MSI GF65 soğutucu fan kullanmak sakıncalı mı?

theProfessor77

Femtopat
Merhaba,

MSI'in GF65 Thin serili oyuncu laptopunu yeni aldım. CS:GO oynarken işlemcimin sıcaklığı 85-95 derece arası gidip geliyor. Bu durum normal mi? Normal olmadığını düşünüyorum ve çözüm olarak laptopun altına güçlü bir soğutucu fan almayı düşünüyorum? Aklıma takılan nokta yeni alınan laptopa soğutucu fan kullanmak laptopa uzun veya kısa vadede herhangi bir zarar verir mi? Kullanmamda bir sakınca var mıdır ve bu ısınma sorunumu çözer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu kullanmanın ne zararı olacak ki? Hava boşluklarına göre soğutucu seçiniz. Thin model ve 15.6 inç olduğunu düşünürsek bu havalarda gayet normal denebilir.

Notebook soğutucu genel olarak ( SSD, RAM, PCH) gibi entegreleri serin tutar.
Ancak CPU sıcaklığını pek etkilemez ,kullansanız dahi yine 90 üstü derecelere çıkacaktır ve bu durum gayet normal.
Hava akışını arttırmak önemlidir , en azından yaz ayları için soğutucu kullanmanız tavsiye edilir.

Frekanslarınız turbo aralığındaysa hiçbir sorun yoktur görmezden gelin.

bende vatandan gf65 sipariş verdim, aynı zamanda çinden notebook soğutucu da sipariş verdim.

ürün şuanda gümrükte vatanbilgisayarda daha dün kargoya verdi. Çinden gelen ürün vatanla aynı zamanda gelecek gibi.

Normal, bende de o civarlarda. Hatta GTA V'te 99, 98 derecelerde takılıyor işlemci, üstelik hem Cooler Boost aktif hem de notebook soğutucu aktif... Ya benim cihazda problem var ya da bilemiyorum ama i7 çok ısınır, senin ısın normal yani.
*
Notebook soğutucu kaç derece düşürdü sıcaklığını? Markası nedir?
Uzun süreli cihazı kullanmak istiyorum. 90 derece çok yüksek bir sıcaklık, bu sıcaklıkta uzun vadede ana kartın yanabileceğini düşünüyorum ya da işlemciye zarar vereceğini. 70 derece civarı olmasını istiyorum. Bu ısınma sorununu nasıl çözebilirim? Kaliteli laptop soğutucusu öneriniz?
Soğutucu kullanmanın ne zararı olacak ki? Hava boşluklarına göre soğutucu seçiniz. Thin model ve 15.6 inç olduğunu düşünürsek bu havalarda gayet normal denebilir.
Bilgisayar daha yeni olduğu için soğutucu etraftaki tozları bilgisayarın içine çekebileceğini ve bunun da bilgisayara zarar verebileceğini düşündüm.

Son düzenleme:
*
Uzun süreli cihazı kullanmak istiyorum. 90 derece çok yüksek bir sıcaklık, bu sıcaklıkta uzun vadede ana kartın yanabileceğini düşünüyorum ya da işlemciye zarar vereceğini. 70 derece civarı olmasını istiyorum. Bu ısınma sorununu nasıl çözebilirim? Kaliteli laptop soğutucusu öneriniz?

Bilgisayar daha yeni olduğu için soğutucu etraftaki tozları bilgisayarın içine çekebileceğini ve bunun da bilgisayara zarar verebileceğini düşündüm.

Sıcaklığı düşürmek için turbonun kendini boostlamasını manuel olarak engelleme var. Ryzen Asus tuflar için önerilmiş. Ancak diğer modellerde de işe yarıyor. Youtube ve redditte var.

Bununla beraber toz için zaten belli periyotlarla laptopunuza temizlik ve termal macun yenilemesi yaptırmanız gerekiyor. Dışarıdan uygulanan soğutma sistemleri çok efektif değil. Birkaç derecelik düşüş anca oluyor youtubeda incelemeler var. Ha sen niye aldın derseniz ben güney bölgesinde yaşıyorum yazın cidden çok sıcak oluyor, bu yüzden 6 fanlı model aldım. Yinede çoğu soğutucu kadar laptopun altını yükselterek hava almasını sağlamak hemen hemen aynı performans.

*

Açıkçası düşürmedi. MSI GF65'in önce i5'li versiyonunu(yine RTX 2060'lı) sonra da i7'li versiyonunu kullandım. i5'te yaklaşık 4-6 derece kadar soğutma sağladı soğutucu, fakat i7'de hiçbir etkisi olmadı sanırsam. Cooler Boost bile cihazı soğutamadı ki... Soğutucunun markası Zalman, eski bir soğutucu, belki eski olmasındandır ama genel olarak soğutucular çok işe yaramaz. Max 5 derece kadar düşürür soğutucu, bendekinin tek fanı vardı bu arada. Evet 90 derece çok yüksek bir sıcaklık fakat bir sorun teşkil etmiyor. Bu cihazlar 100 dereceyi bile kaldıracak şekilde tasarlandı, işlemciler eski değil. O yüzden uzun süre 95 derecede bile kullansanız yanan bir parçanız olmaz. Thin model olması da soğuma performansına etki ediyor tabii ki, fakat GL serisi de çok pahalı maalesef. Korkunu anlıyorum, benim eski laptopum da 95 dereceleri bulurdu ve yaklaşık 7 yıllık bir cihazdı. 3. nesil işlemcili, GT630M'li bir laptop... O sıcaklıklara çıkınca her an sanki yanacakmış gibi, belki de patlayacakmış gibi hissederdim o yüzden sattım. Fakat bu cihazlar kaliteli ve de güncel cihazlardır, yanmazlar kolay kolay. 70 dereceyi hiçbir ama hiçbir laptopta göremezsin(i5 hariç), görmek istiyorsan işlemcinin Turbo Boost hızını kapatırsın, temel hızda yani 2.6 GHz'de çalıştırırsın, böylece işlemcin 60-70 derecelerde çalışır. Fakat Ferrari'n varsa neden üstünü kapatıyorsun ki? Cihazlar zaten bu ısılara dayanacak şekilde tasarlanıyor merak etmeyin.

Soğutucusuz da havayı çekiyor içine, özellikle Cooler Boost'u açtığınız zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı