MSI Alpha 17 A4DEK-025XTR alınır mı?

@Qiest Hocam güç ayarlarının nasıl yapılandırıldığına bakabilir misiniz?
Eki Görüntüle 1114743
Resimdeki gibi ise boşta ısınmaması gerekir. En düşük işlemci durumu yüksek ise onu düşürün.
Ek olarak eğer çok fazla işlemci tüketimi gerektirmeyen oyunlar oynuyorsanız biraz FPS kaybına karşılık sıcaklıkları düşürebilirsiniz. İki grup resim yükleyeceğim. 1. Grup en yüksek işlemci durumu %99 iken alınan değerler, 2. Grup en yüksek işlemci durumu %100 iken alınan değerler. 1080p Yüksek ayarlarda Extreme Performans modunda, Cooler Boost kapalı iken alınan değerlerdir.

1.

Eki Görüntüle 1114747Eki Görüntüle 1114748Eki Görüntüle 1114749Eki Görüntüle 1114750Eki Görüntüle 1114751Eki Görüntüle 1114752Eki Görüntüle 1114753

2.

Eki Görüntüle 1114754Eki Görüntüle 1114755Eki Görüntüle 1114756Eki Görüntüle 1114757Eki Görüntüle 1114758Eki Görüntüle 1114760Eki Görüntüle 1114761

%99 ile sınırlayınca işlemci maks. 65 dereceyi gördü. Rekabetçi oyunlarda FPS düşmesi kabul edilemez belki ama bu tarz oyunlarda daha serin şekilde oynayabilirsiniz. Bu şekilde Cooler Boost açıkken Rocket League oynadım. 52 dereceyi geçmedi işlemci ve drop/takılma vs. olmadı. Diğer oyunlarda da dilerseniz test eder görüntüleri paylaşırım.

@Gokss Hocam özellik kayboldu.

@Radeon RX 5500M Hocam öyle görünüyor valla.

Girdiğimde ayrık grafikler seçiliydi ve değiştirmedim.

Edit: Sistemi yeniden başlattıktan sonra GPU Switch kayboldu. 🤔 Şaka gibi..
Eki Görüntüle 1114768

2. Edit: Birkaç kez yeniden başlattım ancak GPU Switch özelliği görünmüyor. Seçeneklerini bile değiştirebiliyordum nereye kayboldu anlam veremiyorum. Eğer GPU Switch seçeneği programda bir şekilde tekrar görünmezse MSI tarafıyla iletişime geçip bu özelliğin neyin nesi olduğunu soracağım. Sizi de heyecanlandırdım dostlar ama nasıl oldu da kayboldu hâlâ hiç bir fikrim yok.

Bu arada kablosuz ve bluetooth sürücülerine güncelleme gelmiş.
@velydagi bu sürücülerle de denersiniz hocam sorununuzu çözmeyi.
Sürüm: 22.60.0.6
Yayın tarihi: 20 Temmuz 2021
Hocam pcyi yeni açtım buz gibi olmasına rağmen bu dereceyi gösteriyor sanırım başka bir hata var .

Dosya Ekleri

• asd.png
    asd.png
    343,8 KB · Görüntüleme: 33
Hocam pcyi yeni açtım buz gibi olmasına rağmen bu dereceyi gösteriyor sanırım başka bir hata var .
Dragon Center yazılımını kapatıp tekrar yönetici olarak çalıştırın hocam. Bir süre bekleyip sıcaklık değerlerine bakın. Dragon Center hatalı gösteriyor derseniz HWMonitor ile de kontrol edebilirsiniz.

Dragon Center yazılımını kapatıp tekrar yönetici olarak çalıştırın hocam. Bir süre bekleyip sıcaklık değerlerine bakın. Dragon Center hatalı gösteriyor derseniz HWMonitor ile de kontrol edebilirsiniz.
Kontrol ettim HWMonitorden benim komple kasam değişmişti acaba termal macun ile ilgili bir sorun olabilir mi 100 dereceyi görmek nedir hocam.
2 3 dk fanları son güç çalıştırdım hâlâ böyle.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-07-26 163928.png
    Ekran görüntüsü 2021-07-26 163928.png
    59,1 KB · Görüntüleme: 37
Kontrol ettim HWMonitorden benim komple kasam değişmişti acaba termal macun ile ilgili bir sorun olabilir mi 100 dereceyi görmek nedir hocam.
2 3 dk fanları son güç çalıştırdım hâlâ böyle.
Hocam sistem boşta mı şu an? Bilgisayarı yeniden başlatıp HWMonitor programını açar mısınız? Eğer görüntüyü oyundayken aldıysanız normal ancak boştayken aldıysanız sıcaklıklar çok yüksek. Alpha 100 dereceyi görecek bir laptop değil hocam, 100 dereceyi nerede gözlemlediniz?

Edit: Şu an GTA 5 oynuyorum, sıcaklıklar bu şekilde;

hw.png

Edit 2: İşlemci kullanımını %99 ile sınırlandırdığımda aldığım sıcaklık değerleri;

hw2.png

%100 işlemci kullanımı durumunda(güç seçenekleri) ortalama 80, maks. 89(pik), min. 67 derece
%99 işlemci kullanımı durumunda da ortalama 53, maks. 53, min. 52 derece gördüm.(Bir süre oyunu arkaya atıp masaüstünde takılıp tekrar oyuna döndüğümde 46-47 derecelerde oynadım)

Son düzenleme:
Hocam sistem boşta mı şu an? Bilgisayarı yeniden başlatıp HWMonitor programını açar mısınız? Eğer görüntüyü oyundayken aldıysanız normal ancak boştayken aldıysanız sıcaklıklar çok yüksek. Alpha 100 dereceyi görecek bir laptop değil hocam, 100 dereceyi nerede gözlemlediniz?

Edit: Şu an GTA 5 oynuyorum, sıcaklıklar bu şekilde;

Eki Görüntüle 1118808

Edit 2: İşlemci kullanımını %99 ile sınırlandırdığımda aldığım sıcaklık değerleri;

Eki Görüntüle 1118813

%100 işlemci kullanımı durumunda(güç seçenekleri) ortalama 80, maks. 89(pik), min. 67 derece
%99 işlemci kullanımı durumunda da ortalama 53, maks. 53, min. 52 derece gördüm.(Bir süre oyunu arkaya atıp masaüstünde takılıp tekrar oyuna döndüğümde 46-47 derecelerde oynadım)
Hocam kasa buz gibi şu an ona rağmen böyle gösteriyor yeni açtım pcyi.

Dosya Ekleri

• sis.png
    sis.png
    152,9 KB · Görüntüleme: 28
Hocam kasa buz gibi şu an ona rağmen böyle gösteriyor yeni açtım pcyi.
Bi anormallik var hocam. Görev yöneticisinden Performans kısmından işlemci kullanımına bakın. Mümkünse ekran görüntüsü alın o kısımdan. Bir de bu sıcaklıklarda ızgaralardan çıkan havanın sıcak olup olmadığına bakın. Özellikle sol taraftaki ızgaraya bakın.

Bi anormallik var hocam. Görev yöneticisinden Performans kısmından işlemci kullanımına bakın. Mümkünse ekran görüntüsü alın o kısımdan. Bir de bu sıcaklıklarda ızgaralardan çıkan havanın sıcak olup olmadığına bakın. Özellikle sol taraftaki ızgaraya bakın.
Hocam sol tarafta ki ızgaradan ılık bi üfleme geliyor işlemci sadece chrome açıkken %19larda.

Dosya Ekleri

• adada.png
    adada.png
    31,6 KB · Görüntüleme: 30
Bahsettiğiniz durumda işlemci kullanımı düşükken 50, sıcak bir ortamda duruyorsanız 60 derece görmeniz lazım. CPU–Z ile stres testi yapar mısınız hocam, bakalım kaç dereceyi görecek?(Test öncesi Cooler Boost özelliğini açın). Bir de güç seçeneklerinden hangi planı kullanıyorsanız plan seçeneklerine gelip en düşük işlemci kullanımı kısmına bakar mısınız? Değerler kaç görünüyor diye(Bende ikisi de %5). Ayrıca Dragon Center'da hangi plan seçili? Silent falan seçili ise onu Extreme Performans yapın.

Bahsettiğiniz durumda işlemci kullanımı düşükken 50, sıcak bir ortamda duruyorsanız 60 derece görmeniz lazım. CPU–Z ile stres testi yapar mısınız hocam, bakalım kaç dereceyi görecek?(Test öncesi Cooler Boost özelliğini açın). Bir de güç seçeneklerinden hangi planı kullanıyorsanız plan seçeneklerine gelip en düşük işlemci kullanımı kısmına bakar mısınız? Değerler kaç görünüyor diye(Bende ikisi de %5). Ayrıca Dragon Center'da hangi plan seçili? Silent falan seçili ise onu Extreme Performans yapın.
Hocam stres testi yaptım bilgisayar şu an buz üflemesine rağmen 90 derece diyor . Kullanıcı modu uç performansta hocam.
Hocam afterburnerdan baktım 46 gösteriyor test devam ederken.
Hocam stres testi yaptım bilgisayar şu an buz üflemesine rağmen 90 derece diyor . Kullanıcı modu uç performansta hocam.
Hocam afterburnerdan baktım 46 gösteriyor test devam ederken.
edit:20 dk valo girdim cooler boost açık olmasına rağmen afterburnerda baktığımda 70 olmuş

Dosya Ekleri

• aaaa.png
    aaaa.png
    346,6 KB · Görüntüleme: 26
  • after.png
    after.png
    343,1 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı