MSI Alpha 17 A4DEK-025XTR alınır mı?

Bu güncelleme ne işe yarıyor biliyor musunuz ?
Bildiğim kadarıyla uyumlu MSI donanımlarının ışıklandırması oradan kontrol ediliyor. SteelSeries Engine programının klavye kontrolü gibi.

@Tolga Samet GPU kullanımı yüksek oyun yok şu an. Ark vardı güncelleme gelmiş, dışarıda olduğum için yapamayacağım. CS:GO ve Valorant'ta GPU kullanımı yerlerde. Bunlar belki işinize yarar:

NFS13_2021.pngleft4dead2_2021.png

Son düzenleme:
@ue666 İlk resim yardımcı oldu, teşekkürler. Tam yükte gözüküyor. Genel olarak 1300'lerde mi takılıyor yoksa anlık mı 1300'e denk geldi? Sıcaklıkları kıskandım bu arada :D Dell G5 ile o sıcaklıklar hayal, termal macun değişimi sonrası 75-80 göreyim iyidir diyorum, sizin stok halde 67 derece.

@ue666 İlk resim yardımcı oldu, teşekkürler. Tam yükte gözüküyor. Genel olarak 1300'lerde mi takılıyor yoksa anlık mı 1300'e denk geldi? Sıcaklıkları kıskandım bu arada :D Dell G5 ile o sıcaklıklar hayal, termal macun değişimi sonrası 75-80 göreyim iyidir diyorum, sizin stok halde 67 derece.
Tam yükte genel olarak 1300 hocam, 1280-1320 arası. Doğrusu SmartShift Alpha serisinde olsaydı gerçekten anlamlı olurdu, sizin üründe beni çeken taraf o olmuştu😍. Bir ara indirimde iken bakındım G5'e, araştırınca sıcaklık değerlerinden dolayı almaktan vazgeçmiştim. Umarım düşer hocam sıcaklık değerleriniz, bu cihaz için ortalama bir termal macun yeterli iken sizin ortalamanın üstünde iyi bir macun almanız gerekiyor. Performanstan biraz kısarak çözmek de bir tercih tabi.

@ue666 Zalman ZM-STC9 aldım. Muhtemelen yeterli gelecektir, finallerimden sonra değiştireceğim. 7-8 derece genel anlamda sıcaklık düşüşü elde etmişler. SmartShift maalesef bu seride kararlı değil. Teoride faydalı ancak pratikte çok random çalışıyor, en azından G5 15 SE'de. İşlemciyi gerektiğinden fazla kısabiliyor, ekran kartını 110W'a zorlayabiliyor. Devre dışı bıraktım, elle ayarlıyorum her şeyi. Böyle daha rahat. GPU'yu 1800MHz'e ayarladım, normaline göre devasa sayılabilecek artış yakaladım. CPU da genelde 3500-4000 arası gidip geliyor ancak makine gerçekten çok sıcak çalışıyor. 96 derece CPU, 85-86 derece GPU. Throttle olmasa bile bu derecelerin çok sağlıklı olmadığı düşüncesindeyim. Yine de 8500 TL'ye değer bir performans veriyor.

Hocam bana da yazılımsal olabilir dediler, ben de ses sürücülerini falan kaldırdım baştan yükledim ama nafile. İşin garibi siz söyleyene kadar hiç denemedim, kulaklık jakını kontrol edip geçmiştim. Ben en azından kendimdeki sorunun donanımsal olduğunu düşünüyorum.

Hocam mevcut satıcılarda bahsettiğiniz gibi bir indirim olacağını pek sanmıyorum. Hepsiburada kendisi satışa koyarsa sonradan indirim yapıp stokları bitiriyor. Bir ihtimal öyle olabilir. Siz yine de fiyat alarmı oluşturup farklı siteleri de takip edin.

@Ryukly Sormayın hocam. Işık sızması, BIOS çökmesi, ürün modeli tanımının yanlış olması(BIOS çökmesinden dolayı), şimdi de mikrofon jakı. Siz siz olun BIOS ile oynamayın. BIOS çökünce yedek BIOS kopyalanıyor. Yedek BIOS ise eksik yazılmış. Dolayısıyla Dragon Center ve SteelSeries düzgün çalışmıyor. SteelSeries serviste çözüldü, Dragon Center için özel bir yazılım gönderdiler. Göndermeden önce DP kablosu bulmam lazım. Bi denemediğim o kaldı. Onda da bir şey varsa en azından bileyim, gönder gönder canım çıktı 😁

@velydagi Hocam demin sizin söylediğiniz aklıma geldi. Valorant'a girdim. FPS değerleri alıştırmada 160-200 arasında takılıyordu. Grafik ayarlarından 5600M ile çalışacak şekilde ayarladım. Görev Yöneticisinden önceliğini yüksek yaptım.

Arama yaparak bu videoyu buldum, 5. dakikadan itibaren anlatılanları yaptım. Radeon Ayarlarından Virtual Super Resolution açtım, masaüstü çözünürlüğünü 4K yaptım, oyun 1920x1080 çözünürlük tam ekran yüksek ayarlardaydı. Bu durumda alıştırmada 280 FPS'e kadar çıktı. Ölüm Kalım Savaşı girdim, ortalama 200-210 FPS ile oynadım. Bi deneyin derim.
Hocam benim bu ilk defa olmadı bir kez daha olmuştu o zaman yazılımı silip kurduğumda düzelmişti şimdi DDU ile silsem bile nafile düzelmiyor. Siz göndermeden düzeltebilirseniz buraya iletin hocam takipteyim bu konuyu.

@ue666 Zalman ZM-STC9 aldım. Muhtemelen yeterli gelecektir, finallerimden sonra değiştireceğim. 7-8 derece genel anlamda sıcaklık düşüşü elde etmişler. SmartShift maalesef bu seride kararlı değil. Teoride faydalı ancak pratikte çok random çalışıyor, en azından G5 15 SE'de. İşlemciyi gerektiğinden fazla kısabiliyor, ekran kartını 110W'a zorlayabiliyor. Devre dışı bıraktım, elle ayarlıyorum her şeyi. Böyle daha rahat. GPU'yu 1800MHz'e ayarladım, normaline göre devasa sayılabilecek artış yakaladım. CPU da genelde 3500-4000 arası gidip geliyor ancak makine gerçekten çok sıcak çalışıyor. 96 derece CPU, 85-86 derece GPU. Throttle olmasa bile bu derecelerin çok sağlıklı olmadığı düşüncesindeyim. Yine de 8500 TL'ye değer bir performans veriyor.
90 üstü CPU 80 üstü GPU pek sağlıklı değil elbette. Fiyatına göre kesinlikle öyle hocam. SmartShift yeni bir teknoloji, 5000 serisi işlemci 6000 serisi grafik kartı ile ne sonuç verir merak ediyorum doğrusu.
Hocam benim bu ilk defa olmadı bir kez daha olmuştu o zaman yazılımı silip kurduğumda düzelmişti şimdi DDU ile silsem bile nafile düzelmiyor. Siz göndermeden düzeltebilirseniz buraya iletin hocam takipteyim bu konuyu.
Tamamdır hocam akşam her yolu deneyeceğim o halde.
@Qiest Hocam biraz zaman geçti yeni deneme fırsatım oldu. Mikrofon veya mikrofonlu kulaklık bulamadım. Aux kablosu ile telefonu bağlayıp müzik açıp kayıt kısmından mikrofonu buldum ve özellikler kısmından bu aygıtı dinle seçeneğini açtığımda ses geldi. Herhangi bir problem olmadı. Arkadaşım bir kulaklık almış, yanına uğrayabilirsem onunla da deneyeceğim. Aux kablosu ile alıyorsa mikrofondan da alır diye düşünüyorum. Telefon kulaklığı combo jak girişlerinde çalışıyor, laptopta çalışmıyor. Ayırıcı kullanmak lazım. Şimdilik problem görünmüyor bende. Varsa elinizde aux kablosu bir deneyin derim.

Son düzenleme:
90 üstü CPU 80 üstü GPU pek sağlıklı değil elbette. Fiyatına göre kesinlikle öyle hocam. SmartShift yeni bir teknoloji, 5000 serisi işlemci 6000 serisi grafik kartı ile ne sonuç verir merak ediyorum doğrusu.

Tamamdır hocam akşam her yolu deneyeceğim o halde.
@Qiest Hocam biraz zaman geçti yeni deneme fırsatım oldu. Mikrofon veya mikrofonlu kulaklık bulamadım. Aux kablosu ile telefonu bağlayıp müzik açıp kayıt kısmından mikrofonu buldum ve özellikler kısmından bu aygıtı dinle seçeneğini açtığımda ses geldi. Herhangi bir problem olmadı. Arkadaşım bir kulaklık almış, yanına uğrayabilirsem onunla da deneyeceğim. Aux kablosu ile alıyorsa mikrofondan da alır diye düşünüyorum. Telefon kulaklığı combo jak girişlerinde çalışıyor, laptopta çalışmıyor. Ayırıcı kullanmak lazım. Şimdilik problem görünmüyor bende. Varsa elinizde aux kablosu bir deneyin derim.
Ben ayırıcı ile kullanıyorum hocam .

Laptop u genel bakım ve USB slotunda ki sorun için servise yollamıştım fakat alıcı adreste bulunamadı diye bildirim geldi, Saat kaçta gitti bilmiyorum ama cumartesi (bugün) gitmiş... Yapılabilecek bir şey var mı ? Mail attım ama MNG kargodan gidip alırlar mı :/
Saat 9 00 ile 14 00 arasında verilmiş ama net bir saat yok.

Geri
Yukarı