MSI anakartlarda Ryzen 5 5600 overclock nasıl yapılır?

Biyan21

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Kullanmış olduğum sistem bilgileri; Ryzen 5 5600X 6-Core. 3200 DDR (Samsung) anakart bilgisi; B450 Tomahawk Max2.

Sizlerden ricam bu bilgilere sahip bir PC de stabil sonuç verecek overclock nasıl yapılır? Min. Voltaj değerinden tutun Max CPU GHz kadar. Açıkçası düşük voltaj ile yüksek performans almak istiyorum. Görsel bir video bulamadım. Bulduklarımda hepsi eski veya farklı sisteme sahipler. Konu hakkında yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

OC ve Soğutma ayrılmaz bütün. İyi bir soğutucu şart. Her işlemcinin davranışı farklı olabilir. OC voltaj içinse en çok adı geçen sınır voltaj değeri 1,40V. Bu değeri aşmamaya özen gösterin. Örnek bir video var. Mantığı ise tamamen aynı. Sıcaklık değerlerine dikkat edin. Burada sorumluluk tamamen sizde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

OC ve soğutma ayrılmaz bütün. İyi bir soğutucu şart. Her işlemcinin davranışı farklı olabilir. OC voltaj içinse en çok adı geçen sınır voltaj değeri 1, 40v. Bu değeri aşmamaya özen gösterin. Örnek bir video var. Mantığı ise tamamen aynı. Sıcaklık değerlerine dikkat edin. Burada sorumluluk tamamen sizde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle bilgi için teşekkür ederim. Bu ve buna benzer çok video var. Hatta bunu birkaç sefer izledim. Lakin benim demek istediğim, sistemimle bire bir örtüşen hiçbir video yok. Evet haklısınız mantık aynı ancak ben deneme yanılma yolu ile en son 1.18 vtj ve Max. 4.6 hgz ulaştım. Kararlılık testlerinde CPU sıcaklığı 73 C gördü. Benim amacım Max. CPU sıcaklığın 60 gibi değerlerde olmasını istiyorum.

Öncelikle bilgi için teşekkür ederim. Bu ve buna benzer çok video var. Hatta bunu birkaç sefer izledim. Lakin benim demek istediğim, sistemimle bire bir örtüşen hiçbir video yok. Evet haklısınız mantık aynı ancak ben deneme yanılma yolu ile en son 1.18 vtj ve Max. 4.6 hgz ulaştım. Kararlılık testlerinde CPU sıcaklığı 73 C gördü. Benim amacım Max. CPU sıcaklığın 60 gibi değerlerde olmasını istiyorum.
Sizi anlıyorum hocam. Zaten tıpatıp aynısı olsa bile fark edebilir. Örnek olarak ben 1,32V ile 4,5 GHz alırım. Siz ise 1,26V ile gibi. Tamamen aynısı olmaz.

Sizi anlıyorum hocam. Zaten tıpatıp aynısı olsa bile fark edebilir. Örnek olarak ben 1, 32v ile 4,5 GHz alırım. Siz ise 1, 26v ile gibi. Tamamen aynısı olmaz.

Ben 1.25v ile 4.7 GHz aldım ancak ne kararlılık testinden geçebildim ne de CPU sıcaklığı istediğim değerlere düştü. Mutlaka stabilteyi koruyacak değerler vardır. Önemli olan o değerleri yakalamak ancak ben bir türlü yapamadım, galiba benim beceriksizliğim :)

Sizi anlıyorum hocam. Zaten tıpatıp aynısı olsa bile fark edebilir. Örnek olarak ben 1, 32v ile 4,5 GHz alırım. Siz ise 1, 26v ile gibi. Tamamen aynısı olmaz.

En son aldığım değerin görselini sizinle paylaşıyorum. Ancak burada gördüğünüz sıcaklık PC boşta yani hiçbir işlem yapmadım. Oyuna girdiğimde sıcaklık 75 görüyor.

WhatsApp Image 2022-09-18 at 19.07.18.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 1.25v ile 4.7 GHz aldım ancak ne kararlılık testinden geçebildim ne de CPU sıcaklığı istediğim değerlere düştü. Mutlaka stabilteyi koruyacak değerler vardır. Önemli olan o değerleri yakalamak ancak ben bir türlü yapamadım, galiba benim beceriksizliğim :)

En son aldığım değerin görselini sizinle paylaşıyorum. Ancak burada gördüğünüz sıcaklık PC boşta yani hiçbir işlem yapmadım. Oyuna girdiğimde sıcaklık 75 görüyor.Eki Görüntüle 1524469

Normal sıcaklıklar değerlere göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı