MSI GL65 Leopard 10SCXR-061XTR sıcaklık değerleri

Cem Ali Bektaş

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 1 hafta önce aldığım MSI marka cihazım CPU sıcaklıkları bana anormal geldi belki de akıllı fan olayından dolayı olabilir. Şimdi boştayken CPU sıcaklık değerleri 59-70 arası gidiyor ve Afterburner uygulaması ve Dragon Center arasında farklar oluyor alta birazdan Afterburner uygulaması ile oyunlarda aldığım değerleri yazacağım normal mi değilse teknik servise göndereceğim.
Not: Game Center'da balanced moda oynadım.

Arma 3 oyununda 70-80 kişilik bir sunucuda, işlemcimin 83 Max 93 ve ortalama 82-84 arası gidip geliyor. Arada bir ani yükselmeler oluyor tabii ekran kartı isemin 50 Max 53 ortalama 52 derece arası Turbo fan ile CPU ortalama 74-77 arası GPU ise 46-48 arası.
Minecraft oyununda ise Survival moda random mapte ilk açılışta bayağı yüksekti 90 civarı ama Arma 3'ten çıktıktan hemen sonra girdim CPU'min 85 Max 95 ortalama 82-86 arası gidip geliyordu ani yükselmeler Minecraft'a da oluyordu tabii GPU isemin 48 Max 50 ortalama 48'di Turbo fan ile işlemci ortalama 71-74 arası ekran kartı 42 sabit bir şekilde. Şimdi bu işlemci sıcaklık değerlerinin bu ısı seviyelerinde ve çok fazla olmasa da sıcaklık artıp düşmesi normal mi veya Dragon Center uygulaması sıkıntılı mı?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-10-27 at 12.20.38.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-27 at 12.20.38.jpeg
    104,9 KB · Görüntüleme: 109
  • WhatsApp Image 2020-10-27 at 13.51.37.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-27 at 13.51.37.jpeg
    138,9 KB · Görüntüleme: 98
Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıkları Hwinfo64 ile kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bu uygulama ile yaptığınız testleri söylerseniz anormal bir durum olup olmadığı daha kolay anlaşılabilir.

Aynı bilgisayardan arkadaşımda da var. O da yüksek sıcaklık değerlerinden şikayetçi. Aida64 programı ile kararlılık testi yaptığımızda işlemci 97 dereceye kadar çıkıyor.
Adsızc.png
Aida64 programını yükleyip kararlılık testi yapabilir misiniz sizde kaç dereceye kadar çıkıyor?

Arkadaşlar Teknik servisi arayıp durumu anlatım kendileri şu cevabı verdi 9. ve 10. nesil işlemciler yüksek voltajla çalıştığından bu ısı değerleri normal 95 dereceye kadar 10-12 saat bile sıkıntısız oynayabilirsiniz dedi. benim canımı tek sıkan ekran kartı sabit sıcaklıkta artıp azalırken işlemci 51 dereceyken bir anda 61 olup düşmesi anormal geldi

Arkadaşlar teknik servisi arayıp durumu anlatım kendileri şu cevabı verdi 9. ve 10. nesil işlemciler yüksek voltajla çalıştığından bu sıcaklık değerleri normal 95 dereceye kadar 10-12 saat bile sıkıntısız oynayabilirsiniz dedi. Benim canımı tek sıkan ekran kartı sabit sıcaklıkta artıp azalırken işlemci 51 dereceyken bir anda 61 olup düşmesi anormal geldi.

Bu sıcaklıklar çok normal kardeşim kafana takma, eğlenceye odaklan hayırlı olsun cihazın. Anlık o tarz yükselmelerin olması çok doğal, işlemci fazlasıyla hız aşırtma yapılmış bir model ve soğutucusu çok kısıtlı alanda; kısıtlı imkanlara sahip pasif bir soğutma sistemi.

Arkadaşlar teknik servisi arayıp durumu anlatım kendileri şu cevabı verdi 9. ve 10. nesil işlemciler yüksek voltajla çalıştığından bu sıcaklık değerleri normal 95 dereceye kadar 10-12 saat bile sıkıntısız oynayabilirsiniz dedi. Benim canımı tek sıkan ekran kartı sabit sıcaklıkta artıp azalırken işlemci 51 dereceyken bir anda 61 olup düşmesi anormal geldi.

GF65 10sdr kullanıyorum. Dragon Center 2.0.75.0 yüklü. 2.0.82.0 sorunlu bilgine. Bir diğer husus ise Windows 10 20H2 temiz kurulum yaptım eskisine nazaran 7derece fark etti. İlk açıldığında boşta ki sıcaklığım 30 derece. Sonra 33 36 derece arası sabitleniyor. Norton çalışır vaziyette ve Edge 4 5 sayfa açık. 45 derecelerdeyim. FarCry 5, balance mod ortalama 93 derece. Yüksek fan ayarlarında 87 derece ve ortalama 90 FPS alıyorum.

Son düzenleme:
GF65 10sdr kullanıyorum. Dragon Center 2.0.75.0 yüklü. 2.0.82.0 sorunlu bilgine. Bir diğer husus ise Windows 10 20H2 temiz kurulum yaptım eskisine nazaran 7derece fark etti. İlk açıldığında boşta ki sıcaklığım 30 derece. Sonra 33 36 derece arası sabitleniyor. Norton çalışır vaziyette ve Edge 4 5 sayfa açık. 45 derecelerdeyim. FarCry 5, balance mod ortalama 93 derece. Yüksek fan ayarlarında 87 derece ve ortalama 90 FPS alıyorum.

Bende Dragon Center 2.0.86.0 yüklü benim oyunlarda aldığım sıcaklık fakat boşta Google dolaşırken işlemci birden şahlanıyor %50 kullanımları görüyor frekansı 4E çekiyor 70-80I görüyor nadirde olsa ben boştaki bu değerleri anlayamadım.

Bende de aynı model var volarant'ta 88-90 dereceleri görüyor ayrıca ekranda ışık sızması var anlamadım cihazda mı sorun var yoksa normal mı

MSI'da ışık sızması olmayana da daha denk gelemedik. O kadar övülen alet fiyatta yüksek ama sorunları da bitmiyor. Panel kalitesi ayrıca çok kötü ve chi mei panel kullanıyor. 22.000 TL'lik modelinde bile ışık sızması mevcut.

Geri
Yukarı