MSI B460M Pro Re-Size bar açma

Offlu61

Zeptopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
Modelist
Merhaba arkadaşlar, benim anakartım MSI B460M Pro işlemci Intel i5 10400F ekran kartım asul Dual RX 6600 re-size bar özelliğini açabilir miyim peki?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

GPU-Z programını indirip açın. Sağ altta "Resizable BAR" göreceksiniz. Enabled ise zaten çalışıyordur.

resizable-bar.png

Disabled ise bilgisayarı yeniden başlatın ve DEL tuşuna aralıklarla basmaya başlayın. BIOS ekranı gelecek.

Öncelikle EZ Mode'a geçin yani F7'ye basın.

f7.png

Settings > Advanced > PCI Subsystem Settings'e giriş yapın ve "Re-Size BAR Support" ve onun altındaki "Above 4G..." kısımlarını sırasıyla Enable yapın. Sağ üstteki çarpı işaretine basın, ayarları kaydetmek istiyor musunuz diye soracak. Evet deyin ve BIOS ayarlarını kaydederek çıkın.

msedge_Y4nUwcSdCs.png

Yine GPU-Z'ye girin ve Resizable BAR kısmının "Enabled" olduğunu doğrulayın, özellik açılmış olacak. :)

-------------------------------------------------

Şimdi, BIOS'ta bu ayarı göremiyorsanız veya ayarlayıp yaptıysanız ve GPU-Z'de Disabled gözüküyorsa BIOS sürümünün güncel olup olmadığına bakmamız gerekecek.

Anakartınız için en güncel sürüm 7C88v18 olarak gözüküyor. Sizdeki güncel değilse güncelleyin. Güncellemeden önce BIOS'ta önemli ayarlarınız varsa (fan profilleri gibi) bunları yedekleyin veya resimlerini çekin çünkü BIOS güncelleme sonrası tüm ayarlar gidecek.

msedge_ocWMv8DrIT.png

BIOS sürümünüzü öğrenmek için başlatı açıp arama yerine msinfo32 yazın. "Sistem Bilgisi" çıkacak. BIOS Sürümü/Tarihi kısmını inceleyebilirsiniz.

6cRtwcEsXD.png

msinfo32_V5VEuPnAam.png

Son düzenleme:
Merhaba,

GPU-Z programını indirip açın. Sağ altta "Resizable BAR" göreceksiniz. Enabled ise zaten çalışıyordur.

Eki Görüntüle 1506498

Disabled ise bilgisayarı yeniden başlatın ve DEL tuşuna aralıklarla basmaya başlayın. BIOS ekranı gelecek.

Öncelikle EZ Mode'a geçin yani F7'ye basın.

Eki Görüntüle 1506506

Settings > Advanced > PCI Subsystem Settings'e giriş yapın ve "Re-Size BAR Support" ve onun altındaki "Above 4G..." kısımlarını sırasıyla Enable yapın. Sağ üstteki çarpı işaretine basın, ayarları kaydetmek istiyor musunuz diye soracak. Evet deyin ve BIOS ayarlarını kaydederek çıkın.

Eki Görüntüle 1506500

Yine GPU-Z'ye girin ve Resizable BAR kısmının "Enabled" olduğunu doğrulayın, özellik açılmış olacak. :)

-------------------------------------------------

Şimdi, BIOS'ta bu ayarı göremiyorsanız veya ayarlayıp yaptıysanız ve GPU-Z'de Disabled gözüküyorsa BIOS sürümünün güncel olup olmadığına bakmamız gerekecek.

Anakartınız için en güncel sürüm 7C88v18 olarak gözüküyor. Sizdeki güncel değilse güncelleyin. Güncellemeden önce BIOS'ta önemli ayarlarınız varsa (fan profilleri gibi) bunları yedekleyin veya resimlerini çekin çünkü BIOS güncelleme sonrası tüm ayarlar gidecek.

Eki Görüntüle 1506490

BIOS sürümünüzü öğrenmek için başlatı açıp arama yerine msinfo32 yazın. "Sistem Bilgisi" çıkacak. BIOS Sürümü/Tarihi kısmını inceleyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1506492

Eki Görüntüle 1506491
Teşekkürler Bios Ayarlarını Güncellemiştim Benim Merak Ettiğim Bi Yerde Okumuştum İntel Olduğu İçin İşlemci Ekran Kartıda AMD Olduğu İçin Yaptım Olmadı Pc Açılmadı Diye Bi Yazı Okumuştum Ondan Tereddüt Edip Sordum

Daha önce yaptıysanız sorun yok o zaman, detaylı bilgi vermeyince ben adımları bilmiyorsunuz sandım. O zaman en azından başkalarına yardımcı olur.

Intel işlemci ve AMD ekran kartı konusuna gelelim.

Bu konuda iki teknoloji var, aslında aynı şeyler ama biri Nvidia'nın diğeri AMD'nin entegrasyonu.

• Resizable BAR Nvidia'nın kullandığı PCI Express arayüz teknolojisi.
  • SAM yani Smart Access Memory ise AMD'nin kullandığı teknoloji.

AMD ekran kartı ve AMD işlemcilerde SAM özelliğini kullanabiliyorsunuz çünkü bu direk AMD'nin entegrasyon biçimi.

Ama siz bu özelliği açamıyorsunuz çünkü Intel işlemci kullanıyorsunuz.

O yüzden Resizable BAR kullanmanız gerekiyor.

Ancak 10400F yani 10. nesil bir işlemciniz var. İnternette genelde 11. nesilde destek var yazıyor. Ancak bazı kaynaklar, 10. nesil işlemcilerin de desteklediğini belirtmiş. Bunun tek yolu ayarı açıp GPU-Z'ye bakmak.

Açık olup olmadığını anlamak için GPU-Z indirip, ilk mesajımda yeşil okla gösterdiğim yere bakar mısınız?

Daha önce yaptıysanız sorun yok o zaman, detaylı bilgi vermeyince ben adımları bilmiyorsunuz sandım. O zaman en azından başkalarına yardımcı olur.

Intel işlemci ve AMD ekran kartı konusuna gelelim.

Bu konuda iki teknoloji var, aslında aynı şeyler ama biri Nvidia'nın diğeri AMD'nin entegrasyonu.

• Resizable BAR Nvidia'nın kullandığı PCI Express arayüz teknolojisi.
  • SAM yani Smart Access Memory ise AMD'nin kullandığı teknoloji.

AMD ekran kartı ve AMD işlemcilerde SAM özelliğini kullanabiliyorsunuz çünkü bu direk AMD'nin entegrasyon biçimi.

Ama siz bu özelliği açamıyorsunuz çünkü Intel işlemci kullanıyorsunuz.

O yüzden Resizable BAR kullanmanız gerekiyor.

Ancak 10400F yani 10. nesil bir işlemciniz var. İnternette genelde 11. nesilde destek var yazıyor. Ancak bazı kaynaklar, 10. nesil işlemcilerin de desteklediğini belirtmiş. Bunun tek yolu ayarı açıp GPU-Z'ye bakmak.

Açık olup olmadığını anlamak için GPU-Z indirip, ilk mesajımda yeşil okla gösterdiğim yere bakar mısınız?
GPU-Z de Bende Şuan Açık Görünüyor ve Ayrıca AMD Software Yazılımında Bunun İçin Kapalıyken Re-size Bar Butonu Yoktu Şuan Oda Açık ve Eklenmiş FPS Artısı %15 Gibi Artış Sağladı İşlemcim i5 10400f Ekran Kartı Asul Dual Rx 6600 Performans Artışı Oldu Yardımlarınız İçin Teşekkürler Deneyen Biri Olarak Ayarın Olduğunu ve Başka Arkadaşlara da Faydası Olucağına İnanıyorum Sağolun

Son düzenleme:

Geri
Yukarı