MSI GeForce GTX 1660 Ti Ventus XS Nasıldır?

@Steward

Zaten insanları şu modelin soğutması kötü, bu alınmaz, o alınmaz diye boşa masrafa sokuyorlar. Ventus'u tasarlayan mühendis değil de simitçi sanki. Her şeyi kendileri biliyor. Ekran kartları sıcaklık konusunda, işlemciye oranla daha da dayanıklıdır. 80-83 dereceye kadar yolu var. Adamlar MSI Afterburner'a 83 derece sınırını, default olarak boşuna koymamışlar. Millet istiyor ki ekran kartı 60 dereceyi geçmesin. Öyle bir dünya yok. Eğer güçlü bir kartın varsa, 67 dereceyi çok rahat devirir ve devam eder.

@dogant 'a göre ise ekran kartlarında 70 derece ve üzeri sorun çıkarıyormuş 😂

Eki Görüntüle 434000

GTX 1660Ti ile yükte 76 derece görmüşsün. Bir de RTX kartları düşün. Ağır yükte 80'e kadar yolu var. 83'ten sonra sınırı geçmeye başlar ve 90 derece yaklaştığında önlem alınması gerekir.

Yani sonuç olarak, fiyatı uygunsa MSI GTX 1660Ti Ventus XS alınabilir.
Mesele yalnızca sıcaklık değilki, evet ventusu da tasarlayan mühendis ancak blok dandikliği + fan dandikliği nedeniyle örn: kaliteliblok ve fana sahip kart düşünelim bir de tam aksini düşünelim.
Aynı RPM de çıkardıkları sesler bile farklı ki aynı şekilde mesela birisi 70derece ise diğer dandik 75 derece oluyor, bir başka açıdan da şöyle oluyor. Örn: benim sapphire model 570im kartımı 70 derecede tutmak için fanlarım %17 hızda dönüyor zaten dönmüyor gibiler 1080p ultrada bf4 oynuyorum kart %100 yükte ancak fanlarım %17 hızı geçmedi kartta 71dereceyi geçmedi, bu işte blok kalitesi + fan kalitesi olarak karşımıza çıkıyor ki benim kartımın TDP si zaten yüksek.
Ventusa geldiğimizde bir strix modele kıyasla konuşalım.
Ventus eğer kullanıcı isterse elbette 70dereceyi geçirtmez fanları hızlandırarak ancak hem fan dandikliği hemde fazladan hızlı dönmesi = ses olarak karşımıza çıkıyor ve fanlar hep daha hızlı dönüyor sonra ilerde şu bu sorunlar çıkıyor kartın fanında sağında solunda. Demem o ki elbette en ucuzu hangisi ise o da alınabilir ama küçük fırsatlar vs. olunca kalite almak daha mantıklı. Ben en iyi soğutmaya sahip rx570 aldığımı düşünüyorum ve 945TL'e aldım, tek fanlı mini bilmem ne modeli zaten 880den satılıyordu, hayatımdaki en mantıklı +75 lira harcamış olabilirim.. umarım açıklayabilmişimdir.

@actanonverba

Ben aslında o yazıyı sana hitaben yazmadım fakat unuttuğun bir nokta var, o da kasa soğutması. Kasayı Be Quiet! Pure Wings 2 (Airflow değerleri, Silent Wings 3'e oranla daha iyi) tarzındaki fanlarla donatırsan, ekran kartı fanlarını yüksek devirde çalıştırmaya bile ihtiyaç duymazsın.

Yani kasa soğutması iyi olan kişinin, eğer tercih edilecek ekran kartı modelinde ciddi sorunlar yoksa, kaygı yapmasına gerek yok.

Henüz almadım ama yorumlarda genelde iyi yazmışsınız. Önerdiğiniz Gigabayte benim kasaya sığmıyor. MSI indirimde olduğu için ve önerdiğiniz için alacağım. Teşekkürler.

@actanonverba

Ben aslında o yazıyı sana hitaben yazmadım fakat unuttuğun bir nokta var, o da kasa soğutması. Kasayı Be Quiet! Pure Wings 2 (Airflow değerleri, Silent Wings 3'e oranla daha iyi) tarzındaki fanlarla donatırsan, ekran kartı fanlarını yüksek devirde çalıştırmaya bile ihtiyaç duymazsın.

Yani kasa soğutması iyi olan kişinin, eğer tercih edilecek ekran kartı modelinde ciddi sorunlar yoksa, kaygı yapmasına gerek yok.
Ben de genel bilgilendirme amaçlı yazdım anlıyorum ancak şöyle bir nokta var. Benim bahsettiğim konuyu sizin dediğiniz gibi aynı kasada ele alalım, yine bir fark olmuyor. Yani kasa kalitesi fanlar vs. derken o kasaya ventus taktığınızda yine soğutmak için fanlar daha hızlı dönecek ve ses yapacak vsvs.. durum değişmiyor yani uzay montaj olsun ya da kaliteli kasa olsun, 2000 liralık kartın örneğin yani o kadar para vermişken indirimdi bilmem neydi bir fırsat bulunursa 50-100 hatta 150 bile daha fazlası çıkılıp kalite alınması bana daha mantıklı geliyor elbette herkesin kişisel tercihi.

@C.A.R.T.E.L

Bu arada temiz GTX 1070 bulursan, onu da alabilirsin. GTX 1660Ti ile kafa kafayalar. Bendeki MSI GTX 1070 Armor'ı satmaktan vazgeçmeseydim, sana önerebilirdim. 1.350-1.500 TL aralığında çok rahat bulursun.

@actanonverba

Bahsettiğim tarzdaki kaliteli kasa fanları için, ekran kartı üzerindeki ısıyı uzaklaştırmak zor değil. Geniş fan yaprakları ve yüksek CFM değerleri sayesinde, o sıcaklığı çok sessiz bir şekilde uzaklaştırabilirsin. Bu fanlar tam yükte 15-19db(A) gibi çok az ses çıkaran fanlar. Hele bir de üst egzoz fanlara 14cm modellerini takarsan sıcaklık adına bir şey kalmaz.

Son düzenleme:
Ben kasa olarak Sharkoon S1000 mATX kasa seçtim. Bütün parçalar yarın elime geçecek. Bu kasada bu ekran kartı normal sıcaklıkta çalışırmı acaba bilemiyorum.

Ben kasa olarak Sharkoon S1000 mATX kasa seçtim. Bütün parçalar yarın elime geçecek. Bu kasada bu ekran kartı normal sıcaklıkta çalışırmı acaba bilemiyorum.
Ekran kartı sıcaklığını düşürmek için en fazla egzoz fanlar işe yarıyor. Ekran kartı ön alt taraftan hava alsın yeter, en üste iki ve arkaya bir tane egzoz fanı koyarsanız ekran kartı olabilecek en düşük sıcaklıkta çalışacaktır. Ayrıca Ventus modeli alınabilir, Phoenix veya DUAL gibi berbat soğutmaya sahip değil. Biraz daha sessiz ve serin model isterseniz Armor modeline bakabilirsiniz.

Hava akışı iyi bir kasa değil. Benim kasamda 1 önde, 1 arkada, 2 üstte olmak üzere 4 fan var. (Aero 800 modeli) Benim aldığım sıcaklık değerinin daha fazlasını görürsünüz o kasa ile.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı