MSI GE62VR 7RF Apache Pro İnceleme

Ürünü yaklaşık 2 ay önce satın aldım. 2 aydır kullanma imkanı buldum. Ürün hakkındaki objektif yorumlarımı paylaşacağım sizlerle.

Öncelikle ürünün dış görünüşünden bahsedeyim. Muadillerine göre bir tık daha hafif ve ince bir ürün diyebilirim. Monster Abra serisinden 200 gram daha hafif. Hem de optik okuyucu olmasına rağmen. Kullanılan malzeme fırçalanmış plastik. Hoş bir görünümü var ve elde güzel bir his bırakıyor. Kullanılan malzeme olarak beni tatmin etti diyebilirim.

Kutu içeriği olarak iyi bir deneyim sunuyor. İçinden bir adet gaming fare ve sırt çantası çıkıyor. Ürünler kalitesiz değil. Özellikle çanta son derece tok ve kaliteli. Farenin bir tık daha kaliteli olmasını beklerdim ne kadar hediye de verilse sonuçta 6000 lira bandında bir cihaz alıyoruz.

Performans konusuna değineyim. Ürünün soğutma performansı oldukça iyi. 3 saat aralıksız Far Cry Primal oynamama rağmen ellerimde en ufak rahatsızlık hissetmedim. Ki ben bu konuda baya sorunlu biriyimdir.

Isınma konusunda en ufak olumsuzluklarda rahatsız olurum. Ona rağmen çok başarılı buldum. Fanların çalışma sesleri belki bir tık daha az olabilirdi. Rahatsız ediyor mu derseniz eğer, gece uyku vaktinde oynuyorsanız ve aynı odada biri uyumuyorsa kimse rahatsız olmayacaktır.

Ürünün ses performansı şu ana kadar kullandığım en iyi ses sistemine sahip ürün. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Önceki bilgisayarım Lenovo idi ve JBL!nin 4 hoparlörlü sistemi vardı. Ona rağmen bunu söylüyorum. 3W değerinde 4 hoparlör + 3W değerinde bir Subwoofer var. Ses hem bir dizüstü bilgisayara göre son derece yüksek ve cızırtı falan hiç duymadım. Dynaudio'nun kalitesi bu cihazda algılanıyor.

Ekran kalitesine 10 üzerinden 9 veririm. Renk doygunluğu mükemmele yakın. Kusur olarak söylemek gerekirse bir tık daha parlak olmasını isterdim. Bu eksi diyebilirim ekran konusunda bir tek.
Touchpad ve klavye oldukça ergonomik ve hassas. Gayet memnun kaldım. Bu konuda da tek rahatsız olduğum nokta, num pad bölümü biraz çıtırtı yapıyor. Fabrikasyon hata mı yoksa normal bir durum mu henüz bilmiyorum. Sorun rahatsız eden boyuta gelirse gerekirse müşteri hizmetleri ile görüşürüm. Şu an çok problem teşkil etmiyor.

Cihazın yanında gelen uygulamalar son derece işlevsel. MSI Dragon Center ile kolaylıkla ekran modunu film izlemeye, oyun oynamaya ve benzeri uygulamalara göre otomatik ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca CPU kullanımı, GPU kullanımı gibi sistemsel değerleri yüzde cinsinden belirtiyor. Klavye renginin ayarlanması da keza bu uygulama ile yapılıyor. Nahimic 2 uygulaması ile de ses ayarları en ince detaylarına kadar ayarlanabiliyor. Zaten MSI'nın uygulama zenginliği ve kalitesi tartışmasız.

Ürünün eksilerine gelecek olursak, USB portları bence günümüz için yetersiz. 2 adet USB 3,0, 1 adet USB 2,0 ve 1 adet USB 3,1 portu var. Mini display, HDMI SD kart portları da mevcut ama günümüzde bir çok cihaz USB 2,0 veya 3,0 ile bağlandığı için en azından 4 adet USB portu olmasını ve bunların hepsinin de 3,0 desteklemesini açıkçası beklerdim. Cihazın SDD'si oldukça hızlı. Bir problem yaşamadım hiç. 7200 RPM bir HDD mevcut. Sessiz çalışıyor fakat ister istemez biraz yavaş kalıyor HDD. Bu anormal bir durum değil tabii ki. Tek dikkatimi çeken, çok nadir olarak 1 saniyeye yakın bir süre donma yapabiliyor. Bu film izlerken de oluyor oyun oynarken de eğer HDD'ye kurduysanız veya filmi attıysanız. SDD'de denediğimde en ufak donma veya takılma yok. Bu bir mekanik sorun da olabilir, yazılımsal sorun da olabilir veya normal bir durum da olabilir ben sadece değinmek istedim.

Cihazın ekranı tutan menteşeleri sağlam yapılmış gibi duruyor. Arada çok ince bir çıt sesi geliyor fakat henüz bir sorun yaşamadım. Bir önceki bilgisayarımı bu konudan 2 defa servise göndermiş biri olarak artık bu konuya da önem veriyorum.

Toplamda puanlayacak olursam cihazı;
Performans: 9/10
Malzeme kalitesi: 8/10
Fiyat/Performans: 7/10
Uygulama zenginliği: 9,5/10
Sessizlik: 8/10
Soğutma: 9,5/10

WhatsApp Image 2017-04-19 at 16.44.36 (1).jpeg
WhatsApp Image 2017-04-19 at 16.44.36.jpeg
WhatsApp Image 2017-04-19 at 16.44.37.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
@Pikachu.34 teşekkür ederim :)
Bu arada dip not eklemeliyim sanırım. MSI Bios güncellemesi getirmiş. İncelemede bahsettiğim saniyelik takılmalar bitti. 2 haftaya yakın oluyor BİOS güncellemesi yapmam. O zamandan beri bir defa olmadı anlık takılmalar. (y)

@Pikachu.34 teşekkür ederim :)
Bu arada dip not eklemeliyim sanırım. MSI Bios güncellemesi getirmiş. İncelemede bahsettiğim saniyelik takılmalar bitti. 2 haftaya yakın oluyor BİOS güncellemesi yapmam. O zamandan beri bir defa olmadı anlık takılmalar. (y)

Bilgisayarı güncel fiyatını kaça aldınız ayrıca 3 gb ekran kartı oyunlarda memory sıkınıtısı yaratıyor mu ? bunu da belirtirseniz direk alıcam bu pc yi :) bi kardeş gelsin yanına :D

Bilgisayarı güncel fiyatını kaça aldınız ayrıca 3 gb ekran kartı oyunlarda memory sıkınıtısı yaratıyor mu ? bunu da belirtirseniz direk alıcam bu pc yi :) bi kardeş gelsin yanına :D
Bende GE72 VR 6RF var. Ekran kartı bire bir aynı. 3 GB şu zamana kadar hiç sıkıntı yaşatmadı. Her oyunu ultra ayarlarda kasmadan açabiliyorum. İleriki yıllarda yüksek hafıza isteyen uygulama veya oyunlar çıkarsa bilemem.

Dostum bilgisayarın güncel fiyatı 6200 dolaylarında. Ama Hepsiburada sitesinde bazen günlük kampanyalar oluyor. Ben 5250 liraya aldım. KDV bizden şeklinde kampanya yapıyorlar o şekilde denk gelirsen al derim. Her şeyinden memnunum cihazın. Ultra ayarlarda Far Cry Primal oynuyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım dostum. Memory konusunda herhangi bir sorun da yaşayacağını sanmıyorum (y)

Dostum bilgisayarın güncel fiyatı 6200 dolaylarında. Ama Hepsiburada sitesinde bazen günlük kampanyalar oluyor. Ben 5250 liraya aldım. KDV bizden şeklinde kampanya yapıyorlar o şekilde denk gelirsen al derim. Her şeyinden memnunum cihazın. Ultra ayarlarda Far Cry Primal oynuyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım dostum. Memory konusunda herhangi bir sorun da yaşayacağını sanmıyorum (y)
Üründen hala memnunmusun, cs go ve lol en yüksek ayarlarda fps kaç oluyor?

Üründen hala memnunmusun, cs go ve lol en yüksek ayarlarda fps kaç oluyor?
Bayadır forumda yoktum öncelikle herkese selam :)
Üründen hala memnunum, hala bir sıkıntı yaşatmadı bana. Sadece bir ara hoparlörlerinden çok boğuk ve az ses geliyordu. Bu durum beni bir hayli soğutmuştu bilgisayardan. Bozuldu sandım açıkçası. Meğersem güncelleme yaparken ses kartı sürücüsünü yanlış versiyon yüklemişim sorun oradan kaynaklanmış.
Oyun performansına gelecek olursam, oyun oynamayalı baya uzun zaman oldu maalesef zaman bulamıyorum. Ama hatırladığım kadarıyla ben 144 fps ye sabitliyordum fps ayarını. 144 fps de sabit duruyordu 10 kişinin katıldığı kombatlar olmadığı sürece.
Cs:GO'da inan ki hatırlamıyorum ama onda da yüksek bir performans veriyordu tabi ki.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı