Çözüldü MSI B450-A PRO CPU LED sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İstanbul/Ataşehir
Daha önce CPU LED sorunu yaşıyordum. Bundan sonra temiz format attım. Yaklaşık 9 gün bu sıkıntıyı yapmadı sistem. Biraz önce yine yaptı. BIOS sürümü düşürerek bu sorunu çözenler var. Flashback özelliği sistemde donanımlar takılıyken kullanılabiliyor mu? Takılıyken de yapan var. Ne önerirsiniz. Her şey güncel. Windows 10 1909 UEFI. MSI B450-A PRO anakart son sürüm BIOS mevcut.
  • MSI B450 A-Pro
  • AMD Ryzen 5 2600
  • Corsair Vengeance LPX 2x8 3200MHz (CMK16GX4m2E3200c16)
  • Aerocool KCAS 600W 80Plus Bronze (12V 540W)
  • MSI RX 570 Armor 8G
  • TOSHİBA OCZ TR200 240GB SSD.
  • Adata XPG Spectrix S40G 256 GB M2.SSD.
  • WD 500GB Blue HDD
Yani hala anlamadım neyde sıkıntı var acaba? Lütfen yardımcı olur musunuz? Yazılımsal olabilir mi? Veya Windows'un Ryzen Balanced güç seçeneğinden işlemci en düşük durumunu %5 yapmıştım. Bununla ilgili olabilir mi peki? Bu sıkıntıyı boşta kullanım sırasında yapıyor. Oyunlarda yapmıyor. Kendini falan kapatıyor olabilir mi işlemci? Ben yine %15'e aldım. Bakalım. Olmazsa BIOS sürümü düşüreceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Var mı bi' gelişme? MSI'ın yeni BIOS yayınlamış olması lazımama destek sayfası şu anda açılmıyor.

Ben servise anakartı verdiğimde 7B86VAC sürümünden olması gereken 2.nesil Ryzen BIOS'unu yüklemesini istedim hocam, yani 7B86VA5 sürümünü. Onlar da yüklediler. O zamandan beri olmadı sorun. Çözüldü olarak işaretlenebilir Recep hocam.
Sadece dram frequency kısmından 2933 veya 3000 yapmaktan mı bahsediyorsunuz?Şu fotoğraftaki gibi.Eki Görüntüle 505429
Evet, onu görmüştüm ama dokunmamıştım ben. XMP-2'de kullanıyorum.
Anakart ATX ve gayet ucuzdu -bana 535'e gelmişti 7 ay kadar önce- ancak kullanan yok nedense, kullanan birilerini görmek çok güzel. :)
Ayrıca hocam RAM'de sıkıntı olup olmadığını test etmek adına memtest86 ile de test edebilirsin. Kullanmadığım bir program, dOS olduğunu biliyorum, ve sanırım RAM'lerde bir sıkıntı varsa bulma ihtimali çok yüksek. Ancak çok uzun sürüyor, 6 saat kadar herhalde.

Anakart ATX ve gayet ucuzdu -bana 535'e gelmişti 7 ay kadar önce- ancak kullanan yok nedense, kullanan birilerini görmek çok güzel. :)
Ayrıca hocam RAM'de sıkıntı olup olmadığını test etmek adına Memtest86 ile de test edebilirsin. Kullanmadığım bir program, dOS olduğunu biliyorum, ve sanırım RAM'lerde bir sıkıntı varsa bulma ihtimali çok yüksek. Ancak çok uzun sürüyor, 6 saat kadar herhalde.

Hocam Memtest'i XMP profile: 2 3200MHz ile test etmiştim. Yaklaşık 3 saat 17 dk sürmüştü. Buyurun fotoğraf aşağıda. RAM'lerde herhangi bir problem yok. Zaten mavi ekranda almadım hiç. Banada nedense XMP profili gibi geliyor sorun. Önceki kullandığım RAM'lerde destek sayfasında mevcut değildi. Bunlarda yok. Büyük ihtimal profil stabil değil. Benim RAM'lerle aynı timinge sahip bir arkadaşta manuel şekilde 3200 MHz'de kullanıyorum dedi. Benim tek korkum. Ben bu şekilde 3200'e alınca voltage vs. ne oluyor? Anakart hallediyor demişti o arkadaş.

Memtest86.jpg

Hocam memtesti xmp profile:2 3200mhz ile test etmiştim.Yaklaşık 3 saat 17 dk sürmüştü.Buyrun fotoğraf aşağıda.Ramlerde herhangi bir problem yok.Zaten mavi ekranda almadım hiç.Banada nedense xmp profili gibi geliyor sorun.Önceki kullandığım ramlerde destek sayfasında mevcut değildi.Bunlarda yok.Büyük ihtimal profil stabil değil.Benim ramlerle aynı timinge sahip bir arkadaşta manuel şekilde 3200 mhz de kullanıyorum dedi.Benim tek korkum.Ben bu şekilde 3200 e alınca voltage vs. ne oluyor?Anakart hallediyor demişti o arkadaş.
Eki Görüntüle 505439
Fazla voltaj vereceğini sanmıyorum. Onları da RAM'ın kutusunda veya sitesinde yazan değerlere ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca hocam RAM'de sıkıntı olup olmadığını test etmek adına Memtest86 ile de test edebilirsin. Kullanmadığım bir program, dOS olduğunu biliyorum, ve sanırım RAM'lerde bir sıkıntı varsa bulma ihtimali çok yüksek. Ancak çok uzun sürüyor, 6 saat kadar herhalde.

Ben ne olur ne olmaz, yarın bir PC'ci tanıdıktan başka RAM alıp deneyeceğim 3200'lük. Büyük ihtimal RAM'den dolayı yapıyor. 480 TL'ye 3200 MHz alırsan böyle olur. Ucu etin yahnisi. Eğer başka RAM'de sorum yapmazsa RAM'ler doğru garantiye.

Ben ne olur ne olmaz, yarın bi pc ci tanıdıktan başka ram alıp deneyeceğim 3200 lük.Büyük ihtimal ramden dolayı yapıyor.480 tl ye 3200 mhz alırsan böyle olur.Ucu etin yahnisi.Eğer başka ramde sorun yapmazsa ramler doğru garantiye.
Bir ara 3000 MHz RAM'ler 200₺'ye kadar düştü, o zaman aldıysanız normal fiyat sayılabilir.
Hangi marka bilmiyorum gerçi. PSU'da olabilir konu başını okuyunca gördüm, Recep Baltaş'da ondan şüphelenmiş.

Fazla voltaj vereceğini sanmıyorum. Onları da RAM'ın kutusunda veya sitesinde yazan değerlere ayarlayabilirsiniz.

İşte demeye çalıştığım nokta o hocam. Voltage vs. hiçbir şeye dokunmadan sadece manuel olarak alsam ne olur diye merak ediyorum? Büyük ihtimal çözecek gibi ama. Hocam bu arada sizin sistem kaç saniyede açılıyor. En güncel biostasınız benimle o yüzden soruyorum. BIOS'dan çok şüphelendim ama BIOS bu sorunu yapmaz. Önceki ramimde kullandığım BIOS versiyonu 7B86VaB sürümüydü? Bu RAM'leri de aldığımda bu sürüm yüklüydü. Sıkıntı RAM'lerden sonra başladı. Zor bela 7B86VAC'ye yüklemiş olsam da XMP açınca sorun oluyor. Daha XMP açmam. Ya manuel olarak denenmeli ya da başka RAM'le.

Bir ara 3000 MHz RAM'ler 200₺'ye kadar düştü, o zaman aldıysanız normal fiyat sayılabilir.
Hangi marka bilmiyorum gerçi. PSU'da olabilir konu başını okuyunca gördüm, Recep Baltaş'da ondan şüphelenmiş.

Olabilir. 3200 MHz ve 2933 MHz'e alınca yapması bir nevi güç sorununa işaret ediyor gibi ama. Olmadı PSU'da ödünç alacağım.

İşte demeye çalıştığım nokta o hocam.Voltage vs. hiçbir şeye dokunmadan sadece manuel olarak alsam ne olur diye merak ediyorum?Büyük ihtimal çözecek gibi ama.Hocam bu arada sizin sistem kaç saniyede açılıyor.En güncel biostasınız benimle o yüzden soruyorum.Biosdan çok şüphelendim ama bios bu sorunu yapmaz.Önceki ramimde kullandığım bios versiyonu 7B86VaB sürümüydü.Bu ramleride aldığımda bu sürüm yüklüydü.Sıkıntı ramlerden sonra başladı.Zor bela 7B86VaC ye yüklemiş olsamda xmp açınca sorun oluyor.Daha xmp açmam.Ya manuel olarak denenmeli ya da başka ramle.

Olabilir.3200 mhz ve 2933 mhz e alınca yapması bir nevi güç sorununa işaret ediyor gibi ama.Olmadı psu da ödünç alacağım
Son BIOS zamanı 12-13 sn. oluyor genelde.

Var mı bi' gelişme? MSI'ın yeni BIOS yayınlamış olması lazımama destek sayfası şu anda açılmıyor.

Ben servise anakartı verdiğimde 7B86VAC sürümünden olması gereken 2.nesil Ryzen BIOS'unu yüklemesini istedim hocam, yani 7B86VA5 sürümünü. Onlar da yüklediler. O zamandan beri olmadı sorun. Çözüldü olarak işaretlenebilir Recep hocam.

Çözüm

Geri
Yukarı