hikaye modunda oynarım. Online olarak ise sadece FIFA oynarım. Ama RX5600M'i SolidWorks, AutoCAD gibi Cad programlarında kullanıp sorun yaşayan oldu mu?

3- Isınma sorunu yaşayan var mı? Bu laptopu tercih etmemin ilk nedeni AMD'nin 7nm üretiminin MSI soğutma sistemleriyle birleşiyor olmasıdır.

1. Arkadaşı bulup etiketlemek daha doğru olur, bende herhangi bir problem olmadı. FreeSync açık 144 Hz, farklı modlarda oyun oynadım ancak uygulamadan veya oyundan kaynaklı sorunlar da olabilir.

2. Mühendislik açısından tavsiye etmiyorlar genelde, pek deneme fırsatım da olmadı. Ancak sürekli sürücü güncellemesi çıkıyor, WHQL olmasını beklemeden de kullanmaya başlıyorum, henüz sorun yaşamadım. Sorun varsa da güncelleme ile çözülür diye umuyorum. Bu gibi sorunları gideremezlerse mobil platformda istedikleri ivmeyi yakalayamayacakları aşikar.

3. CPU Z ile test yaptığım sırada 4.11 GHz saat hızıyla çalışan işlemci 91 dereceyi gördü, Valorant CS:GO vs 1080p yüksek ayarlarda 70'lerde seyretti işlemci sıcaklığı. Bu sırada fan hızı 3000–3500 RPM seviyesindeydi. Cooler Boost açıkken fanlar 5000 RPM üzerinde dönüyor. 70–80 derecelerde performans düşüklüğü olmadan çalışabilecek bir işlemciye sahip. Kasa buz gibi olur diyemem ama 7 adet ısı borusu çift fan 4 hava çıkışı yeterli oluyor. Alttan da yeterli hava alması sağlanabilirse sorun olmaz. Masaüstü için yüksek denebilecek değerler dizüstü bilgisayarlar için normal karşılanıyor. Bu arada bahsettiğim değerler Dragon Center üzerinden alındı, Extreme performans & game mode açık şekilde. Klavye üzerinde hafif bir ısınma oluyor, sizi korkutmasın. Birkaç kez servisle görüştüm normal olduğunu, ısı borularına yakın olduğu için hafif sıcaklık hissetmem dışında sorun olmayacağını belirttiler. Ayrıca cooler Boost kısa sürede etki ediyor.

Not: 70 ile 90 derece arasında klavye üzerinde sıcaklık farkı görmedim. 70 derecede böyle hissediyorsam 90 derecede elim yanar herhalde diye düşünüyordum. Ekran kartı sıcaklığı ise işlemciden daha düşük oluyor( bende işlemciden 10 derece kadar daha serin çalışıyordu). Bu arada soldaki fan işlemci sağdaki ekran kartı ağırlıklı işlemlere göre farklı hızlarda dönüyor. Ben başarılı buldum, performans düşmedikçe çok dert etmiyorum.

Sorun demişken 3. Laptopu gönderdim ışık sızmasından dolayı. Değişim raporu talep ettim, muhtemelen rapor birkaç güne çıkar. Stok olursa değişim işlemi gerçekleştireceğim. Satıcı da bıktı benden, stok bitti gösterecek az kaldı 😄

Son düzenleme:
2-RX5600M oyun performansı ortada. Eskisi kadar oyun oynama fırsatım olmuyor. Ama haftada 3-4 saat de olsa RDR2, Witcher 3, Gears tarzı oyunları hikaye modunda oynarım. Online olarak ise sadece FIFA oynarım. Ama RX5600M'i SolidWorks, AutoCAD gibi Cad programlarında kullanıp sorun yaşayan oldu mu?

Üzebilir, RX kartlar oyun odaklı olur genelde.

3- Isınma sorunu yaşayan var mı? Bu laptopu tercih etmemin ilk nedeni AMD'nin 7nm üretiminin MSI soğutma sistemleriyle birleşiyor olmasıdır

İçiniz ferah olsun, en serin laptoplardan biri diyebiliriz.

102 ile biten sürüm var bende hocam.
Bendeki 101 ile bitiyor ve şöyle bir durum var benim alpha nın biosunu güncellemedim kendi kendine güncellenmiş olabilir tam emin değilim şuanda olanında yayın tarihi 26.10.2020 tarihli yazıyor, msi sitesinde bios sürümünde 29.12.2020 tarihli göstermekte ancak her ikisinin de bios sürümü aynı "E17EKAMS.101" olarak geçmekte. Acaba şuan benim bilgisayarda olan yeni güncel sürüm mü var yoksa yayın tarihini dinleyip güncellemem mi gerekiyor ? Sizde bilgisayarınızın bios sürümlerine bakabilirseniz sevinirim veya güncelleyen varsa bilgilendirebilir.

Dosya Ekleri

• bios.jpg
    bios.jpg
    8,5 KB · Görüntüleme: 34
Bendeki 101 ile bitiyor ve şöyle bir durum var benim Alpha'nın BIOS'unu güncellemedim kendi kendine güncellenmiş olabilir tam emin değilim şu anda olanında yayın tarihi 26.10.2020 tarihli yazıyor, MSI sitesinde BIOS sürümünde 29.12.2020 tarihli göstermekte ancak her ikisinin de BIOS sürümü aynı "E17EKAMS. 101" olarak geçmekte. Acaba şu an benim bilgisayarda olan yeni güncel sürüm mü var yoksa yayın tarihini dinleyip güncellemem mi gerekiyor? Sizde bilgisayarınızın BIOS sürümlerine bakabilirseniz sevinirim veya güncelleyen varsa bilgilendirebilir.

Bende de 101 varmış hocam. 102 diye hatırlıyordum, ilginç.

Oyun oynadığım kadar Solidworks ve Autocad'i de yoğun kullanmaktayım. R7 4800h'den vazgeçmek içime hiç sinmiyor ama 1660ti hem oyun hem cad programlarında daha balanslı duracak gibi. Ama MSI bile olsa, ısınma sorunlarında adı sürekli geçen i7 10750h'a sahip MSI GP65 Leopard 10SDK-819XTR almayı düşünmeye başladım. Aynı kasa ama 15.6".
Tek şüphem MSI'a rağmen i7 10750h..

Edit: Ram hızı 3200 gözükse bile intel işlemcilerde 2600 mhz ya da bazı modellerde 2993 mhz olabiliyor.

Oyun oynadığım kadar Solidworks ve Autocad'i de yoğun kullanmaktayım. R7 4800h'den vazgeçmek içime hiç sinmiyor ama 1660ti hem oyun hem cad programlarında daha balanslı duracak gibi. Ama MSI bile olsa, ısınma sorunlarında adı sürekli geçen i7 10750h'a sahip MSI GP65 Leopard 10SDK-819XTR almayı düşünmeye başladım. Aynı kasa ama 15.6".
Tek şüphem MSI'a rağmen i7 10750h..

Edit: Ram hızı 3200 gözükse bile intel işlemcilerde 2600 mhz ya da bazı modellerde 2993 mhz olabiliyor.
Tam da bu yüzden 4800h türevi (r7 veya r9 serisi) cpu– rtx serisi gpu konfigürasyonlu laptop sayısının artması gerektiğini düşünüyorum. Piyasada yok mu, var. Legion 5, Asus Rog serisinde birkaç model falan ama fiyat bandı biraz yüksek. Hazır para ile indirim beklemek gerekiyor.

Tam da bu yüzden 4800h türevi (r7 veya r9 serisi) cpu– rtx serisi gpu konfigürasyonlu laptop sayısının artması gerektiğini düşünüyorum. Piyasada yok mu, var. Legion 5, Asus Rog serisinde birkaç model falan ama fiyat bandı biraz yüksek. Hazır para ile indirim beklemek gerekiyor.
Lenovo Legion 5 hepsi buradada 12k bandıydayken (yaklaşık 1 hafta önce) almamıştım. Nedense kasası bazı youtube videolarından sonra kalitesiz gelmişti bana. Şimdi olsa gözümü kapar alırdım. Harika bir konfigirasyon: R7 4800h + RTX2060

Lenovo Legion 5 hepsi buradada 12k bandıydayken (yaklaşık 1 hafta önce) almamıştım. Nedense kasası bazı youtube videolarından sonra kalitesiz gelmişti bana. Şimdi olsa gözümü kapar alırdım. Harika bir konfigirasyon: R7 4800h + RTX2060
Kesinlikle, ben de indirimi kaçırdım. Daha doğrusu öncesinde 12.5K bandında Alpha 17 aldım. Değişim için onay verildi, rapor çıkmasını bekliyorum. Lenovo uygun olsa iade düşünebilirim ancak fiyatı malum. İndirime girmesini de beklemeyeceğim doğrusu. Satıcıyı da ikna edersem dördüncü cihazı önümüzdeki hafta alacağım. Ha pişman mıyım, hayır. Üç cihaz deneyimledim, ışık sızması dışında üçünde de problem yoktu.

Şu anda hepsiburada'da Alpha 17 ve GP65 leopard 12.700 TL civarlarında. Bilindiği gibi kasa olarak aynılar (umarım altıda büyük ızgarası olan tiplerdir) sadece chipset olarak biri amd diğeri intel-nvdia. Elim R7 4800h dan ayrılamıyor :) (tabi ki bir de Alpha 17 ekranı 17")
RX5600m ile cad programları kullanıp sıkıntı yaşayan arkadaşlar var mı ? Ne gibi sıkıntılar yaşandı ? Program komple tanımadı mı yoksa programdan aniden atma gibi uyumsuzluklar mı oluşuyor ?
Gerçekten de bu iki MSI laptop arasında kaldım ve karar verme mekanizmam çöktü :)

Yeni konular

Geri
Yukarı