MSI Alpha 17 A4DEK-025XTR alınır mı?

Hayırlı olsun hocam, sık dosya aktarmıyorsanız gerek yok bence. Ve link verebili misiniz, bende SSD almayı düşünüyorum.
Tamamdır hocam, teşekkür ederim. Crucial P5 1 TB aldım hocam. Şu an fiyat yükselmiş olabilir. Amazon Prime indirimi ile yurtdışından gümrük vs dahil 1144 TL'ye aldım. Yurtiçi garantisi yokmuş ancak 14 günde koşulsuz iade, iki yıl içinde bozulması halinde para iadesi yapıyorlarmış. Biraz araştırdım, SSD sağlamlık konusunda güven verince satın aldım. Şu an yurtiçi 1487 TL sanırım en düşük fiyatı.

Umarım geçmiyordur hocam. SSD'yi Amazon'dan aldım, Almanya'dan İstanbul'a gelmiş. Muhtemelen yarın elimde olur, bilgilendirme yaparım. Kablo geçiyorsa da termal pad alıp keser kullanırım hocam mecbur. Anlamadığım nokta bu termal pad ısı iletimi mi yapıyor, yoksa ısı soğurucu özelliği mi var? Şu yüzden soruyorum, kimisi altına kimisi üstüne koyuyor. Pasif soğutucu/heatsink ile çip/kart arasına konulan pad ısı iletiyor, attığım videoda aynı mantıkla anakart ile SSD arasına konulmuş. Bu durumda ısıyı anakarta doğru mu iletiyor? Başka bir videoda kapağa monte etmişler, SSD'nin üzerine denk geliyor. Kafam karıştı doğrusu 🤔
Hocam ısıyı soğurması için kullanılıyor. İçini açtığınızda takılı gelen SSD'nizin de üstünde siyah ince bir pad göreceksiniz mesela. Eğer kablo ordan geçmeseydi gerek yoktu aslında fakat kabloya zarar verdiği için mecburen koyuyoruz.

Hocam ısıyı soğurması için kullanılıyor. İçini açtığınızda takılı gelen SSD'nizin de üstünde siyah ince bir pad göreceksiniz mesela. Eğer kablo ordan geçmeseydi gerek yoktu aslında fakat kabloya zarar verdiği için mecburen koyuyoruz.
Anladım hocam, o halde Alpha 17'de kablo yoksa gerek yok.

@Ryukly @Radeon RX 5500M @Rivadex Dostlar rekor bir süreyle iki günde Almanya'dan Yozgat'a kargom ulaştı ve bugün SSD'yi kargodan aldım. Çarşıdan sert bir pena aldıktan sonra eve geldim. Eve geldikten sonra önce CMOS sıfırlama tuşuna(kasa altındaki ince delikten) bastım, ardından kasayı açtım. Direkt pilin vidasını söküp pili çıkardım. Ardından @Ryukly hocamın bahsettiği kablonun bizim Alpha 17 modelinde de aynı yerde olduğunu gördüm. Kablo bağlantısını söktüm.
kablo.jpg
(Burada henüz pili sökmeden çekmiştim)
SSD yuvası.jpg
SSD montajını gerçekleştirdim.
montaj.jpg
Montaj sonrası yuvada bulunan siyah bandı SSD üzerine taktım ve kabloyu bağladım.
montaj sonrası.jpg
Kasayı kapatıp Windows'u başlattım ve GPT olarak biçimlendirip sürücü ismi atadım. Ardından CrystalDiskMark ile hız testi yaptım, Sonuçlar;
cdm.png
Sıcaklık 50 derece civarında şu an. Bir süre veri yazdırıp sıcaklık değerlerini izleyeceğim. Sıcaklık çok artarsa termal pad alıp SSD ölçülerinde kesip SSD altına yerleştireceğim. Şimdilik sorun yok gibi görünüyor, hadi hayırlısı.

@Ryukly @Radeon RX 5500M @Rivadex Dostlar rekor bir süreyle iki günde Almanya'dan Yozgat'a kargom ulaştı ve bugün SSD'yi kargodan aldım. Çarşıdan sert bir pena aldıktan sonra eve geldim. Eve geldikten sonra önce CMOS sıfırlama tuşuna(kasa altındaki ince delikten) bastım, ardından kasayı açtım. Direkt pilin vidasını söküp pili çıkardım. Ardından @Ryukly hocamın bahsettiği kablonun bizim Alpha 17 modelinde de aynı yerde olduğunu gördüm. Kablo bağlantısını söktüm.
Eki Görüntüle 1081703
(Burada henüz pili sökmeden çekmiştim)
Eki Görüntüle 1081707
SSD montajını gerçekleştirdim.
Eki Görüntüle 1081711
Montaj sonrası yuvada bulunan siyah bandı SSD üzerine taktım ve kabloyu bağladım.
Eki Görüntüle 1081713
Kasayı kapatıp Windows'u başlattım ve GPT olarak biçimlendirip sürücü ismi atadım. Ardından CrystalDiskMark ile hız testi yaptım, Sonuçlar;
Eki Görüntüle 1081718
Sıcaklık 50 derece civarında şu an. Bir süre veri yazdırıp sıcaklık değerlerini izleyeceğim. Sıcaklık çok artarsa termal pad alıp SSD ölçülerinde kesip SSD altına yerleştireceğim. Şimdilik sorun yok gibi görünüyor, hadi hayırlısı.

Hocam alacağım cihazda o kablo altta kalmış sanırım üsttekide bant mı ne çözemedim biraz kalkık duruyor o nedir acaba ve böyle olması sorun yaratır mı acaba?

2C3B0FD6-F48F-49AB-8532-7129E7C18114.png

Hocam alacağım cihazda o kablo altta kalmış sanırım üsttekide bant mı ne çözemedim biraz kalkık duruyor o nedir acaba ve böyle olması sorun yaratır mı acaba?

Eki Görüntüle 1081757
Hocam gördüğüm kadarıyla heatsink'in altına doğru itmiş kabloyu. Doğrusu SSD üzerinde durması bence daha iyi olur çünkü heatsink SSD'den daha fazla ısınır. Atıyorum SSD maks 70 dereceye çıkar, işlemci 90'ı görebilir.

Bant işlem yaparken doğrudan teması kesmek için konulmuş gibi duruyor. Demin baktığımda ince, pek özel olmayan bir şeye benziyordu. Bant kısmına takılmayın. Kablonun da kolay kolay hasar göreceğini sanmıyorum ama heatsink altında olması sakıncalı biraz. İlerde termal pad alıp kablo altına yerleştirip kabloyu normal konumuna alırsanız hem sorun yaşamazsınız hem içiniz rahat eder.

Hocam gördüğüm kadarıyla Heatsink'in altına doğru itmiş kabloyu. Doğrusu SSD üzerinde durması bence daha iyi olur çünkü heatsink SSD'den daha fazla ısınır. Atıyorum SSD maksimum 70 dereceye çıkar, işlemci 90'ı görebilir.

Bant işlem yaparken doğrudan teması kesmek için konulmuş gibi duruyor. Demin baktığımda ince, pek özel olmayan bir şeye benziyordu. Bant kısmına takılmayın. Kablonun da kolay kolay hasar göreceğini sanmıyorum ama heatsink altında olması sakıncalı biraz. İleride termal pad alıp kablo altına yerleştirip kabloyu normal konumuna alırsanız hem sorun yaşamazsınız hem içiniz rahat eder.

Heatsink hangisi bilmiyorum hocam? Cihaz gelince açıp kabloyu üste çıkarsam olur mu acaba?

Heatsink hangisi bilmiyorum hocam? Cihaz gelince açıp kabloyu üste çıkarsam olur mu acaba?
Bakır ısı borusu hocam. Dilerseniz yapın hocam aldığınızda, sorun olacağını sanmıyorum. Bu arada attığınız resmi kendi ürünüm sandım. Aynı mouse pad bende de var 🙂
Edit:
heatsink.jpg
Mavi renkle çizdiğim gibi gidiyor attığınız resimdeki kablo. Dolayısıyla bir kısmı ısı borularının altında kalmış oluyor.

Son düzenleme:
Bakır ısı borusu hocam. Dilerseniz yapın hocam aldığınızda, sorun olacağını sanmıyorum. Bu arada attığınız resmi kendi ürünüm sandım. Aynı mouse pad bende de var 🙂
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam size zahmet inceler misiniz videoyu ışık sızması nasıl önemli mi yoksa olabilecek seviyede mi
Edit:
Eki Görüntüle 1081792
Mavi renkle çizdiğim gibi gidiyor attığınız resimdeki kablo. Dolayısıyla bir kısmı ısı borularının altında kalmış oluyor.
Ben onu gelince kapağını açayım üste çıkarayım içimde kalmasın en güzeli garantisine zarar vericeğini sanmıyorum kapağı açmak bozmuyor bildiğim kadarıyla

Yeni konular

Geri
Yukarı