MSI GE75 RAİDER 8SF jak girişi kırıldı

Gaelm

Hectopat
Herkese merhaba, başlıkta belirttiğim üzere 2019 Şubat ayında aldığım GE75 Raider 8SF laptopumun kulaklık jak girişi kırıldı, bir anlık dikkatsizlik sonucu, sakınan göze çöp batar misali. Altın renkli hare yerinden söküldü, şu an kulaklıkla bağlantı çok gevşek bir şekilde sağlanabiliyor ve sıklıkla temassızlık sorunu olduğundan tahmin edebileceğiniz üzere herhangi bir oyun deneyimini zehir eder bir hâlde, otururken kımıldamamaya çalışıyorum, öyle bir ızdırap.

Vatan'dan aldım. Garantisi devam ediyor. Şimdi izlemeyi düşündüğüm birkaç yol ile alakalı sizden fikir almak istiyorum.

- Vatan Bilgisayar, Servispoint diye bir yer ile çalışıyormuş. İstanbul'da oturmuyorum. Benim için çok kıymetli olan bir makinayı kargoya verip, önce Vatan'ın servisine gitmesini ve oradan da Servispoint'e yollanmasını bekleyeceğim. Ne kadar süreceği meçhul, bu problemin bilgisayarı bu kadar riske atmaya (Vatan tarafından iyi paketlenecek mi? Genel geçer kargo endişeleri vb.) değer olup olmadığını muhakeme etmeye çalışıyorum. Belki verdiğim hâlden daha kötü bir şekilde veya hiçbir şey yapılmadan geri gelecek. İnternetteki şikayetler insanı karamsarlığa sürüklüyor. Yaşadığım durum sanıyorum ki kullanıcı hatası olarak değerlendirilecek ve ücretli tamir teklif edilecek. Boşu boşuna bir aya varan bir süre bilgisayarsız kalmış olacağım. Yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen.

Yine biraz araştırma yaparak öğrendim ki, bu jak girişinin olduğu bölüm, lehimli bir şekilde anakarta bağlıymış. Yanlışsam düzeltin lütfen. Şimdi bana kalkıp da bir kulaklık girişi için anakart değişimi teklif edilirse tabi ki kabul etmem mümkün değil. Kim bilir ne kadar isterler çünkü. Anakart en pahalı parçalardan biri sonuçta. Sizce başka bir çözüm yolu üretebilirler mi? Lehimleme işinin üstlenilmesi gibi?

Şimdi bunlar makinayı servise vermem ihtimali ile alakalı yaşadığım çekinceler ve opsiyonlardı. Şimdi kırılan jak'ın yerini doldurma ile alakalı fikrinize danışacağım. Bu bilgisayarın anakartının Intel Cannon Lake HM370 olduğu yazıyor. Ses kalitesi ile ilgili de tanıtımda da ESS Sabre Hi-Fi DAC ve Dynaudio gibi çok da hakim olmadığım terimler mevcut.

Kullandığım kulaklık Sennheiser Game One, jak kırılmadan önce gayet mutluydum ve yetiniyordum. Mevcut durum ile daha fazlasına ihtiyacım yok. Kaliteli müzik dinlemek gibi bir beklentim yok. Tamamen oyun performansına yönelik bu kulaklığı tercih ettim. Jak'ın artık yapamadığı işi üstlenecek bir amplifikatör alayım desem, ne almalıyım ki? Bu kulaklığı bilgisayarın sağlam jak girişinden kullandığım sürede elde ettiğim kaliteye en az eşdeğer veya daha iyi bir kalitede bir satın alım olsun.

Mesela GSX 1200 ve Creative Sound Blaster Omni 5.1 adında 2 amplifikatörü inceledim bugün. Biri için 7.1, diğeri için 5.1 destekliyor diyor fakat kulaklığım Stereo, bana saçma bir satın alım olur gibi geliyor. Bilgisayarın sağlam kulaklık jak'ından aldığım performans bana bol bol yetiyordu, 10-50 liralık bir USB to JAK ve mikrofon adaptörü alırsam da saçma olur diye düşünüyorum.

Ne yaparsam daha iyi olur? Görüşlerinizi, varsa benzer bir durumda yaşadığınız tecrübeleri paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI ServisPoint ile görüşün. Size direk kargo kodu veriyorlar ve fatura kopyasını, sorunun yazılı olduğu bir kağıdı içerisine koyup kendi kutusu/çantası ile göndermenizi istiyorlar. Bunun için vatan bilgisayarı araya katmanına gerek yok. Beklemek sıkıntı değil ise servise vermeyi deneyebilirsiniz fakat yüksek ihtimal kullanıcı hatası denilip ücretli değişim talep edeceklerdir.

MSI ServisPoint ile görüşün. Size direk kargo kodu veriyorlar ve fatura kopyasını, sorunun yazılı olduğu bir kağıdı içerisine koyup kendi kutusu/çantası ile göndermenizi istiyorlar. Bunun için vatan bilgisayarı araya katmanına gerek yok. Beklemek sıkıntı değil ise servise vermeyi deneyebilirsiniz fakat yüksek ihtimal kullanıcı hatası denilip ücretli değişim talep edeceklerdir.

Vatan'ı ekarte etmenin ne mantığı var bu durumda, garantiyi sağlayan onlarken?

Ücretli değişim olursa, ne değişecek, anakart mı? Makinenin 15bin lira olduğunu düşününce bunun son derece pahalı olacağını tahmin ediyorum.

Geçmiş olsun, garantiye göndermek daha iyi olur. Pahalı bir makine ve ileride bir sorun çıkarsa donanım yüzünden garantisiz yaptırmak bundan daha pahalıya patlayabilir sizin için

Vatan'ı ekarte etmenin ne mantığı var bu durumda, garantiyi sağlayan onlarken?

Ücretli değişim olursa, ne değişecek, anakart mı? Makinenin 15bin lira olduğunu düşününce bunun son derece pahalı olacağını tahmin ediyorum.
Garantiyi vatan sağlamıyor ki. Ürün MSI garantisi altında vatan sadece aracı. Vatanı araya katmak sadece zamanı uzatacaktır ki onlarda zaten gelen ürünü kendi servisine gönderiyor. Sırf bir tane soket için komple anakartı değiştireceklerini zannetmiyorum.

Garantiyi vatan sağlamıyor ki. Ürün MSI garantisi altında vatan sadece aracı. Vatanı araya katmak sadece zamanı uzatacaktır ki onlarda zaten gelen ürünü kendi servisine gönderiyor. Sırf bir tane soket için komple anakartı değiştireceklerini zannetmiyorum.

Kargo esnasında bir sorun olursa vatanla kavga edip hak arama yolumdan anlamsız yere feragat etmiş olacağımı düşündüğüm için servispoint ile direkt muhattap olma fikrine mesafeli duruyorum, ama teşekkür ederim bilgilendirmeler için.

Ayrıca bu servispoint ile mail yoluyla iletişim kurdum ve güzel güzel izah ettim durumu fakat problemimle ilgilenmeyen, spesifik olmayan, bayram mesajı tadında matbu bir geri dönüş yaptılar, broşür sunar gibi birşey, bu vesileyle özensiz olduklarıyla ilgili bir önyargı edindim.

JAK varmış gibi bir kaliteyle devam edebileceğim bir aparat yok mu? USB adaptörü olur, amplifikatör olur. Beklentim büyük değil ama standart düşürmek de istemiyorum, stereo ses veren bir kulaklığı kırılan jak kadar desteklese bana yeter.

Creative X-Fi Go Pro USB Ses Kartı, Creative Omni Sound Blaster 5.1 ve GSX 1200 tavsiye edildi. Omni ve GSX 1200 veya 1000, stereo bir kulaklık için gereksiz diye düşünüyorum ama Creative X-Fi Go Pro bu probleme derman olur mu merak ediyorum. Servise yollamak istemiyorum çünkü.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı