Çözüldü MSI B550M BIOS güncellemesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kado1082

Picopat
Arkadaşlar, ben yaklaşık 2 hafta önce yeni bir PC aldım. MSI B550M Mortar anakartım var. BIOS sürümüne baktım ama en yeni sürüm bu 7C94V13. benim sürümüm ise bir iki rakam değil direk ayrı bir şey yazıyor. Güncelleme yapmalı mıyım bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dostum sende ilk sürüm BIOS var, BIOS güncellemelisin.
En son sürüm olan V13 sürümünde AGESA 1.0.8.1 mikrokod güncellemesi var, söylentilere göre bu güncelleme ile işlemci gecikmesi azalıyor, bu da performans demek.
BIOS güncellemek için 7C94v13 yazan yerin yanındaki indirme tuşuna bas, sonra .ZIP'in içerisindeki .130 uzantılı dosyayı flash belleğine at, BIOS'a gir, M-Flash'a gir, sistem M-Flash moduna girecektir.
Sonra flash belleğindeki BIOS güncelleme dosyasını seç, tamam de ilerle.
BIOS'un güncellenmesi 5-10 dakika arasında sürecektir.
BIOS güncellemesi esnasında elektrik giderse korkma, çünkü o modelde BIOS Flashback var, yani BIOS corrupt olsa bile kurtarabilirsin.
20200917_214410.jpg

Evet yapmalısın. Ben sistemi ilk aldığımda BIOS güncel değildi bu yüzden sistemi uzun süreden sonra açtığımda bilgisayar siyah ekranda kalıyordu. BIOS güncelledikten sonra düzeldi.

En son sürüm olan V13 sürümünde AGESA 1.0.8.1 mikrokod güncellemesi var, söylentilere göre bu güncelleme ile işlemci gecikmesi azalıyor, bu da performans demek.
BIOS güncellemek için 7C94v13 yazan yerin yanındaki indirme tuşuna bas, sonra .ZIP'in içerisindeki .130 uzantılı dosyayı flash belleğine at, BIOS'a gir, M-Flash'a gir, sistem M-Flash moduna girecektir.
BIOS güncellemesi esnasında elektrik giderse korkma, çünkü o modelde BIOS Flashback var, yani BIOS corrupt olsa bile kurtarabilirsin.

Çözüm
BIOS güncellemek için 7C94V13 yazan yerin yanındaki indirme tuşuna bas, sonra. ZIP'in içerisindeki. 130 uzantılı dosyayı flash belleğine at, BIOS'a gir, M-Flash'a gir, sistem M-Flash moduna girecektir.

Kanka birkaç video izledim. Ve OC yapıldıysa kapayın diyor ben bir OC yapmadım. Fakat işlemcim 3.6 GHz taban hızı ancak 4.2'de çalışıyor. (R7 3700x) bunu ne yapmalıyım. Sistem İtopya'da toplandı.

Kanka birkaç video izledim. Ve OC yapıldıysa kapayın diyor ben bir OC yapmadım. Fakat işlemcim 3.6 GHz taban hızı ancak 4.2'de çalışıyor. (R7 3700x) bunu ne yapmalıyım. Sistem İtopya'da toplandı.
Bir şey yapmana gerek yok dostum, direkt BIOS güncelle, o kadar incesine takılma.
Ama eğer illaki içim rahat olsun BIOS güncellerken diyorsan BIOS'ta Settings kısmından Save and Exit kısmından Restore Defaults de, bu sayede BIOS'taki ayarların sıfırlanır, fabrika ayarlarına döner.
İstersen öyle yapıp BIOS güncelle, sorun yok.

Bir şey yapmana gerek yok dostum, direkt BIOS güncelle, o kadar incesine takılma.
Ama eğer illaki içim rahat olsun BIOS güncellerken diyorsan BIOS'ta Settings kısmından Save and Exit kısmından Restore Defaults de, bu sayede BIOS'taki ayarların sıfırlanır, fabrika ayarlarına döner.
İstersen öyle yapıp BIOS güncelle, sorun yok.
16003703428376097900523304986585.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı