MSI B550 Gaming Plus, anakart LED'i yanıyor PC açılmıyor

burak611

Kilopat
MSI B550 Gaming Plus anakartım var. Ryzen 5600X işlemci için BIOS flash ile en son sürüme sıkıntısız bir şekilde güncelledim. Sonra PC açıldı sorun yoktu. Şeytan dürttü beni RAM'lerimi 4000MHz yapmak istedim. BIOS'tan ayarları yaptım tekrar açılmadı PC. CPU ışığı beyaz bir şekilde anakartının üzerinde yanıyordu. Sonra buradan konulara baktım. CMOS sıfırladım. Olmadı. En son dedim flash BIOS'la eski BIOS atmaya çalışayim. O aşamada flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor sürekli ama öncesinde 5 dk da ışık sönüyordu güncellemiştim şimdi ışık yanıp sönmesi durmuyor sürekli flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor. Şu an 45DK'dır yanıp sönüyor. Bu esnada yine CPU beyaz ikaz ışığı anakartın yanık bir şekilde bekliyor. Şu an hala öyle. Ne yapmam gerekiyor bilginiz var mı? Yoksa servise mi gitmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman servis. Senin donanımlardan birinin patlayacağı tutmuş sonuç bu, şanssızlık mı şans mı bilemiyorum. Ben kullandığım bilgisayarların limitlerini denemeyi ve bu esnada bol bol çökertmeyi severim hiç başıma gelmedi.

İyi yanından bakarsak o patlayan donanım ileride de başına bela olabilirdi üretim hatasıdır. En azından şu anda garanti kapsamında değişecek.

Haklısınız. Ben de bir dahaki sefere işini şansa bırakmayan daha iyi firmaların ürünlerine ilgi duyuyorum artık. Fikrim bu sadece. Kötülemek niyetinde değilim. Sadece kızgınım haklı olarak. Şu anakartların serviste güncellenip gelmeside zor bir olay olmamalı artık.

Haklısınız. Ben de bir dahaki sefere işini şansa bırakmayan daha iyi firmaların ürünlerine ilgi duyuyorum artık. Fikrim bu sadece. Kötülemek niyetinde değilim. Sadece kızgınım haklı olarak. Şu anakartların serviste güncellenip gelmeside zor bir olay olmamalı artık.

Üretim hataları en üst, en kaliteli ürünlerde bile çıkabiliyor. Bir üründe RMA oranı yüzde bir ihtimaldir o bir kişi de sen olursun.

Üretim hataları en üst, en kaliteli ürünlerde bile çıkabiliyor. Bir üründe RMA oranı yüzde bir ihtimaldir o bir kişi de sen olursun.

Evet çok haklısınız.
MSI servisi umarım anlayışlıdır demek kalıyor bana artık.

Servisten bugün mesaj geldi anakarta BIOS atılmış ve görüntü alınmış. Yanında işlemcimi ve RAM'lerimi göndermiştim onları test etmemişler. Riskli olduğu için bu sorumluluğu almıyorlarmış.

Yine de bu kadar hızlı bir servis ve ilgi güzeldi. Umarım işlemcimde herhangi bir sorun yoktur.

Son düzenleme:
Evet çok haklısınız.
MSI servisi umarım anlayışlıdır demek kalıyor bana artık.

Servisten bugün mesaj geldi anakarta BIOS atılmış ve görüntü alınmış. Yanında işlemcimi ve RAM'lerimi göndermiştim onları test etmemişler. Riskli olduğu için bu sorumluluğu almıyorlarmış.

Sizin BIOS uçmuştu zaten, geldiğinde o karta BIOS güncellemesi yaparken flashback ile yapmayın, normal BIOS ekranından yapın.

İlginçmiş, sorun gerçekten BIOS ile çözüldüyse. Normalde BIOS'a bir şey olsa bile Flashback'in her türlü çalışması gerek ancak ne olduysa flashback de uçmuş galiba yoksa her türlü güncellemesi lazımdı.

Servise tam olarak sorunun ne olduğunu sormadım. BIOS atılıp görüntü alındı be tüm testlerden başarılı bir şekilde geçti anakart denildi. Herhangi bir arızadan bahsedilmedi. Bir daha elimi sürmem flashbiosa zaten. Şu an işlemcimi test etmedikleri için acaba işlemcimden mi sorun var diye şüphe oluştu bende. İşlemcilerin de öyle fiziki bir darbe almadan bozulacağını düşünmüyorum. Gelsin bakalım anakart o zaman anlarız.

Dayanamadım bir mail attım anakartta soruna rastlandı mı rastlandıysa nedir diye yazdım. Dönüş yaparlarsa buraya yazacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı