MSI G244F ile alakalı bilgiler ve öznel yaklaşımlarım

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba. Bugün sizlere uzun zamandır forumda dolaşan bir monitör olan MSI G244F'nin, DisplaySpecifications tarafından paylaşılan panel bilgisini söyleyip kendi düşüncelerimi belirteceğim.

Açıkçası ben bu panel bilgisini görünce epey şaşırdım. Çünkü MSI, gördüğüm kadarıyla ilk kez bu panel üreticisinden panel alıyor.

Panelimiz HKC markasına ait olan SN238CS04-1 model koduna sahip paneli kullanıyor. Bu panel kodunu gördüğümde işimin kolaylaştığını düşündüm açıkçası. Çünkü en azından panel ve paneli kullanan monitörerle alakalı fikir edinebiliriz. Biraz araştırmaya başladım.

Öncelikle Panelook sitesinde çıktığını görüyoruz.

Panelook sitesindeki bilgiye bakarsak bu panelin 2022'nin 3. çeyreğinde seri üretime geçtiğini, yani yeni bir panel olduğunu görüyoruz.
1697058881378.png

Native olarak 165 Hz bir panel olduğunu görebiliyoruz. G244F ise 170 Hz bir monitör. Yani MSI, 5 Hz overclock yapmış.
1697058945151.png

Sitede yazan diğer bilgiler, referans alınabilecek bilgiler değil, çünkü arka aydınlatma faktörü var.

Daha sonra bu paneli kullanan G244F'ten bağımsız başka modeller var mı diye arayışa geçtim ve bir model buldum. Modelimizin ismi KOORUI X41. İncelemesine bakalım.

Ekleme: SN238CS04-1 model koduna sahip panel ile alakalı internette gördüğüm yorumların neredeyse hepsi "Fast IPS panel" doğrultusundaydı. Yani muhtemelen Response Time vs. gibi değerler bu panelde iyi sonuç veriyor.

1697059340571.png

Renk gamutları bu şekilde ölçülmüş.

Aynı modelin farklı incelemesine baktım, değerler yakın. %91 P3 ve %89 Adobe RGB ölçülmüş.

1697059459909.png

Aşağıdaki görsel ise kilit nokta.

1697059510632.png

Monitörümüz ortalama 1100:1 kontrast değeri sunmuş ve maksimum parlaklık olarak 260 nit sunmuş. White Point değeri ise 6700K. Yani bu şu demek, bu monitör paneli gerçekten de 1000:1 civarlarında gezinen bir kontrast değeri sunan panel modeli.

MSI G244F'ten 24G2SPU gibi 1400:1 civarı kontrast veya G24F-2 gibi 1250:1 veya 24G2U v1 gibi 1500:1 veya MSI G241 gibi 1400:1 kontrast değeri beklemiyorum açıkçası ama incelemesi olmadığı için yorum yapamam. G244F'ten başka bu paneli kullanan tek ürün ortada, dolayısıyla kıyaslama yapabileceğimiz tek model bu. KOORUI X41'in incelemeler sonucu çıkan renk gamutu değerlerini, MSI G244F'nin kağıt üstü verileriyle eşleştirince ortaya stabil bir sonuç çıkıyor.

Not: MSI'ın sitesindeki veriler gamut coverage değil, gamut volume. Coverage olunca değerleri %5 civarı daha düşük düşünün. Yani Adobe RGB %90, DCI-P3 ise %87 civarı gibi.

1697062259135.png

Maksimum parlaklık konusunda yorum yapamam, çünkü bu doğrudan arka aydınlatmayla alakalı bir durum ve çok değişkenlik gösterir. İncelemesi olmadan yorum yapamayız. Aslında buraya kadar olan verilere de kesin diyemeyiz ama bu parlaklık konusu direkt inceleme gerektiriyor, diğerleri yine tutarlı bir yaklaşım sayılabilir.

Ancak G244F ile alakalı bir görsel buldum.

Soldaki G244F, sağdaki ise G274F. Gördüğünüz gibi G244F, bariz bir şekilde G274F modelinden parlaklık konusunda geri kalıyor. Her iki modelin de incelemesi yok ancak ben G244F'nin çok parlak bir ekranı olduğunu sanmıyorum, KOORUI X41'deki gibi bir 260 nit civarı parlaklık çıkarsa şaşırmam.

1697062740265.png

1697119444283.png

1697119475347.png

1697119502896.png

Sonuç: Bu konudan ne anlamalıyız?

Bu konudan şunu anlamanızı istiyorum aslında. Ben MSI'ın böylesine radikal bir karar verip şu ana kadar hep BOE veya PANDA panellerini kullandığı ortamda HKC'ye ait bir panel kullanmasını fazlasıyla yadırgadım. Zaten G244F incelemesi olmayan bir modeldi, şimdi bu panel üreticisi değişimi ile iyice işin içinden çıkamaz olduk. Çünkü bu panel 2022'nin 3. çeyreğinde seri üretime geçmiş bir panel, henüz çok taze, panelin bir problemi olup olmadığını bilmiyoruz veya ne kadar kaliteli bir panel olup olmadığını bilmiyoruz. KOORUI X41 modelini bu konuya ekleme sebebim, bu paneli kullanan tek model olması ve pek çok özelliğinin muhtemel G244F'ye benzer olduğu düşüncesine sahip olmamdı. Ki parlaklık hariç bana göre öyle ama G244F incelemesi görmediğim müddetçe bu konunun pek de bir geçerliliği yok.

Bana göre MSI G244F önerisi şimdilik askıya alınmalı. İyidir/kötüdür, kullananlar memnundur; o kısmını bilemeyiz, çünkü ortada direkt olarak incelemesi olmayan ve radikal karar alınıp 2022/Q3 üretimi bir HKC panel kullanan monitör var.

Gigabyte G24F-2 şimdilik daha iyi bir seçim, çünkü incelemeler doğrultusunda kaliteli olduğu bilinen bir model. Veya 24G2SP/SPU modelleri de yine incelemeler doğrultusunda kaliteli olduğu bilinen bir model.

Bu monitör hakkında bilgi edinmek için elimden gelenin fazlasını yaptım, hatta Google'da aratma yaparken isabetli sonuç almak için Çince, Vietnamca, Korece gibi dilleri bile çevirip aratmaya çalıştım :D Ancak ne yazık ki inceleyen yok.

Kaynak

Son düzenleyen: Moderatör:
Onermeyi birakirim. G244F yerine bütçe artilip bu model guzel.

Eger olmazsa, G24F2 de guzel ama kontrolu yapilmali.

Bir de G2412 ve G2422 var, ne dusunuyorsunuz?
G2422 incelemesi yok ama G2412 fena değil.

Forumda sık dönen modeller için bir sıralama yapacak olursam;
  • 24G2SP(U) > G24F-2 > G2412 > 24GN65R-B > G2422HS > VP249QGR > VX2428J
şeklinde ilerler.

27" için ise 27G2SPU, G27F-2, G2722HS ve mecbur kalınması durumunda G2712 önerebilirim.

Cogu kisinin bu yeni monitore lap diye atlayip onerdigini goruyordum. Demek ki atlanmaması gerekiyormus. İncelemesi olmayan, elde yeterli veri bulunmayan kendini kanıtlamamış modeller hiçbir zaman önerilmemeli bence.

Arastirma icin elinize kolunuza saglik.

Cogu kisinin bu yeni monitore lap diye atlayip onerdigini goruyordum. Demek ki atlanmaması gerekiyormus. İncelemesi olmayan, elde yeterli veri bulunmayan kendini kanıtlamamış modeller hiçbir zaman önerilmemeli bence.

1 ms GtG ve G2412'in yenilenmis modeli diye tanitildi.

Bir de G2422'in daha iyi model oldugunu gordum bilgili uye tarafindan. Onu hiç onermedim ama fiyat benzer. Yine de attigim AOC'u oneririm. Stokta olmayanin biraz kisilmis versiyonu.

Arastirma icin elinize kolunuza saglik.
Aslında bu hataya ben de düştüm, çünkü MSI şu ana kadar hep BOE veya PANDA panel kullandı ve bu panellerin hepsi LC238LF1F, LC238LF4F gibi standartlaşmış panellerdi. Böylesine bir istisnayı geçtim, MSI ilk kez HKC panelli bir monitör piyasaya sürdü.

Bu monitörü soranlara ilk yazdığım şey, "panelin HKC olmasından dolayı iki kez düşünüp alın" diyordum. HKC kötü bir panel üreticisi değil. Orta segment TV'lerde çok sık rastlıyoruz. Arçelik kullanıyor mesela. Vestel'de kullanıyor olması lazım. Fakat dediğim gibi BOE, Panda, AU gibi markaların yanında fifti fifti oluyor.

Ayrıca hocam "Fast IPS" kavramını belirtme nedenizi sorabilir miyim? Gerçek olmayan bir kavram biliyorsunuzdur. Tepkime süresine atıfta bulundunuz sanırsam.

Şu an 4 aydır G244F kullanıyorum. 2 yıllık ASUS VA24ehe bana veda edince bende bu Model'i aldım herhangi bir sorun yok ama parlaklığı gözümü çok acıtıyor parlaklığı %10'da kullanıyorum ASUS olan monitörün sitesinde 250cd/㎡gösteriyor ve ben ASUS'u %45 parlaklıkta kullanıyordum. Renkleri aşırı güzel ayağının özelliksiz olması biraz zorluyor o kadar. Bir de adaptörü dışarıda ve ısınıyor ASUS olanınki içindeydi. Mprtmodu var uzun süre açık bırakınca bir de 170hze çekince monitörün ekran kısmında normale göre ısınma oluyor ben mod olarak profesyonel ekoda kullanıyorum. Bir de HDCR modu var orasının renkleri ayrı bir güzel.

Geri
Yukarı