MSI B450M-A PRO MAX ve Ryzen 5 5600X kullanılabilir mi?

Merhaba. Bugün epey süredir açıklığa kavuşmayan, incelemesi ortaya atılmayan bir ikilinin ''Hardware Numb3rs'' kanalı tarafından incelendiği videoyu sizlerle paylaşmak isterim.

Öncelikle B450M-A PRO MAX'ı tanıyalım.

1625774067864.png

4 pin güç beslemesi var, aslında biraz komik bir durum bu. A320'lerde bile 8 pin bulunduran modeller varken bu modelde neden 4 pin CPU beslemesi olduğunu ah MSI bi' bilsek :D Her neyse konumuza dönelim.

1625774761524.png

25 dakikalık Blender testinde anakart sıcaklığı maksimum 65 dereceleri görmüş, ki bence bu yeterli bir değer.
Zaman ayarlı;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu çeken kişinin yorumları zaman ayarlı;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videoyu izlemek istemeyenler için kısa bir açıklama: Bu anakart ile 5600X'i rahatlıkla ağır yüklere sokabilirsiniz ve istediğiniz gibi render yapabilirsiniz.

Sonuç

B450M-A PRO MAX, genel olarak hiç tavsiye etmediğim bir anakart. Kötü mü? Kötü ama Ryzen 5 5600X'i kaldırabilecek potansiyele sahip. Ki Ryzen 5 3600 ile bu anakartı kullanan oldukça fazla kişi var. 3600'ün güç tüketimiyle 5600X'in arasında da pek fark yok. 3600 takmakla 5600X takmak arasında pek fark yok OC yapmayacaksanız tabii. Eğer elinizde B450M-A PRO MAX varsa 5600X takılabileceğini düşünüyorum. Ama sıfır alacaksanız en az Gigabyte B450M-S2H öneririm. Çok daha iyi bir anakarttır B450M-A PRO MAX'a göre.

Kaynak

76W stok ayarlarda bu işlemcinin güç limiti. O limiti kaldırmadan bu testi yapmak ne kadar mantıklı tartışılır, A320'ye taksanız yine tamamlar bu testi, çünkü ortada bir güç limiti var, Intel'in aksine AMD işlemciler bu limitlere uyuyor.
Bende de 5600X vardı eskiden güç limitleri kaldırdığımda ve Prime95 small ffts yaptığımda en fazla 150 watt çekiyordu. Small FFTs realistik bir test değil zaten, kaldı ki bu anakart 150W limiti kaldırır çünkü 76 watt çekerken bile 60 derece.

Bende de 5600X vardı eskiden güç limitleri kaldırdığımda ve Prime95 small ffts yaptığımda en fazla 150 watt çekiyordu. Small FFTs realistik bir test değil zaten, kaldı ki bu anakart 150W limiti kaldırır çünkü 76 watt çekerken bile 60 derece.

Açıkçası 76W için sonuçlar beni çok etkilemedi, burada düşünce şeklim şudur benim işlemcim boşta 30W çekiyor zaten. 5600X için 60 derece ile blender testi çok güzel ama PBO açıp 150W verseniz bence VRM'ler bir süre sonra halay çekmeye başlayacaktır.

Testi kendi anakartım üzerinde yapmak istiyorum ama ortada bir sorun var, benim termal kameram yok. VR MOS sensörüne güveniyorum artık o yüzden. :D

Açıkçası 76W için sonuçlar beni çok etkilemedi, burada düşünce şeklim şudur benim işlemcim boşta 30W çekiyor zaten. 5600X için 60 derece ile blender testi çok güzel ama PBO açıp 150W verseniz bence VRM'ler bir süre sonra halay çekmeye başlayacaktır.
Sanmıyorum hocam, Bu test hava akışı olmayan bir ortamda yapılmış bir de, Hava akışı iyi olan bir kasada bu stok halde 60 derece olmaz 45-50 derece olur zaten, hava akışı kötü bir kasada ise yine 60 derece olur çünkü uzay montaj'da da herhangi bir hava akışı yok. Yani bunu kasaya koysak 150W güç tüketimini rahat kaldırır.

Sanmıyorum hocam, Bu test hava akışı olmayan bir ortamda yapılmış bir de, Hava akışı iyi olan bir kasada bu stok halde 60 derece olmaz 45-50 derece olur zaten, hava akışı kötü bir kasada ise yine 60 derece olur çünkü uzay montaj'da da herhangi bir hava akışı yok. Yani bunu kasaya koysak 150W güç tüketimini rahat kaldırır.

Az önce Tomahawk MAX ile aynı blender testini yaptım hocam. İşlemciyi stok ayarlara döndürdüm bu test için. Üç kere bu testi yapmak 28 dakika gibi bir zaman alır sanırım, bir kere yapmak 9 buçuk dakikamı aldı. Test boyunca sabit 4.4 GHz çalıştı ve VR MOS boşta 41 dereceyken testte 51 dereceyi gördü anakart sensörlerine göre. İşlemci ise en fazla 56 dereceyi gördü sıvı soğutma altında.

Bu sonuçlardan bir halt anlamadım bu arada bir skor sistemi çok daha iyi olurmuş kıyaslama açısından.

Videoda kullanılan sıvı soğutmanın aynısına sahibim bu arada. Bu kasanın hava akışı konusunda yorum yapmayacağım fakat yan camı açık bir şekilde yapılıyor test ve radyatör önden hava üflüyor dikkat çekmek isterim. Yani bence aslında öyle çokta hava akışı olmayan fırın gibi bir ortam söz konusu değil gibi.

Açıkçası 150W yük kaldırır mı tartışmamız biraz düşününce komiğime geldi çünkü PBO ve Small FFT dışında hiç gerçekçi bir yük değil bu işlemci için. 5800X ile daha gerçekçi olur muhtemelen, ama bana sorarsanız bu anakarta 5800X takmak macera aramaktır, o konuda fikrimi koruyorum. Bana göre 150W besleyecek bir anakart olsa muhtemelen ek güç girişi koyarlardı.

Tabi burda şuna dikkat çekmek lazım hocam, ben yaz sıcağında yapıyorum blender testini, hava 30 küsür derece, bu adam muhtemelen ya kışın yapıyor ya da havalandırması var, öyle düşününce zaten birebir test tekrarı yapmam mümkün değil. Aslında boş iş yapıyorum yani kısacası, ama merak ettim işte.

Son düzenleme:
Arkadaşlar konuyu hortlatmak gibi olacak ama kusura bakmayın. Ben ryzen 5 2600x işlemciyi msi b450m-a pro max oc anakart ile kullanıyorum ve daha dün 3060ti siparişi verdim ama baktığım her yerde ryzen 5 2600x 3060 ti ile darboğaz yapar diyor. Şimdi bu anakarta ryzen 5 5600X alsam kullanabilir miyim oc falan yapmadan.

Yeni konular

Geri
Yukarı