MSI anakart ile R5 3600 işlemciye OC

M.Arda Solmaz

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İşlemcim R5 3600, daha önce OC yapmıştım 4.2GHz 1.0825V ile stabil çalışmıştı. Fakat render falan yapmadığım için ne gerek var zaten güçlü işlemci diye sıfırlamıştım. Şimdi render ile uğraşmaya başladım. Tekrar OC yapacağım, tekrar o eski ayarları girdim fakat bu sefer stabil olmadı nedense, boşta sürekli 38 dereceden 49'a sıçrayıp iniyor. Sadece boşta ama kullanımları kontrol ettip işlemci kullanımı boşta yüzde 0-2 arası gidip geliyor fakat her dakika sıçrama oluyor. Prime 95 small FFT testinde 72 dereceyi, NFS Heat'de 57 dereceyi geçmiyor ama boşta stabil değil. Galiba bazı şeyleri yanlış yaptım. İşlemci soğutucum MSI Core Frozr L anakartım MSI B550 GAMING Plus. İsteğim şu MSI anakartı olan BIOS menüden hangi ayarlarla oynamam gerektiğini söylerse memnun olurum. Örneğin CPU_RATIO gibi, hangi ayarlarla oynamam lazım?

Advanced bölümünde AMD Overclocking sekmesine gidin. Orada Manual Overclock bölümünde CPU için frekans ve voltaj değerlerini belirleyebilirsiniz. Mesela 1.08 V için 1080 değerini yazacaksınız. mV değeri ister genelde.

Advanced bölümünde AMD overclocking sekmesine gidin. Orada manual overclock bölümünde CPU için frekans ve voltaj değerlerini belirleyebilirsiniz. Mesela 1.08 v için 1080 değerini yazacaksınız. MV değeri ister genelde.

Öyle yaptığımda sıcaklıklar çok yükseliyor anlam veremiyorum. Stabile alıyorum 0.9 voltaj veriyorum otoda ısınmasın diye, aşağıdaki görsellere bakın. Kafayı yiyeceğim.
Zaten soğutucu bulunuyor o yüzden sınırlar zorlanabilir.

4.4 GHz 1.3V gibi.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    264,6 KB · Görüntüleme: 35
  • şaka.PNG
    şaka.PNG
    109,4 KB · Görüntüleme: 23

Yeni konular

Geri
Yukarı