MSI B550 Gaming Plus, anakart LED'i yanıyor PC açılmıyor

burak611

Kilopat
MSI B550 Gaming Plus anakartım var. Ryzen 5600X işlemci için BIOS flash ile en son sürüme sıkıntısız bir şekilde güncelledim. Sonra PC açıldı sorun yoktu. Şeytan dürttü beni RAM'lerimi 4000MHz yapmak istedim. BIOS'tan ayarları yaptım tekrar açılmadı PC. CPU ışığı beyaz bir şekilde anakartının üzerinde yanıyordu. Sonra buradan konulara baktım. CMOS sıfırladım. Olmadı. En son dedim flash BIOS'la eski BIOS atmaya çalışayim. O aşamada flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor sürekli ama öncesinde 5 dk da ışık sönüyordu güncellemiştim şimdi ışık yanıp sönmesi durmuyor sürekli flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor. Şu an 45DK'dır yanıp sönüyor. Bu esnada yine CPU beyaz ikaz ışığı anakartın yanık bir şekilde bekliyor. Şu an hala öyle. Ne yapmam gerekiyor bilginiz var mı? Yoksa servise mi gitmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu anakartın RAM frekansını yanlış ayarlamışsınız, açılmamış, BİOS sıfırladığınızda açılması lazım, başka bir sorun var bu anakartta.
Artık servis hazırlıkları yapsam iyi olur sanırım. Ama amd sistem aldığım için pişmanlık duydum açıkcası.

Artık servis hazırlıkları yapsam iyi olur sanırım. Ama AMD sistem aldığım için pişmanlık duydum açıkçası.

Herhangi bir fiziki müdahalede bulunmadım. Tek yaptığım RAM'ı 4000MHZ yapmamdı lanet olsun nereden yaptım. Şimdi servisle uğraşıcağım. Tamam ben hatalıyım ama çözüm konusunda bu AMD sistemlerin yeterli olduğunu düşünmüyorum artık. Elimde imkanım olsa iade etmek isterim tüm sistemi.

Denedim şu an o da olmadı. Gerçekten inanılmaz. MSI'ya mı kızmalıyım burada bilmiyorum. AMD plaftorma geçtiğime mi kızayım bilemedim. 4000MHz yaptıysam ayarlardan bunu açamıyorsun en azından benim fabrika ayarlarıma dönebileceğim bir şey sun bana ya da RAM'ı eski değerlerine çekiver. Bende de hata var tabii. Ama sonuçları bu şekilde olmamalıydı. İnanılmaz gerçekten. Başka yöntem kaldı mı bilmiyorum.

Parçaları sökme sebebim flash BIOS'u hiçbir şey takılı olmadan yapmam gerektiğini düşündüm. Takılı iken denediğimde sürekli sabit kırmızı ışık yanmıştı. Ne gibi sorun olabilir sistemde anlamadım. Sistem çalıştı BIOS'a girdim. Tek yaptığım RAM'i 4000MHz yapmam.

En son denediğim halini de attım.

CMOS doğru resetliyor musunuz peki dediğimi yaptıysanız anında reset atması lazım makinenin fanlar filan anlık durması gerekirdi tornanida deger degmez kullanım kılavuzu a baktınız mı?

Herhangi bir fiziki müdahalede bulunmadım. Tek yaptığım RAM'ı 4000MHZ yapmamdı lanet olsun nereden yaptım. Şimdi servisle uğraşıcağım. Tamam ben hatalıyım ama çözüm konusunda bu AMD sistemlerin yeterli olduğunu düşünmüyorum artık. Elimde imkanım olsa iade etmek isterim tüm sistemi.

6 sayfaya bakmadım ama CMOS temizliğini pili de söküp 5 dakika civarı bekleyerke yaptın mı? %100 emin olmak bunu da yapmak şart. Ben 1-2 kere CMOS temizliği yaptım sandım daha önce meğer yapılmamış.

RAM, BIOS pili hepsini söküp şöyle 5-10 dakika ölü bırakmak da bir seçenek.

Yaşadığınız olayın AMD ile bir alakası yok, anakart Intel de olsa aynı sorunu yaşayabilirdiniz.
Foxcon g41mxe anakartım var ya . Onda bile ramın değerlerini yükselttiğimde sistemi yeniden başlattığımda açılmaz sonra kendi resetleme yapar ve biosa girdiğimde eski değerlerine resetlenmiş bir şekilde bulurdum kendimi.Cmos felan resetlememe gerek kalmazdı.

Son düzenleme:
Artık servis hazırlıkları yapsam iyi olur sanırım. Ama AMD sistem aldığım için pişmanlık duydum açıkçası.

Herhangi bir fiziki müdahalede bulunmadım. Tek yaptığım RAM'ı 4000MHz yapmamdı lanet olsun nereden yaptım. Şimdi servisle uğraşıcağım. Tamam ben hatalıyım ama çözüm konusunda bu AMD sistemlerin yeterli olduğunu düşünmüyorum artık. Elimde imkanım olsa iade etmek isterim tüm sistemi.

Sorunu tek siz yaşadınız diye tüm AMD suçlu olmuyor burada. Şansınıza -arızalanacağı- varmış ve arızalanmış.

Hepsini denedim.

O zaman servis. Senin donanımlardan birinin patlayacağı tutmuş sonuç bu, şanssızlık mı şans mı bilemiyorum. Ben kullandığım bilgisayarların limitlerini denemeyi ve bu esnada bol bol çökertmeyi severim hiç başıma gelmedi.

İyi yanından bakarsak o patlayan donanım ileride de başına bela olabilirdi üretim hatasıdır. En azından şu anda garanti kapsamında değişecek.

Geri
Yukarı