MSI Alpha 17 laptopta işlemcinin 95 derecede kalması sorun oluşturur mu?

Herkes farklı bir görüşte arkadaşlar :/
Hiçbir şey olmaz, yıpranız ömrü azalır diyenler sanarsın 400 yaşına kadar yaşayacak.

İşlemci Ryzen’sa hiçbir şey olmaz. Intel’se yine bir şey olmaz büyük ihtimalle. Şeker değil bunlar erimezler. Sen hayatında bırak ömrü dolan işlemciyi, bozulan işlemci gördün mü?
Forumda çok görüyorum bilen bilmeyen " ömrü azalır " diyor.
Bizim bilmediğimiz gizli bilgi biliyorlar sanırım.

Son düzenleme:
MSI Alpha 17 AMD Advantage Edition. (sizce cooler Booster'i yani fanları %100'de kullanmayı sürekli açık kullansam mı?)

Eki Görüntüle 2044634

Dostum istersen Ryzen Controller uygulamasını kullanabilirsin işlemcinin sıcaklığını 75-80 dereceye getirip daha uzun ömürlü kullanabilirsin ama tabii ki %10-20 civarı performans kaybı olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Alpha 17 AMD Advantage Edition. (Sizce Cooler Booster'i yani fanları %100'de kullanmayı sürekli açık kullansam mı?)

Eki Görüntüle 2044634

Nasıl sorunlar ile karşılaşacağını şöyle izah edeyim: Bizde 12 yıllık Acer laptop var i5 560M işlemcisi var. Uzun yıllar kullanıldı işlemcisi son 3 yıl ara ara olsa da 100 dereceyi çok rahat geçiyordu. Ortalama işlemci sıcaklığı 93-96 derece arasında oluyordu genelde (bakımlı temizliği yapılmış halde bu arada.) Herhangi bir arızalanma yanma olmadı anakartta.

Ama kasa aşırı sıcaktan erime yaptı fan ızgaraları çatladı ve sol alt köşeden hem vidanın hem de şarj soketinin üst tarafı tamamen çatlayıp kırıldı. Uzun lafın kısası, kasada çok sorun yaşayacağını düşünüyorum. Zamanla hasar almaya başlayacaktır. Tavsiyem fanları oyun oynarken hep %100 de tut. Uzun süreli yüksek hız fana zarar vermez. (bir şey olsa da olmasa da fanları %100'de kullan.)

Bende ASUS TUF Gaming A15 var şu anda. Yeni olmasına rağmen laptop olmasından dolayı sıcaklıklar 90 dereceyi geçiyor çoğu zaman. Fanları ısınınca %100'e çekiyorum 85-80 derecelere düşüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinizin ömrü azalır, performansı düşer ve oyunda droplar yiyebilirsiniz. 95c hafife alınacak bir değer değil!
Bi’ işlemcinin ömrü kaç yıl söyler misin bana? 95 derecede işlemciye ne olacağını söyler misin?

Seni bilmem ama AMD yetkilisi hiçbir şey olmayacağını, 95 derecenin güvenli olduğunu söylemiş, buyur:
“The chip is engineered to live its life at this temperature (at 95 degrees Celsius) with no detriment to longevity or reliability.“

Dersen ki bu 7000 serisi için geçerli, buyur başka bir cümle:
“In fact, this is the same design target we’ve had for a number of product generations, but it has not been until the Ryzen 7000 series that the platform has had access to a level of socket power that makes 95 C”

İngilizce bilmiyorsan özet de benim dediğim şey.

"Mobil" altını çiziyorum mobil cihazlarda bir ihtimal uzun vadede lehimlere zarar gelebilir, onun dışında bir tehlikesi yok. Throttle yemiyorsaniz dert etmeye gerek yok pek.

@Artoria Pendragon kursunsuz lehimlerin erime sıcaklığı 200 derece üzerindedir. 95 derecede düşük voltajdan ötürü özellikle mobiller daha az zarar görür. Diyotun, transistörlerin, silikonun yapısı gereği sıcaklık gerilime olan direnci etkiler.

Bi’ işlemcinin ömrü kaç yıl söyler misin bana? 95 derecede işlemciye ne olacağını söyler misin?

Seni bilmem ama AMD yetkilisi hiçbir şey olmayacağını, 95 derecenin güvenli olduğunu söylemiş, buyur:
“The chip is engineered to live its life at this temperature (at 95 degrees Celsius) with no detriment to longevity or reliability.“

Dersen ki bu 7000 serisi için geçerli, buyur başka bir cümle:
“In fact, this is the same design target we’ve had for a number of product generations, but it has not been until the Ryzen 7000 series that the platform has had access to a level of socket power that makes 95 C”

İngilizce bilmiyorsan özet de benim dediğim şey.
Daha önce AMD FX Serisine sahip bir işlemcim vardı. 95C-90C Arasında çalışıyordu. Bazen Pc kendini kapatıyordu. 1 Sene sonra yine herzaman ki gibi kendini korumak için kapattı ve tekrar açmak istediğimde bilgisayar açılmadı. İşlemciyi değiştirmek zorunda kaldım. AMD Yetkilileri umrumda değil ben yaşadığım deneyimleri anlatıyorum. Siz deneyimlememişseniz ben ne yapayım ?

Daha önce AMD FX Serisine sahip bir işlemcim vardı. 95C-90C Arasında çalışıyordu. Bazen Pc kendini kapatıyordu. 1 Sene sonra yine herzaman ki gibi kendini korumak için kapattı ve tekrar açmak istediğimde bilgisayar açılmadı. İşlemciyi değiştirmek zorunda kaldım. AMD Yetkilileri umrumda değil ben yaşadığım deneyimleri anlatıyorum. Siz deneyimlememişseniz ben ne yapayım ?
Dostum bahsettiğin işklemci için sınır sıcaklık 60 küsür derece, 95 derecede kendini kapatması normal.
For FX-6300 CPU in general 62C is the maximum safe temperature.

Konu sahibinde FX işlemci yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı