MSI B650M anakartta XMP açıldıktan sonra ekran gelmiyor

BlackHammer

Hectopat
İyi günler.
Sistemi yeni topladım ve sorunsuz çalışıyordu ardından 6000 MHz olarak satın aldığım bellekler 3600 MHz çalıştığını fark ettim ve BIOS üzerinden XMP ayarını açtım yeniden başlatınca bilgisayara ekran gelmedi. 10 dakika sonrasında geldi ve XMP ayarını kapattım tekrardan açtım fakat aynı durum siyah ekranda yaklaşık 15 dakikadır çözümü bulamadım yardımcı olur musunuz?
RAM: Corsair 32 GB(2x16 GB) Vengeance RGB 6000MHz CL40 DDR5 beyaz Dual kit RAM.
Anakart: MSI B650M Gaming Plus Wi-Fi AMD B650 soket AM5 DDR5 7200+(OC)MHz mATX Gaming (oyuncu) anakart.
İşlemci: AMD Ryzen 7 7800x3D 5.00 GHz.

10 dakika sonrasında geldi

Hocam AMD anakartlarda XMP vb. RAM ayarı yapınca boot süresi ilk açılışta inanılmaz yükseliyor ben de yaşadım, koskoca MSI B650 Tomahawk ile 6 dakika boot süresi beklediğim olmuştu. Bir keresinde ayar yeni yapıldığı zamanda yine sebepsiz uzun bir boot süresi oldu. Fakat şu an bilgisayarın toplam açılış süresi 20 saniye falan.

Hocam AMD anakartlarda XMP vb. RAM ayarı yapınca boot süresi ilk açılışta inanılmaz yükseliyor ben de yaşadım, koskoca MSI B650 Tomahawk ile 6 dakika boot süresi beklediğim olmuştu. Bir keresinde ayar yeni yapıldığı zamanda yine sebepsiz uzun bir boot süresi oldu. Fakat şu an bilgisayarın toplam açılış süresi 20 saniye falan.
Ne yapmam lazım peki ?

Bilgisi olan var mı ?

Son düzenleme:
Ne yapmam lazım peki?

Bilgisi olan var mı?

Bilgisayar açılırken anakart üzerindeki DRAM LED'i ışık veriyorsa bekleyin 10-20 dakika, sonuç yok ise RAM'i farklı bir slota takın, yine bekleyin, o sefer de de olmaz ise RAM'da sorunu bende bilmiyorum. Fakat bekledikten sonra açılıyor ise AMD EXPU yu aç, bu sorununu çözecektir(ilk 1-2 açılışında yine uzun sürer). En azından ben kendi sorunumu böyle çözmüştüm.

Arkadaşlar problemi çözdüm sorun işlemcini desteklediği ram hızından kaynaklı yaşanıyor.
DDR5 sistemlerde bu sorun varmış özellikle Msi marka anakartlarda XMP yada EXPO kaynaklı bi sorun değil işlemcinin sayfasından desteklediği ram hızını seçin sorun düzelecektir.

Sorunun çözümü o değil. RAM'leri A2 ve B2 slotlarına taktığından emin misin? Çünkü 2x16 halde 3600 çalışması çok komik. Ya da BIOS'un milattan kalma olabilir.

Ben aynı işlemci ve piyasadaki en ucuz anakart ile 6400 MHz, 1:2 mod ile 8000 MHz çalıştırabiliyorum.

Msi anakartlarda bu problem var, bios 7 mayıs son güncel halinde, ramler doğru slotlarda ddr 5 sistemlerde bu problem yaygın araştırabilirsiniz şuanlık çoğu kişi güncelleme bekliyor kimisi 4 ram aynı anda 6000 MHz hızında çalışmayacağını söylüyor kimisi XMP hatası diyor benim bulduğum çözüm işlemcimin maksimum desteklediği hızda çalıştırmak. Farklı bi çözüm biliyorsanız deneyebilir sonucu yazarım.

Geri
Yukarı