MSI GE60 2OE için mSATA vs SATA SSD

Ahwehota

Kilopat
Daha fazla  
Kullandığım bilgisayarda 2 adet mSATA portu var. Bunlardan birinde Toshiba'nın 128 GB'lik mSATA SSD'si mevcut diğeri boşta. SSD dışında bir de 1 TB hardisk mevcut. Hardiskte oyunları ve kişisel dosyalarımı saklıyorum. SSD'de ise Windows ve benim için önemli olan mimarlık programları mevcut. Ancak 128 GB bu programlar için pek yeterli değil. Ayrıca bunların yanında Adobe programlarını da kullanıyorum ve alan benim için yetersiz kalıyor. Onun için 2. mSATA portunu değerlendirmek istedim.

Ancak küçük bir arama yaptığımda mSATA SSD'lerin gerçekten SATA SSD'lere göre çok pahalı olduğunu gördüm. En basitinden Samsung 860 Evo 250 GB modeli SATA SSD 300 TL bandında bulunuyorken mSATA ise 450 TL'den başlıyor.

Sorum ise şöyle. Ben bilgisayarımdaki CD-ROM yerine bu SATA SSD taksam mSATA ile aralarındaki performans farkı ne derece olur. İkinci sorum ise mSATA'nın bu denli pahalı olmasının bir sebebi var mı? Önerilerinizi bekliyorum.
Kullandığım laptop MSI GE60 2OE modeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
En ufak bir performans farkı olmaması lazım. Yine de AIDA64 veya HWInfo ile bir bakın optk sürücü bağlantısının SATA standardına.

mSATA çok seri üretilmediği için fiyatı pahalı.
Peki Recep Abi Ali Abi'de bende ki MSI GE60 modelinden kullanıyordu yıllar önce hatta RAM takma rehberi yapmıştınız. Sence bu laptopa bu tarz yükseltmeler yapmak mantıklı mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı