MSI GE72 mühendislik için nasıldır?

Can Ali Ateş

Kilopat
Daha fazla  
Model: MSI GE72 6QF-017TR
Satın alım yılı: 2016.
Ekran kartı: GTX 970M.
İşlemci: i7 6700HQ.
RAM: 8 GB.

İyi forumlar arkadaşlar, yukarıda özelliklerini belirttiğim laptopum ile ilgili birkaç sorunumu paylaşmak ve sizden tavsiye almak istiyorum.

Sorunlar:
- Klavyede bulunan bazı tuşlar yerinden fırlamaya başladı, tahminimce Switch veya kilit sistemi kaynaklı sorunlardan dolayı.
- Kullanım yılının uzunluğuna bağlı olarak şarj sürem 1 saat gidiyor.
- Yıllık bakımı yaptırılmadığından dolayı avuç içimde yanma hissine ulaşacak seviyede ısınma mevcut (stabil durumda bile oluyor, cooler booster ile çözmek durumunda kalıyorum.)
- Artan mavi ekran sorunları.

Üstteki sorunlar için MSI yetkili servisi ile iletişime geçtiğimde bana şöyle bir meblağ çıkardılar:
+ Üst kasa klavye değişimi = 138$ + KDV.
+ Servis bakım ücreti (işlemci macunu yenileme, fan temizliği vs.) = 250 TL + KDV.
+ Batarya değişimi (fiyat bilgisini sormadım)
+ Tekrar Windows 10 kurulumu.

Yukarıdaki çözümleri topladığımızda yaklaşık 1800 - 2000 TL ediyor.

Kullanıcı profilim:
+ Farklı tarzlarda oyun oynuyorum (Valorant, Forza, League of Legends, The Crew, Far Cry vs.)
+ Yapay zeka müh. Öğrencisi olduğum için makine öğrenimi, data bilimi, görüntü ve ses işleme, kodlama üzerine eğitim alıyorum/alacağım ve üzerinde çalışıyorum/çalışacağım.

Aklımda oluşan sorular:
+ Bütçem elveriyor ancak ailemi de zora sokmak istemiyorum, yeni laptop gerekiyor mu artık?
+ Yukarıda belirtilen maliyeti vererek sorunları çözmek mantıklı mı?
+ Sorunlarımı yukarıda verilen maliyetle çözersem kaç sene daha sorun yaşamadan kullanırım?
+ Verebileceğiniz ek öneriler veya tavsiyeler varsa dinlemek isterim.

Okuduğunuz ve yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Yeni bir cihaz almana öğrenciliğinde gerek yok diyebilirim. Bakımlarını kendin de yapabilirsin. Yapabiliyorsan klavye ve bataryayı internet üzerinden alıp kendin tak. Daha ucuza gelecektir.

Dediğin oyunlar için halan daha yeterli bir cihaz, garanti yok ise termal macun gibi işlemleri kendin daha ucuza ve daha güzel bir şekilde halledebilirsin. Mühendislik için ağır uygulamalar kullanıyorsan o işlemci biraz ''cacık'' olmaya başlamıştır bile. Fakat dediğin işlemleri yaparsan cihazı 2 sene daha sorunsuz kullanabilirsin tahminimce. Ayrıca @drmstafaa dediği gibi işlemleri kendin yaparsan daha ucuza kapatırsın.

Hocam mavi ekran hatalarının nedenini bulmanızı öneririm sonradan bileşenlerde sıkıntı çıkmasın.

Geri
Yukarı