-Özellikler
Model No: MSI GL65 9SC-041XTR
İşlemci: Intel Core i5-9300H
RAM: 8GB
Depolama: 256GB SSD
Ekran: 15.6" FHD IPS
Ekran Kartı: GTX1650 4GB Mobile

unnamed.jpg

-Fiyatla ilgili:
MSI mart ayı kampanyası ile birlikte 5850 liraya denk geldi. İnce hesap gaming gecelerinde üç aşağı 5 yukarı düştüğü minimum fiyat bandı ise senelik grafikte 5600 lira civarında. Kampanya sonrası tekrardan 7000 bandına sıçrar diye tahmin ediyorum. Kampanyayı yakalayan varsa eğer incelememi okuduktan sonra diğer modellerle kıyaslayıp karar verebilir.
-Neden MSI Notebook tercih ettim?
Bundan önceki üç cihazım da Msı marka laptop kullandım. Abra a5 v9.2.2 den MSI'ın aynı özelliklere sahip GF serisinden bir thin modele geçince parçaların aynı olmasına rağmen performansının çok çok farklı olması bana neredeyse aynı para kazıklanıyor muşum hissi yarattı. Parça kalitesi ve kullanılan malzemenin sağlamlığı da bundan sonraki tercihlerimde önemli bir rol oynadı. Teknolojiye meraklı biri olarak büyük teknoloji mağazalarına gidip ürünleri inceleme şansım da oluyor. Bir çok markayı eleyerek Msi tercih etmemin en büyük sebebi ise kullanılan cooler boost teknolojisi, bir cihaz ne kadar bakımlı olursa uzun ömürlü olacağını hepimiz bilmekteyiz. Fakat macunu yenilememize rağmen kronik bir ısı problemi varsa burada mühendislik ve yeni teknolojiler devreye giriyor. Msi burada çok iyi bir iş ortaya çıkarmış muadillerinden çok daha soğuk çalışıyor. Bu sebeple Cpu Throttling (İşlemcinin kendini koruması için hızını düşürüp bir tık düşük hızda çalışması) olayı yaşamıyorsunuz. Bu oyunlarda ekran kartının aşırı ısınıp FPS drop dediğimiz hızlı düşmelerle birlikte oyunun takılıyor gibi algılanması olayı da cooler boost teknolojisi ile tarihe karışıyor.
-Benchmark Testleri:

Cinebench Benchmark.jpg
Cinebench Puanı: 1862
Dahili Ekran Benchmark.jpg

Dahili IPS ekranı ile yapılan Ultra ayarlarda Heaven Test Sonucu: 78.1 FPS
Heaven Benchmark.jpg
27 Inch 60hz Samsung Monitör ile Haricihi Ekranda Ultra Ayarlarda Yapılan Test Sonucu: 76.4
CrystalDiskMark Sonuçları.jpg
Toshiba KBG30ZMV256G SSD Crystal Disk Mark Sonuçları.

-Dostlarım güncel oynadığım oyunlarla ilgili aldığım değerlerin resimlerini de sizlerle zamanla paylaşmaya çalışacağım. Ben almadan önce çok inceleme aradım fakat yurt dışı kaynaklı videolar ile boğuşmak zorunda kaldım. Sizlere yol göstermesi açısından böyle bir inceleme yazısı paylaşıyorum. Ürünle ilgili sormak istediklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz.

-İlgilenenler için ürünün diğer fotoğrafları;
Arka Kapak Mesh Izgara 2.jpgArka Kapak Mesh Izgara.jpgArka Kapak Sağ Fan.jpgKlavye Üst Çekim.jpgKutu Organizesi.jpgKutudan Çıkanlar.jpgLaptop Arka Izgara.jpgLaptop Arka Kapak.jpgLaptop Kapak Çekim.jpgLaptop Ön Çekim.jpgLaptop Sol Panel ve Portlar.jpgMsi Dış Kutu.jpgOne Touch Sürücü Yükleme.jpgSağ Panel ve Portlar.jpgSağ Panel Yan Çekim 2.jpgYan Sağ Panel.jpgSağ Panel Yan Çekim.jpgMsi Notebook Garanti Kartları.jpgMsi Kutu.jpg

Son düzenleme:
Önerebileceğim tek ssd samsungun evo serisinin pro olan modelleri, gerçekten çok uzun ömürlü petabayt seviyesinde yazma ve silme yapabiliyor. İmkansız bu değerleri doldurmak. SSD için en kötü şey cookiesler onu da sistemin kurulu olmadığı diğer ssd'ye yönlendirirseniz ömrü çok çok daha uzun olacaktır.
Hocam samsung evo 860 500 gb sata 3.0 2.5'' modelini almaya karar verdim. 2.ssd olarak buni takicam ama daha önce böyle bir islem yapmadim. Cihaz içindeki 256 gb ssd ye windows 10 kurulu. Cihazin kapagini açıp direkt bu samsung u taksam sıkıntı olur mu? Takmadan önce ya da sonra baska bir işlem yapmama gerek var mi?

Hocam samsung evo 860 500 gb sata 3.0 2.5'' modelini almaya karar verdim. 2.ssd olarak buni takicam ama daha önce böyle bir islem yapmadim. Cihaz içindeki 256 gb ssd ye windows 10 kurulu. Cihazin kapagini açıp direkt bu samsung u taksam sıkıntı olur mu? Takmadan önce ya da sonra baska bir işlem yapmama gerek var mi?
Kapak açınca direk yuvasına tak kullan dostum sıkıntısız. Garanti sıkıntı olmuyor.

-Özellikler

Eki Görüntüle 524996
-Fiyatla ilgili:
MSI mart ayı kampanyası ile birlikte 5850 liraya denk geldi. İnce hesap gaming gecelerinde üç aşağı 5 yukarı düştüğü minimum fiyat bandı ise senelik grafikte 5600 lira civarında. Kampanya sonrası tekrardan 7000 bandına sıçrar diye tahmin ediyorum. Kampanyayı yakalayan varsa eğer incelememi okuduktan sonra diğer modellerle kıyaslayıp karar verebilir.
Bundan önceki üç cihazım da Msı marka laptop kullandım. Abra a5 v9.2.2 den MSI'ın aynı özelliklere sahip GF serisinden bir thin modele geçince parçaların aynı olmasına rağmen performansının çok çok farklı olması bana neredeyse aynı para kazıklanıyor muşum hissi yarattı. Parça kalitesi ve kullanılan malzemenin sağlamlığı da bundan sonraki tercihlerimde önemli bir rol oynadı. Teknolojiye meraklı biri olarak büyük teknoloji mağazalarına gidip ürünleri inceleme şansım da oluyor. Bir çok markayı eleyerek Msi tercih etmemin en büyük sebebi ise kullanılan cooler boost teknolojisi, bir cihaz ne kadar bakımlı olursa uzun ömürlü olacağını hepimiz bilmekteyiz. Fakat macunu yenilememize rağmen kronik bir ısı problemi varsa burada mühendislik ve yeni teknolojiler devreye giriyor. Msi burada çok iyi bir iş ortaya çıkarmış muadillerinden çok daha soğuk çalışıyor. Bu sebeple Cpu Throttling (İşlemcinin kendini koruması için hızını düşürüp bir tık düşük hızda çalışması) olayı yaşamıyorsunuz. Bu oyunlarda ekran kartının aşırı ısınıp FPS drop dediğimiz hızlı düşmelerle birlikte oyunun takılıyor gibi algılanması olayı da cooler boost teknolojisi ile tarihe karışıyor.
-Benchmark Testleri:

Eki Görüntüle 524997
Eki Görüntüle 524999

Eki Görüntüle 525000
27 Inch 60hz Samsung Monitör ile Haricihi Ekranda Ultra Ayarlarda Yapılan Test Sonucu: 76.4
Eki Görüntüle 524998

-Dostlarım güncel oynadığım oyunlarla ilgili aldığım değerlerin resimlerini de sizlerle zamanla paylaşmaya çalışacağım. Ben almadan önce çok inceleme aradım fakat yurt dışı kaynaklı videolar ile boğuşmak zorunda kaldım. Sizlere yol göstermesi açısından böyle bir inceleme yazısı paylaşıyorum. Ürünle ilgili sormak istediklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz.

Eki Görüntüle 525015Eki Görüntüle 525017Eki Görüntüle 525018Eki Görüntüle 525019Eki Görüntüle 525020Eki Görüntüle 525021Eki Görüntüle 525022Eki Görüntüle 525023Eki Görüntüle 525024Eki Görüntüle 525025Eki Görüntüle 525026Eki Görüntüle 525027Eki Görüntüle 525030Eki Görüntüle 525031Eki Görüntüle 525032Eki Görüntüle 525035Eki Görüntüle 525033Eki Görüntüle 525029Eki Görüntüle 525028

Merhaba aynı cihaz bende var fakat kasanın ekranın üst tarafında biraz açıklık oluştu. Sanırım ekranı kaldırırken yada cihazı açarken oluştu. Sizin cihazda da buna benzer bir açıklık var mı? Aynı açıdan fotoğraf atarsanız sevinirim. Belli oluyor mu bilmiyorum fakat kamera kısmının üst tarafında ve sağ tarafta var. Zararı olur mu sizce?

Dosya Ekleri

• IMG_20200407_233145.jpg
    IMG_20200407_233145.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 82
Cihazı tekramarketten almıştım.Onlara ssd veya ram takmanın garantiyi bozar mı diye sormuştum hayır bozmaz dediler.Bir de sizlere sormak istedim :)
Arkadaşlar ben ge force experince uygulamasını guncellerken mavi ekrana düştü.Sizde böyle bir şey oluyor mu?

Dosya Ekleri

• IMG_20200410_130952.jpg
    IMG_20200410_130952.jpg
    870,6 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme:
-Özellikler

Eki Görüntüle 524996
-Fiyatla ilgili:
-Benchmark Testleri:

Eki Görüntüle 524997
Eki Görüntüle 524999

Eki Görüntüle 525000
Eki Görüntüle 524998

Eki Görüntüle 525015Eki Görüntüle 525017Eki Görüntüle 525018Eki Görüntüle 525019Eki Görüntüle 525020Eki Görüntüle 525021Eki Görüntüle 525022Eki Görüntüle 525023Eki Görüntüle 525024Eki Görüntüle 525025Eki Görüntüle 525026Eki Görüntüle 525027Eki Görüntüle 525030Eki Görüntüle 525031Eki Görüntüle 525032Eki Görüntüle 525035Eki Görüntüle 525033Eki Görüntüle 525029Eki Görüntüle 525028
dostum aynı modeli ben de aldım fakat cooler booster kullanığın için biliyorsundur açınca elektrik süpürgesi gibi ses yapıyor. ve ben ürünü alalı 3-4 gün oldu her şeyi güzeldi ama şu son 2 gündür en basit oyunlarda bile fps drop yaşıyorum başına geldi mi ? Orjinal windowsa geçemedim henüz key almam gerek ve driverlar kurulu herhangi bir önerin var mı bu konu hakkında

Merhaba aynı cihaz bende var fakat kasanın ekranın üst tarafında biraz açıklık oluştu. Sanırım ekranı kaldırırken ya da cihazı açarken oluştu. Sizin cihazda da buna benzer bir açıklık var mı? Aynı açıdan fotoğraf atarsanız sevinirim. Belli oluyor mu bilmiyorum fakat kamera kısmının üst tarafında ve sağ tarafta var. Zararı olur mu sizce?

Hayır bir zararı olacağını düşünmüyorum panele temas etmiyor çünkü attığınız yer. Rahatsız oluyorsanız yine de servispointle bir görüşün.

Cihazı tekramarketten almıştım. Onlara SSD veya RAM takmanın garantiyi bozar mı diye sormuştum hayır bozmaz dediler. Bir de sizlere sormak istedim :)
Arkadaşlar ben GeForce experince uygulamasını guncellerken mavi ekrana düştü. Sizde böyle bir şey oluyor mu?

Öyle bir hata ile karşılaşmadım ben, devam ederse eğer Windows 10'u tekrar kurup, One Click ile Driver'ları yüklemeyi deneyin.

Dostum aynı modeli ben de aldım fakat cooler booster kullanığın için biliyorsundur açınca elektrik süpürgesi gibi ses yapıyor. Ve ben ürünü alalı 3-4 gün oldu her şeyi güzeldi ama şu son 2 gündür en basit oyunlarda bile FPS düşmesi yaşıyorum başına geldi mi? Orjinal Windows'a geçemedim henüz Key almam gerek ve Driver'lar kurulu herhangi bir önerin var mı bu konu hakkında

Coolerboost yüksek RPM döndürdüğü için fanları ses yapması normal. FPS düşmesi yemen de sürücülerle ilgili olabilir. Arka plan uygulamalarını kapatıp, antivirüsü devre dışı bırakıp, Windows'u ve sürücülerinizi son sürüme güncelledikten sonra tekrar deneyin. Furymark ile stres testine sokup stabilizasyonuna bakın fakat ben yine de ekran kartında bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Cihazı tekramarketten almıştım.Onlara ssd veya ram takmanın garantiyi bozar mı diye sormuştum hayır bozmaz dediler.Bir de sizlere sormak istedim :)
Arkadaşlar ben ge force experince uygulamasını guncellerken mavi ekrana düştü.Sizde böyle bir şey oluyor mu?

Aynı üründen bende de var Geforce Experience yüklü değil ama arada bende alıyorum mavi ekran hatasını hala çözümünü bulamadım.

Temiz kurulum ve sitedeki driverları indirdikten sonra tekrardan güncelleme yapmayı deneyin. Ben bu şekilde yaparak herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Tüm özelliklerimiz aynı olmasına rağmen cinebench değerlerimiz aynı değil benimki 1790-1820 arası çıktı daha aşağısınıda gördü. Oyunlarda CPU'nun 90 dereceyi görmesi sizce normal mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı